Przycinamy drzewa i krzewy
Prawidłowo wykonane cięcie, pomaga ograniczyć nadmierny wzrost pnączy, zwiększa plonowanie drzew i krzewów owocowych, pobudza do lepszego krzewienia się rośliny żywopłotowe, pomaga w zawiązywaniu paków kwiatowych u krzewów ozdobnych, a także wpływa na poprawę zdrowotności roślin. Jeśli jednak nie będziemy znali podstawowych zasad przeprowadzenia tego ważnego zabiegu, błędy mogą nas drogo kosztować.
Źle wykonane cięcie może skutkować brakiem kwitnienia, zniekształceniem pokroju, zahamowaniem owocowania, pogorszeniem stanu zdrowia i osłabieniem roślin, a czasem nawet ich zamieraniem. Dlatego też warto poznać kilka najczęściej popełnianych przy cięciu błędów.
Ważny termin przycinania
Przede wszystkim należy pamiętać, że cięcie musi być wykonane w odpowiednim terminie, uzależnionym od gatunku rośliny. W przeciwnym razie możemy zapomnieć o kwiatach i owocach, a w niektórych wypadkach doprowadzić nawet do poważnego osłabienia roślin, narażając je na atak chorób i szkodników. Dlatego też warto pamiętać, że ogólna zasada dotycząca cięcia krzewów ozdobnych zakłada, że:
- gatunki kwitnące latem i jesienią lub zawiązujące pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, przycina się wczesną wiosną (np. hortensja bukietowa, budleja Davida, tawuły, pięciorniki, ketmie syryjskie, karagany),
- krzewy kwitnące wiosną lub zawiązujące pąki kwiatowe na pędach ubiegłorocznych, przycina się po kwitnieniu lub latem (np. forsycja, lilak, żylistek, jaśminowiec, glicynia, krzewuszka, pigwowiec, migdałek).
Uwaga na przycinanie winorośli
Równie istotne jest przestrzeganie właściwego terminu cięcia w przypadku winorośli. Pnącza winorośli mogą być przycinane wyłącznie na przedwiośniu, przed rozpoczęciem wegetacji lub dopiero wczesnym latem. Jeśli jego pędy zostaną skrócone w kwietniu lub maju, z ran zacznie wypływać dużo soku, co bardzo osłabi roślinę i narazi ją na choroby. Poza wyborem odpowiedniego terminu, ważna jest także technika prowadzenia zabiegu.
Błędy przy przycinaniu drzew i krzewów
Często zdarza się, że pędy lub gałęzie przycinamy w niewłaściwy sposób brudnymi lub tępymi narzędziami i zapominamy o zabezpieczaniu ran maścią ogrodniczą. Skutkiem takich błędów mogą być wyłamujące się gałęzie (cięcie konarów pod nieodpowiednim, najczęściej zbyt rozwartym katem), pęknięcia kory oraz infekcje.
Częstym błędem jest jednak nie tylko źle wybrany termin i niewłaściwa technika cięcia, ale też całkowite zaniechanie tego zabiegu. W przypadku drzewek owocowych, żywopłotów i niektórych roślin ozdobnych (np. wierzba japońska odmiany „Hakuro Nishiki”), może to skutkować opóźnieniem owocowania, zagłuszeniem szlachetnej odmiany przez silnie rosnącą podkładkę oraz tworzeniem luźnych, nieforemnych i ażurowych koron (m.in. w przypadku krzewów żywopłotowych oraz szczepionych drzew i krzewów).
Dlatego też zarówno drzewka owocowe jak i krzewy ozdobne, należy przycinać systematycznie, pamiętając, że pierwsze cięcie powinno zostać wykonane zaraz po posadzeniu roślin (zgodnie z zasadami dotyczącymi przycinania danego gatunku).
Jakie drzewa i krzewy nie lubią przycinania
Podobnie jak od każdej reguły, także od tej są jednak pewne wyjątki. Niektóre gatunki krzewów ozdobnych nie lubią cięcia (m.in. różaneczniki, ogniki, magnolie, oczary, klony palmowe, perukowce), gdyż po zabiegu bardzo wolno regenerują uszkodzenia i długo nie odzyskują ładnego kształtu. W skrajnych przypadkach mogą nawet zamierać (radykalne i silne cięcie odmładzające starych drzew i krzewów o grubych gałęziach, pędach i konarach). Dzieje się tak wtedy, gdy zbyt silnie przycięta roślina posiada mało pąków śpiących, z których mogłaby wypuścić młode pędy.
Dlatego też u gatunków wrażliwych na cięcie, przeprowadzamy wyłącznie cięcie sanitarne (np. usuwamy pędy chore, uszkodzone lub przemarznięte) lub delikatne cięcie korygujące mocno rozrośniętych egzemplarzy. Stare drzewa lub krzewy, odmładzamy natomiast etapowo, każdego roku wykonując kolejne przycinanie.