Popiół z kominka - naturalny nawóz do ogródka

Wojciech Lechowski
Popiół drzewny, np. z kominka można wykorzystać do nawożenia roślin. Ma także kilka innych zastosować w ogrodzie.
Popiół drzewny, np. z kominka można wykorzystać do nawożenia roślin. Ma także kilka innych zastosować w ogrodzie. bogitw - pixabay.com
Po spalonym w kominku drewnie  pozostaje popiół. Kominek trzeba czyścić, a popiół systematycznie usuwać. Nie wszyscy wiedzą, że popiół z kominka można wykorzystać jako nawóz.

Jak stosować popiół z kominka jako nawóz

Popiół drzewny to doskonały nawóz mineralny. Jest bogaty w szereg makro- i mikroelementów. Pozostałości powstające ze spalenia drewna liściastego zawierają od 6 do 10% potasu, od 2 do 4% fosforu oraz 30-35% wapnia. Poprzez swój stosunkowo zrównoważony skład, popiół jako nawóz działa na roślinność powoli i skutecznie.

Dodatkowo popiół drzewny podnosi pH gleby i zapobiega nadmiernemu zakwaszeniu. To może być jednocześnie wada i zaleta. UWAGA: Jeśli uprawiamy rośliny, które lubią zdecydowanie kwaśny odczyn ziemi (m.in. azalie, rododendrony, wrzosy, wrzośce, magnolie, borówki) - nie stosujmy pod nie popiołu drzewnego. Uważajmy również przy iglakach, np. tujach, bo i one wolą lekko kwaśną ziemię.

Dzięki drobnemu uziarnieniu popiół szybko i całkowicie rozkłada się w ziemi. Można go rozsypywać bezpośrednio na grządki i zagony, jednak popiół podsypywany wprost pod rośliny powinien być stosowany w umiarkowanych ilościach. Podawane jednorazowo duże dawki nie będą bowiem przez rośliny przyswojone, a ponadto nadmiar popiołu może spowodować zwiększenie zasolenia gleby. To z kolei nie jest korzystne dla wzrostu i rozwoju roślin. Bezpieczna roczna ilość popiołu dla większości gleb ogrodowych, to 10 kg na 1000 m² powierzchni ogrodu. Jest jednak znacznie lepszy i bezpieczniejszy sposób podawania popiołu – po przekompostowaniu go.

Popiół do kompostownika - sposób na pełnowartościowy nawóz

Dosypywanie popiołu do kompostownika jest uważane za bezpieczniejsze dla gleby i rosnących w niej roślin, aniżeli stosowanie go bezpośrednio pod ogrodowe rośliny. Wynika to z faktu, że popiół drzewny nie zawiera azotu, a co za tym idzie – przy bezpośrednim nim nawożeniu trzeba dodatkowo pamiętać o nawożeniu azotowym. Natomiast kompost jest bogatym źródłem tego pierwiastka.

Zatem łączenie kompostu z popiołem owocuje powstaniem doskonałego i pełnowartościowego nawozu. Warunkiem jest jednak prawidłowe sporządzenie kompostu. Dobry kompost powinien posiadać konsystencję i zapach świeżej ziemi. Taki kompost wzbogacony w zawartość popiołu stanowi odpowiedni i przede wszystkim – ekologicznie czysty nawóz ogrodowy, który jest w stanie zaspokoić niemal w całości potrzeby naszych roślin.

Kiedy i jak stosować popiół z kominka jako nawóz

Najlepszym czasem do zastosowania popiołu pod rośliny jest wiosna, choć popiół warto zgromadzić wcześniej. Wówczas gleba jest bowiem sucha i nieuprawiana. Popiół drzewny nadaje się do nawożenia rabat kwiatowych, grządek w ogrodach warzywnych oraz drzew i krzewów ogrodowych.

Można go także rozsypywać na trawniki. W tym przypadku konieczne jest jednak odczekanie około miesiąca czasu z zastosowaniem nawozów azotowych. Warto przypomnieć, że popiół należy rozsypywać w bezwietrzne dni, a w czasie pracy konieczne jest używanie rękawic ochronnych, okularów i masek przeciwpyłowych.

Nie należy go mieszać z innymi nawozami, ponieważ stracą one swoje właściwości. Nie wolno też stosować popiołu w formie grudek, gdyż mogą one gromadzić sól, a tym samym tworzyć niekorzystne dla roślinności środowisko.

Inne sposoby wykorzystywania popiołu drzewnego

Oprócz właściwości odżywczych – popiół powstały ze spalania drewna w kominku ma także inne walory, które sprawiają, że jest bardzo pożyteczny w ogrodzie. Popiół, wymieszany ze sproszkowaną korą, stanowi dla roślin dobrą ochronę przed mrozem. Można go zatem wykorzystać do ich okrywania na zimę.

Popiół z kominka jest też doskonałym sposobem na pozbycie się z ogrodu ślimaków. Szkodniki te pojawiają się zazwyczaj na naszych grządkach po obfitych opadach deszczu, ale często też ich nadmiar zaczyna występować zupełnie niespodziewanie. Wówczas dobrą metodą jest obsypanie grządek lub podstaw roślin właśnie popiołem. Pozbawia on ślimaki wody i skutecznie eliminuje je z ogrodu. Musimy jednak pamiętać, że po deszczu popiół traci swoje właściwości i zabieg trzeba powtarzać.

Uwaga!
W powyższym artykule mowa jest wyłącznie o popiele drzewnym, powstającym ze spalania drewna, pochodzącego z drzew liściastych lub iglastych. Przy czym za bardziej wartościowy uważa się popiół powstały ze spalania drewna liściastego.

W żadnym razie nie można wykorzystywać w ogrodzie popiołu powstającego z palenia makulatury, śmieci oraz drewna barwionego. Zupełnie inną kwestią są regulacje prawne, które zabraniają spalania w domowych piecach i kominkach (a także w ogrodach) określonych materiałów.

Jednocześnie, nie tylko nie wolno wykorzystywać, ale także wysypywać byle gdzie – popiołu powstającego ze spalania węgla lub tym podobnych surowców. Taki popiół podlega oddzielnym zasadom utylizacji odpadów.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl