Dobór bylin w zależności od stanowiska
Większość bylin nie jest wymagająca i dobrze rośnie niezależnie od wybranego dla nich miejsca. Warto jednak dobrać je tak, aby były jak najlepiej dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku. Na stanowiska suche i silnie nasłonecznione najlepiej nadają się byliny, które mają sztywne i srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne. Byliny o bujnym wzroście i dużych liściach przy dużym nasłonecznieniu będą więdnąć, dlatego lepiej je posadzić w miejscach zacienionych. Mniejsze byliny (np. funkie, piwonie) dobrze radzą sobie w różnych warunkach. Jeśli decydujemy się na wysokie byliny, wybierajmy te, które nie wymagają podpór lub posadźmy je na tyle gęsto, aby mogły podpierać się jedne o drugie.
Komponowanie bylin
Kompozycja roślinna powinna być dekoracyjna nie tylko podczas pory kwitnienia poszczególnych gatunków, ale także wtedy, gdy byliny nie kwitną. Dlatego dobrze jest dobierać rośliny o efektownym ulistnieniu. Tworząc mieszaną rabatę, ciekawy efekt uzyskamy łącząc rośliny na zasadzie kontrastu barw, kształtów i faktur.
Ozdobne liście
Dobierając rośliny, zwróćmy uwagę na ozdobne liście - mogą być one w paski, plamki, marmurkowe, mieć kolor ciemnoczerwony lub srebrzysty, jasnożółty lub zielony w różnych odcieniach. Takie odmiany znajdziemy np. wśród bodziszków i rozchodników, a funkie czy jasnoty uprawia się właśnie ze względu na ich dekoracyjne liści.
Subtelne trawy
Aby uzyskać rabatę o subtelnej, falującej na wietrze linii, należy dobrać rośliny o liściach złożonych (np. fenkuł włoski) lub liściach drobnych i delikatnych, takich jaki orliki i paprocie. Wysokie ozdobne trawy również dodadzą lekkości całej kompozycji. Dobór traw ozdobnych jest korzystny również dlatego, że są one odporne na suszę. Z kolei niskie trawy, takie jak zabarwiona na niebiesko kostrzewa blada i kostrzewa walezyjska ‘Silbersee’ tworzą gęste kępki, które świetnie nadają się na obwódki wokół rabat. Żółto zabarwiona turzyca Carex oshimensis ‘Evergold’ doda nieco koloru i rozjaśni cienisty zakątek. Owsica wiecznie zielona i trzęślica modra zabarwiona na fioletowo mają luźny pokrój i świetnie prezentują się w każdym miejscu.
Byliny - formy przestrzenne
Akant ma niezwykłe kwiaty, strzępiaste liście, a dzięki swojej strzelistej formie nadaje się na wyeksponowane miejsce. Na podmokłym miejscu dobrze będzie rosła rodgersja kasztanowcolistna o dłoniastych liściach zabarwionych na brązowo. Zimozielone byliny często charakteryzują się sztywnymi liśćmi o ciekawych przykuwających uwagę kształtach. Np. bergenia sercowata ’Purpurea’ ma zaokrąglone ciemnozielone liście, które na zimę stają się czerwone, nadając charakteru zimowemu ogrodowi.
Niekłopotliwe byliny
- Długo kwitnące: krwawnik, jarzmianka, ostrogowiec, pszonak, krwawnica, ślaz, rudbekia, rozchodnik, kocimiętka.
- Odporne na suszę: przywrotnik, bylica, bergenia, bodziszek (geranium), rojnik, kocanki, dziewanna.
- Zimozielone: dąbrówka, kostrzewa, żurawik, barwinek pospolity, turzyca.
- Na trwałe obwódki wokół rabat: bergenia sercowata, czyściec wełnisty, żagwin zwyczajny, przywrotnik miękki.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Markslojd Mansion 107040
Lampa stołowa MANSION to tradycyjne oświetlenie w …
kup teraz

Italux Sheridan (Mte20651White)
Dane techniczne Kolor lampy: Biały Materiał wykona…
kup teraz

Zuma Line Adana (5523BKGO)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
kup teraz

Zuma Line Mersin (5512WH)
Lampa stołowa MERSINMERSIN to kolejna propozycja p…
kup teraz

Kaspa Granatowa Lora 41076112
Granatowa lampa stołowa LORA 41076112 lampka do pr…
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz