Goździk brodaty ozdobi rabatę i wazon. Te kwiaty są trwałe i piękne. Sprawdź, jak uprawiać goździki kamienne

Katarzyna Józefowicz
Goździki brodate są ozdobą kwiatowych rabat i skalniaków. Świetnie nadają się też na kwiat cięty.
Goździki brodate są ozdobą kwiatowych rabat i skalniaków. Świetnie nadają się też na kwiat cięty. Kamilfoto - pixabay.com
Goździki kamienne to wyjątkowo piękne kwiaty. Mają przeróżne kolory i przyjemny zapach, a to tego są bardzo trwałe. W ogrodzie mogą kwitnąć przez całe lato, a w wazonach, jako kwiaty cięte, trzymają się wyjątkowo długo. Podpowiadamy, jak uprawiać goździki brodate – kiedy siać, sadzić, jak pielęgnować, żeby dobrze kwitły i jak przezimować te rośliny.

Spis treści

Goździk brodaty (Diathus barbatus) ze względu na swoje piękne, kolorowe kwiaty może być wspaniałą ozdobą każdej ogrodowej rabaty. Ładnie komponuje się z liliowcami, różami, floksami wiechowatymi i krwawnikami oraz z niskimi krzewami ozdobnymi (pięciornikami, tawułami), ale pięknie prezentuje się też w jednogatunkowych, dużych grupach lub na skalniakach.

Zobacz też: Jakie gatunki goździków wybrać do ogrodu i jak je uprawiać

Jego niskie odmiany idealnie nadają się na obwódki rabat, ścieżek i trawników oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Można z nich też tworzyć piękne dywany kwiatowe.

Goździki brodate nadają się także do cięcia, gdyż długo utrzymują świeżość w wazonie. Co ciekawe, płatki ich kwiatów są jadalne, dlatego można dodawać je do sałatek, lodów i deserów (muszą pochodzić z roślin uprawianych bez użycia środków chemicznych).

Jak i kiedy kwitną goździki brodate czyli goździki kamienne?

Goździk brodaty nazywany też kamiennym nie jest rośliną szczególnie wysoką, gdyż dorasta zwykle do ok. 20-50 cm wysokości. Jego największą ozdobą są pojawiające się na szczytach wzniesionych, elastycznych pędów urocze, lekko pachnące, kolorowe kwiaty. Ładnie kontrastujące z żywą zielenią szerokolancetowatych, gładkich, dość dużych liści.

Pojedyncze kwiaty są niewielkie i posiadają pięć rozłożonych na boki, ząbkowanych na szczycie płatków, ale zebrane po kilkanaście w gęste, główkowate wierzchotki, tworzą piękne, okazałe kwiatostany. Goździki brodate kwitną od czerwca do sierpnia-września.

U gatunku kwiaty są zwykle czerwono-różowe, ale u odmian mogą być też białe, różowe, czerwone, bordowe i dwukolorowe, często ozdobione ciekawym rysunkiem, barwnym oczkiem lub szeroką obwódką w kontrastowym kolorze. Popularne odmiany goździków kamiennych to m.in.

  •  „Black Magic” – odmiana o bordowych kwiatach,
  • „Albus” – odmiana o białych kwiatach,
  • „Scarlet Beauty” – odmiana o czerwonych kwiatach,
  • „Holborn Glory” – odmiana o biało-bordowych kwiatach,
  • „Newport Pink” – odmiana o łososiowo-różowych kwiatach.

Zdarzają się też odmiany o kwiatach pełnych.

Goździk brodaty - wieloletni czy dwuletni?

Goździk brodaty pochodzi z Azji i Południowej Europy, gdzie jest krótkowieczną byliną. W naszym klimacie uprawia się go jednak zwykle jako roślinę dwuletnią, gdyż najpiękniej kwitnie w drugim roku uprawy. Jednak czasami przeżywa w gruncie 3-4 lata.

Kiedy i jak siać goździki kamienne?

Goździki brodate rozmnaża się przede wszystkim z nasion, które wysiewa się późniejszą wiosną na rozsadniku. Robi się to w maju-czerwcu (przy temperaturze ok. 16-18°C). Goździki kiełkują w ciągu 2 tygodni, a gdy siewki rozwiną 2-3 liście właściwe, rośliny się pikuje. Podrośnięte sadzonki wysadza się na miejsce stałe pod koniec lata (w sierpniu), wybierając dla nich słoneczne stanowisko i żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę o obojętnym lub zasadowym odczynie pH.

Jak uprawiać i pielęgnować goździki brodate?

W pierwszym roku uprawy rośliny tworzą ulistnione, gęste, niewysokie rozety, w drugim wydają pędy kwiatowe i rozwijają kwiaty. Goździki brodate w naszym klimacie radzą sobie wystarczająco dobrze, mimo to przed pierwszą zimą warto osłonić je gałązkami stroiszu, co uchroni młode rośliny przed silniejszym mrozem (szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju). Osłony zdejmujemy wczesną wiosną. Wtedy też rośliny zaczynamy systematycznie podlewać (w okresach bezdeszczowych) i nawozić.

Goździki brodate są dość żarłoczne, dlatego w sezonie oczekują dokarmiania, najlepiej nawozami dla roślin kwitnących (stosujemy w odpowiednich dawkach i terminach). Alternatywnie wiosną można też zastosować nawóz długo działający, który wystarczy roślinom na cały sezon.

Goździki brodate nie sprawiają zwykle większych problemów w uprawie, ale czasami mogą paść ofiarą chorób (np. rdza, uwiąd, mączniak prawdziwy) lub szkodników (np. mszyce).

W sezonie wegetacyjnym warto też oczyszczać je z obeschniętych liści i usuwać z nich przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu rośliny będą dużej i bardziej obficie kwitły.

Co zrobić z goździkami brodatymi po przekwitnięciu?

 Pod koniec lata, gdy goździki przekwitną, możemy je przyciąć lub zostawić kwiaty na nasiona, gdyż na odpowiednim stanowisku dają obfity samosiew. Powinniśmy jednak pamiętać, że uzyskane tą drogą potomstwo może nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej, dlatego jeśli nam na tym zależy, dorodne kępy goździków możemy po kwitnieniu podzielić, uzyskując młode rośliny o dokładnie takich samych cechach, jak roślina mateczna. Wiosną możemy też kupić na targu gotowe, już kwitnące sadzonki, wybierając takie kwiaty, jakie najbardziej nam się podobają.

Goździki dobrze komponują się z różnymi roślinami. Ładnie wyglądają też w swoim własnym towarzystwie, ale ważne, żeby sadzić je w grupach.
Goździki dobrze komponują się z różnymi roślinami. Ładnie wyglądają też w swoim własnym towarzystwie, ale ważne, żeby sadzić je w grupach. Katarzyna Laszczak

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl