Sucha ziemia w ogrodzie? I tak możesz mieć piękne kwiaty
Ogród skąpany w słońcu to marzenie każdego ogrodnika, ale nie zawsze jest to również idealne miejsce do uprawy roślin. Wprawdzie kiedy nasłoneczniona działka ma żyzną i stosunkowo wilgotną glebę, a do tego gdzieniegdzie rośnie na niej niewielkie drzewo, dające w upalne dni odrobinę cienia, to faktycznie może stać się oazą zielni. Gorzej, jeśli ziemia w takim ogrodzie jest lekka, przepuszczalna i niezbyt żyzna, gdyż wtedy łatwo wysycha i utrudnia uprawę roślin.
Nie znaczy to jednak, że kiedy posiadamy taką właśnie działkę, musimy zapomnieć o pięknym ogrodzie, gdyż jest sporo roślin, w tym również atrakcyjnych bylin, które całkiem dobrze poradzą sobie w takich warunkach. Musimy jednak dobierać je bardo starannie, poszukując ciekawych okazów wśród gatunków z natury przystosowanych do słońca, ciepła i suszy. Zwykle będą to rośliny, pochodzące z terenów półpustynnych lub z południa Europy, gdzie panują podobne warunki jak w słonecznym, suchym ogrodzie.
Wspaniała juka karolińska
Jedną z nich jest kochająca słoneczne, niezbyt żyzne i stosunkowo suche stanowiska juka karolińska. Przez większą część roku jej główną ozdobą jest okazały, gęsty pióropusz mieczowatych, szarozielonych, sztywnych liści, ale z początkiem lata na pierwszy plan wysuwa się niezwykle efektowny i piękny kwiatostan. Ma on postać wysokiej, sztywnej, wzniesionej łodygi, która już od połowy wysokości ozdobiona jest kiściami białych, dużych, dzwonkowatych kwiatów.
W czasie kwitnienia juka staje się jedną z najwspanialszych roślin w ogrodzie, ale musi mieć zapewnione słoneczne stanowisko i przepuszczalną ziemię o zasadowym odczynie pH.
Inne byliny, które nie wymagają podlewania
Obok juki na słonecznej i suchej rabacie możemy posadzić również krwawniki pospolite, które obecnie dostępne są w postaci wielu ciekawych odmian ozdobnych o kwiatach białych, różowych, czerwonych, żółtych, pomarańczowych, a nawet wielobarwnych (np. odm. „Tricolor”).
W podobnych warunkach bardzo dobrze poradzą sobie również liliowce, których mięsiste korzenie magazynują wodę, a także wszystkie rozchodniki i rojniki, o grubych, pokrytych woskowym kutnerem liściach (min. rozchodnik okazały). Niezwykle modną, bylinową krzewinką na suche, słoneczne rabaty jest także bardzo lubiana i ceniona lawenda wąskolistna, która wprowadza do ogrodu romantyczny, południowy klimat.
Kolorowe rabaty bez podlewania
Jeśli w naszej kompozycji brakuje koloru, wybierzmy natomiast atrakcyjne jeżówki purpurowe, których liczne odmiany posiadają kwiaty w wielu ciekawych barwach. Na suchym i słonecznym stanowisku dobrze poradzą sobie także szałwie omszone, które ładnie się rozrastają i przez większą część lata zdobią ogród białymi, filetowymi, niebieskimi lub różowymi kwiatami. Podobny pokrój, kwiaty i termin kwitnienia ma również przetacznik kłosowy, który także preferuje suche i słoneczne stanowiska.
Tych roślin też nie musisz podlewać
Do grona bylin tolerujących, a nawet preferujących słoneczne i suche stanowiska, z powodzeniem można zaliczyć także pięknie pachnące goździki pierzaste, kolczaste przegorzany pospolite i mikołajki nadmorskie, malutkie macierzanki piaskowe, ciekawe żelaźniaki, srebrzysto-szare czyścice wełniste, modne werbeny patagońskie, a także mało znane, choć godne uwagi perowskie łobodolistne.
Niskie byliny na rabatę i skalniak
Jeśli wybraliśmy już rośliny odpowiednie do stworzenia pięknej kompozycji bylinowej, ale nie bardzo wiemy, czym wypełnić wolne przestrzenie pomiędzy nimi, zdecydujmy się na rogownicę kutnerowatą. Jej urocze, pokryte miękkim, szaro-srebrzystym kutnerem licie i delikatne, białe kwiaty (kwitnienie maj-lipiec), wspaniale uzupełnią każda kompozycję i będą znakomitym tłem dla innych roślin.
Pewną wadą rogownicy jest jej ekspansywność, gdyż roślina łatwo się rozrasta i w krótkim czasie może zająć sporą część rabaty. Ponieważ jednak nie jest trudna do usunięcia, łatwo można ją kontrolować i ograniczać jej rozmiary. Na bylinowej rabacie rolę rośliny okrywowej może też spełnić niższa, mniej ekspansywna i kwitnąca wczesną wiosną (marzec-kwiecień) gęsiówka kaukaska, która szczególnie dobrze prezentuje się na skalniakach i murkach, z których może malowniczo zwieszać swoje gęsto ulistnione pędy.