Nemezje – pełne powabu kwiaty na balkon i taras. Jak je uprawiać i pielęgnować

Katarzyna Józefowicz
Nemezje powabne są powabne nie tylko z nazwy. To piękne i kolorowe kwiaty o delikatnym pokroju.
Nemezje powabne są powabne nie tylko z nazwy. To piękne i kolorowe kwiaty o delikatnym pokroju. Katarzyna Laszczak
Nemezje to delikatne, ale wyjątkowo atrakcyjne kwiaty - przede wszystkim na balkon i taras, ale w dobrych warunkach udają się też na rabatach. Podpowiadamy, jak uprawiać nemezje.

Nemezja o barwnych kwiatach

Mało która roślina może pochwalić się tak barwnymi kwiatami jak nemezja powabna. Jej nieduże, ale bardzo liczne, dwuwargowe kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych, mocno rozgałęzionych pędów w niewielkie grona, zachwycają całą paletą barw, przypominając piękne motyle, siedzące na zielonych, delikatnych liściach.

Kwiaty rzadko bywają jednokolorowe, gdyż na ogół mienią się różnymi kolorami tęczy począwszy od białego, przez różne odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego, amarantowego, niebieskiego oraz fioletowego i to wielu rozmaitych zestawieniach.

Nemezje powabne – miksy odmian

Nemezje są delikatne i w zależności od odmiany osiągają ok. 15-30 (40) cm wysokości, dlatego z pewnością można znaleźć dla nich miejsce na każdym balkonie. Nemezje powabne to rośliny jednoroczne, dlatego uprawia się je wyłącznie z nasion. W sklepach trudno jednak znaleźć nasiona konkretnej odmiany, gdyż znacznie bardziej popularne są wielobarwne mieszanki odmianowe. Istnieje jednak kilka wyjątkowo atrakcyjnych odmian, których z pewnością warto poszukać (np. „Cherry on Ice”, „Blue Gem”).

Uprawa nemezji z nasion lub sadzonek

Nasiona nemezji wysiewamy wiosną (kwiecień-maj) do skrzynek, po wykiełkowaniu siewki uszczykujemy (lepiej się rozkrzewiają), a następnie pikujemy kępkami do małych doniczek i po 15.05. wysadzamy na miejsce stałe. Nasiona można też wysiać od razu na miejsce stałe (kwiecień-maj), a po wschodach przerywać, zostawiając rośliny co 10-15 cm. Nemezje zaczynają kwitnąć już po ok. 1-1,5 miesiąca od wysiewu i kwitną zwykle falami przez całe lato aż do jesieni.

Jeśli jednak nie mamy czasu na samodzielną produkcję rozsady lub zależy nam na kwiatach w konkretnych kolorach, zdecydujmy się na zakup sadzonek w centrum ogrodniczym lub na targu (wybierajmy jedynie zdrowe, silne, ładnie rozkrzewione rośliny).

Zobacz: Jakie rośliny wybrać na balkon i taras i jak je zaaranżować, żeby ładnie wyglądały

Nie zdziwmy się jednak, jeśli rośliny od producenta będą wyglądały inaczej, niż przygotowane przez nas, gdyż w trakcie produkcji rozsady, hodowcy skarlają siewki i stosują odpowiednie zabiegi (sterowane oświetlenie i temperatura), które mają na celu uzyskanie jak najbardziej atrakcyjnie wyglądających roślin. Pamiętajmy też, że jeśli zdecydujemy się na samodzielny zbiór nasion z uprawianych roślin, potomstwo z nich otrzymane, nie powtórzy raczej cech odmianowych egzemplarza matecznego.

O co zadbać, by nemezje pięknie kwitły

Decydując się na uprawę nemezji musimy też liczyć się z tym, że rośliny są wymagające i trzeba poświecić im sporo uwagi, jeśli przez całe lato mają nas cieszyć swoimi kwiatami. Przede wszystkim powinniśmy wybrać dla nich bardzo ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce i posadzić je w żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, wilgotnej ziemi o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH.

Rośliny nie tolerują suszy ani zalania, dlatego należy podlewać je często, lecz umiarkowanie. Dobrze jest też systematyczne zasilać je nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących.

Co robić, gdy nemezja przestaje kwitnąć

Jeśli nemezja zaczyna przekwitać lub jej kwitnienie staje się znacznie mniej obfite (np. w wyniku złej pogody lub błędów uprawowych np. z powodu przesuszenia), należy jak najszybciej mocno ją przyciąć, dzięki czemu w niedługim czasie powinna ponownie zakwitnąć.

Nemezja na tarasie, balkonie i na rabacie

Nemezje powabne to przede wszystkim wspaniałe rośliny tarasowe i balkonowe. Najpiękniej prezentują się posadzone po kilka sztuk w wiszącej (odmiany o zwisających pędach) lub stojącej donicy, choć mogą być też wykorzystywane w kompozycjach z innymi roślinami (np. lobelią przylądkową, pelargonią ogrodową, koleusem, petunią, wilczomleczem „Diamond Frost”).

Jeśli lato jest ciepłe, a my posiadamy słoneczną rabatę z żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebą, nemezje możemy uprawiać także w ogrodzie. Posadzone w grupie tworzą wspaniałe, barwne dywany lub kolorowe plamy i poduchy. Mogą być też sadzone na kwietnikach, w misach lub w pojemnikach z recyklingu (koszach, konewkach, taczkach, baliach, wiadrach). Są także znakomitymi roślinami wypełniającymi w ogrodzie puste miejsca, powstałe np. po przekwitnieniu wiosennych kwiatów cebulowych. Znakomicie sprawdzają się też jako obwódki rabat, a wyższe odmiany nadają się nawet na kwiat cięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl