Domek dla nietoperza. Jak go zbudować

Wojciech Lechowski
Domki dla nietoperzy są łatwe w budowie. A jeśli zadomowią się u nas nietoperze będzie znacznie mniej... komarów.
Domki dla nietoperzy są łatwe w budowie. A jeśli zadomowią się u nas nietoperze będzie znacznie mniej... komarów. Deedster - pixabay.com
Nietoperz w ogrodzie? Pewnie wielu z Was pomyśli, że to istna fanaberia. Znawcy przyrody wiedzą jednak doskonale, że te ssaki są w pewnym względzie sprzymierzeńcami człowieka. Chodzi mianowicie o naszą, wciąż nierówną, walkę z komarami.

Nietoperz - skuteczny środek na... komary

Wprawdzie środków odstraszających komary i chroniących nasze ciała przed ich ukąszeniami przybywa z sezonu na sezon. Pomimo tego, komarom i tak udaje się pozostawiać na naszych skórach mniejszą lub większą ilość swędzących bąbli. Tymczasem, niewielkich rozmiarów ssak, jakim jest nietoperz potrafi zjeść w ciągu jednej nocy nawet ponad 1000 komarów.

Zatem już nawet niewielka rodzinka nietoperzy, którą zaprosimy do naszego ogrodu jest w stanie rozwiązać problem skuteczniej niż niejeden specyfik zakupiony w sklepie czy aptece. Dlatego nie zwlekajmy i stwórzmy w pobliżu własnego domu warunki sprzyjające rozmnażaniu się tych ssaków.

Jak zbudować domek dla nietoperza

Zbudowanie domku, który w przyszłości stanie się rajem dla nietoperzy nie jest ani trudne, ani kosztowne. Należy bowiem wyraźnie określić już na samym początku, że w rzeczywistości chodzi o prostą drewnianą budkę, którą chyba każdy z nas jest w stanie wykonać samodzielnie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że użyte drewno nie może być impregnowane. Nie powinno być też zabezpieczone żadnymi innymi środkami chemicznymi.

Dobre będą listewki, np. z miękkiej sosny. Oprócz nich będziemy również potrzebować: nieheblowanej deski, która posłuży nietoperzom jako zasadnicze lądowisko oraz kawałków płyt (najlepiej MFP). Materiał ten jest bowiem odpowiednio odporny na działanie czynników atmosferycznych. Z płyty MFP wykonujemy przednią ścianę budki, jej boki, daszek oraz osłonkę nad wlotem. Pamiętajmy, że przód domku musi być przynajmniej 5 cm krótszy niż jego tył. Zaś otwór wlotowy musi mieć 2 cm szerokości i ma rozciągać się na całą rozpiętość tylnej ściany. Warto też pomyśleć o otworach albo szczelinie wentylacyjnej w przedniej ściance domku.

Jeśli chodzi o wymiary samej budki, kwestię tę możemy potraktować dowolnie, ale z rozsądkiem. Nietoperz to bardzo małe zwierzątko. Niektóre gatunki tych ssaków preferują ciasnotę w miejscu swojego zamieszkania, a inne wolą mieć więcej miejsca. Jednak zawsze bez przesady. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo zasiedlenia się nietoperzy w naszym ogrodzie – dobrze jest wywiesić kilka budek o różnych rozmiarach.

Może być tylko deska

Choć problemów ze zrobieniem budki nikt raczej nie powinien mieć, to na wszelki wypadek warto podać, że nietoperze zadowolą się też samą deską (koniecznie nieheblowaną, gdyż o takie drewno łatwiej jest im zaczepiać pazurki). Deska ta powinna mieć szerokość przynajmniej 20 cm i długość nie mniejszą niż 50 cm. Taki kawałek drewna wystarczy przybić w poprzek (możliwie jak najwyżej) do ściany, np. altanki ogrodowej. Trzeba pamiętać o tym, by górna krawędź deski przylegała całkowicie, a dolna odstawała na około 2 – 3 cm. Powstała szczelina posłuży nietoperzom za nieco mniej komfortową, ale zawsze jakąś… sypialnię.

Gdzie powiesić budkę dla nietoperza

Budki i deski dla nietoperzy muszą przede wszystkim znajdować się na odpowiedniej wysokości. Minimum, to w tym przypadku 4 m od ziemi. Chodzi nie tylko o to, że nietoperze preferują określoną wysokość, ale również o zabezpieczenie ich przed różnymi drapieżnikami, bytującymi na ogół na poziomie gruntu.

Dobrymi miejscami na zawieszanie domków są wysokie drzewa, słupy lub ściany budynków. Najlepiej jeśli miejsca te będą osłonięte od deszczu i wiatru oraz wyeksponowane w kierunku słońca (usytuowane na południe). Inną rzeczą jest to, że wlot nie powinien być osłonięty gęstymi gałęziami i innymi przeszkodami, które utrudniałyby ssakom swobodne dostanie się do budki. Budka na pewno szybciej znajdzie swoich lokatorów, gdy okolica będzie cicha i spokojna. Jednak jej zamieszkanie prawdopodobnie nastąpi wcześniej lub później także i w nieco gorszych warunkach.

Nietoperz. Prosimy nie przeszkadzać

Powinniśmy pamiętać, że nietoperze są pod ochroną. Ssaków tych nie należy zatem łapać, ani w jakikolwiek inny sposób zakłócać ich trybu życia. Nadmierne zainteresowanie budką lęgową (np. częste zaglądanie do jej wnętrza) jest w stanie skutecznie zniechęcić zwierzęta do przygotowanego dla nich lęgowiska.

Pozostawienie nietoperzy samych sobie jest szczególnie ważne w okresie letnim (wakacyjnym), kiedy to właśnie ssaki te rozmnażają się. Pamiętajmy, że zbudowany domek nie jest na ogół lokum jednoosobowym, a zamieszkiwanym przez całą gromadę. Nie paraliżujmy zatem swoimi czynnościami, prawidłowego funkcjonowania tego stadka. Obecność nietoperzy można stwierdzić stosując dyskretną obserwację. Bezspornie świadczą o niej również odchody znajdujące się pod budką.

Żeby zachęcić nietoperze do zadomowienia się w naszym ogrodzie, dobrze jest zlokalizować budkę np. przy oczku wodnym. Jeśli nie dysponujemy takim zbiornikiem – wystarczy w pobliżu budki ustawić pojemniki z wodą. Staną się one wylęgarnią komarów, które jednocześnie stanowią pożywienie dla nietoperzy. Większa ilość pokarmu powinna być dla nich wyśmienitą zachętą do zasiedlenia terenu. Pozostawiona w pojemnikach woda pozwoli też tym niepowtarzalnym ssakom zaspokoić pragnienie.

Podpowiadamy: Co zrobić, gdy nietoperz wpadnie do domu

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl