Dobór bylin w zależności od stanowiska
Większość bylin nie jest wymagająca i dobrze rośnie niezależnie od wybranego dla nich miejsca. Warto jednak dobrać je tak, aby były jak najlepiej dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku. Na stanowiska suche i silnie nasłonecznione najlepiej nadają się byliny, które mają sztywne i srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne. Byliny o bujnym wzroście i dużych liściach przy dużym nasłonecznieniu będą więdnąć, dlatego lepiej je posadzić w miejscach zacienionych. Mniejsze byliny (np. funkie, piwonie) dobrze radzą sobie w różnych warunkach. Jeśli decydujemy się na wysokie byliny, wybierajmy te, które nie wymagają podpór lub posadźmy je na tyle gęsto, aby mogły podpierać się jedne o drugie.
Komponowanie bylin
Kompozycja roślinna powinna być dekoracyjna nie tylko podczas pory kwitnienia poszczególnych gatunków, ale także wtedy, gdy byliny nie kwitną. Dlatego dobrze jest dobierać rośliny o efektownym ulistnieniu. Tworząc mieszaną rabatę, ciekawy efekt uzyskamy łącząc rośliny na zasadzie kontrastu barw, kształtów i faktur.
Ozdobne liście
Dobierając rośliny, zwróćmy uwagę na ozdobne liście - mogą być one w paski, plamki, marmurkowe, mieć kolor ciemnoczerwony lub srebrzysty, jasnożółty lub zielony w różnych odcieniach. Takie odmiany znajdziemy np. wśród bodziszków i rozchodników, a funkie czy jasnoty uprawia się właśnie ze względu na ich dekoracyjne liści.
Subtelne trawy
Aby uzyskać rabatę o subtelnej, falującej na wietrze linii, należy dobrać rośliny o liściach złożonych (np. fenkuł włoski) lub liściach drobnych i delikatnych, takich jaki orliki i paprocie. Wysokie ozdobne trawy również dodadzą lekkości całej kompozycji. Dobór traw ozdobnych jest korzystny również dlatego, że są one odporne na suszę. Z kolei niskie trawy, takie jak zabarwiona na niebiesko kostrzewa blada i kostrzewa walezyjska ‘Silbersee’ tworzą gęste kępki, które świetnie nadają się na obwódki wokół rabat. Żółto zabarwiona turzyca Carex oshimensis ‘Evergold’ doda nieco koloru i rozjaśni cienisty zakątek. Owsica wiecznie zielona i trzęślica modra zabarwiona na fioletowo mają luźny pokrój i świetnie prezentują się w każdym miejscu.
Byliny - formy przestrzenne
Akant ma niezwykłe kwiaty, strzępiaste liście, a dzięki swojej strzelistej formie nadaje się na wyeksponowane miejsce. Na podmokłym miejscu dobrze będzie rosła rodgersja kasztanowcolistna o dłoniastych liściach zabarwionych na brązowo. Zimozielone byliny często charakteryzują się sztywnymi liśćmi o ciekawych przykuwających uwagę kształtach. Np. bergenia sercowata ’Purpurea’ ma zaokrąglone ciemnozielone liście, które na zimę stają się czerwone, nadając charakteru zimowemu ogrodowi.
Niekłopotliwe byliny
- Długo kwitnące: krwawnik, jarzmianka, ostrogowiec, pszonak, krwawnica, ślaz, rudbekia, rozchodnik, kocimiętka.
- Odporne na suszę: przywrotnik, bylica, bergenia, bodziszek (geranium), rojnik, kocanki, dziewanna.
- Zimozielone: dąbrówka, kostrzewa, żurawik, barwinek pospolity, turzyca.
- Na trwałe obwódki wokół rabat: bergenia sercowata, czyściec wełnisty, żagwin zwyczajny, przywrotnik miękki.