Gazanie do ogrodów i na balkony
Gazania lśniąca wyróżnia się na tle innych roślin ogrodowych bardzo ładnymi, dużymi, kolorowymi kwiatami, przypominającymi nieco małe słoneczniki. Roślina nie jest wysoka, gdyż zwykle osiąga ok. 15-30 cm, ale kiedy pojawia się na balkonie lub ogrodowej rabacie, trudno przejść obok niej obojętnie.
Urocze, barwne kwiaty gazanii pojawiają się pojedynczo na szczytach wzniesionych łodyżek, wyrastających z środka gęstej, rozłożystej rozety, zielonych, lancetowatych lub klapowanych, długich liści i pozostają ozdobą rabaty od wiosny (czerwiec) aż do późnej jesieni. Kwitnienie jest bardziej obfite, jeśli przekwitłe kwiaty są systematycznie usuwane.
Gazanie wspaniale prezentują się na kwiatowych rabatach lub w jednogatunkowych, barwnych grupach, ale mogą być też uprawiane w pojemnikach na słonecznych balkonach lub tarasach.
Gazanie w przeróżnych kolorach
Zaletą gazanii są jednak nie tylko piękne kwiaty, ale też niezwykła różnorodność odmianowa, związana z dostępnością mnóstwa odmian w zaskakujących kolorach i zestawieniach (odmiany podzielono nawet na grupy, ułatwiające ich identyfikację).
Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny o kwiatach jednobarwnych np. żółtych, czerwonych, różowych, pomarańczowych czy białych (np. „Clear Yellow”, „New Day White”, „Hot Red”) jak i rośliny o kwiatach dwubarwnych, cieniowanych lub posiadających płatki ozdobione podłużnym pasem w kontrastowym kolorze (np. „White Flame”, „Bronze Star”, „Orange Flame”, „Red Stripe”). Na rynku dostępne są też wieloodmianowe mieszanki nasion.
Gazanie – kwiaty słońca i ładnej pogody
Cieniem na niezwykłej urodzie gazanii kładzie się jedynie fakt, że roślina ma tendencję do zwijania płatków podczas mokrej, pochmurnej i brzydkiej pogody, przez co w tym okresie nie da się podziwiać jej kwiatów w pełnej krasie. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, gdyż urok dużych, kolorowych kwiatów, rozweselających rabatę w letnie, słoneczne dni z pewnością zrekompensuje nam chwilowe problemy.
Podejmując się uprawy rośliny, musimy tylko pamiętać, aby sadzić ją wyłącznie na słonecznych i ciepłych stanowiskach, gdyż w miejscach półcienistych, a tym bardziej zacienionych, nie będzie kwitła, a jeśli nawet uda jej się zawiązać kwiaty, przez większość czasu pozostaną zamknięte, co sprawi, że stracą cały swój urok.
Co trzeba zapewnić gazaniom
Oprócz odpowiedniego stanowiska, gazaniom musimy też zapewnić właściwe podłoże. Z reguły lepiej znoszą krótkotrwałą suszę niż zalanie, dlatego ziemia pod ich uprawę powinna być lekka, przepuszczalna i lekko wilgotna.
Jednocześnie powinna być też żyzna i próchnicza, gdyż dla tak długo i obficie kwitnącej rośliny, dostępność odpowiedniej ilości składników odżywczych jest bardzo ważna. Z tego względu przyda się też systematyczne zasilanie roślin nawozami wieloskładnikowymi.
Wysiewamy i sadzimy gazanie
Nasiona gazanii wysiewa się w lutym-marcu do skrzynek i przechowuje w widnym, ciepłym miejscu (produkcja rozsady trwa ok. 1-1,5 miesiąca). Kiedy siewki wytworzą pierwsze liście właściwe, rośliny się pikuje, a po minięciu wiosennych przymrozków wystawia na balkon lub sadzi razem z bryłką ziemi (nie lubi naruszania systemu korzeniowego) na miejsce stałe w ogrodzie.
Jeśli nie mamy możliwości lub czasu na samodzielną produkcję rozsady, możemy bez problemu kupić ją wiosną na targu lub w centrum ogrodniczym. Takie rozwiązanie jest wprawdzie droższe, ale w ten sposób uzyskamy silne, zdrowe, dorodne sadzonki i będziemy mogli wybrać rośliny o takiej barwie kwiatów, jaka najbardziej nam odpowiada.
Przedstawiamy: Kolkwicję chińską - pięknie kwitnący i pożyteczny krzew
Jak przezimować gazanie
Gazania lśniąca w naturze jest byliną, jednak ze względu na trudności w jej przechowywaniu, w naszym kraju zwykle uprawiana jest jako roślina jednoroczna.
Jeśli jednak posiadamy widne, chłodne pomieszczenie (ok. 5-10°C), w którym możemy przechować roślinę przez okres zimy, przed spodziewanymi, jesiennymi przymrozkami wykopujemy ją z ziemi, przycinamy kwitnące pędy i sadzimy do doniczek, a następnie przenieśmy do pomieszczenia.
Przez cały okres zimowego spoczynku pilnujemy również, aby ziemia w ich doniczce całkiem nie wyschła, gdyż przesuszone rośliny nie podejmą wiosną wegetacji. Kiedy miną wiosenne przymrozki, rośliny możemy ponownie posadzić w ogrodzie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?