Jak umyć elewację, kostkę i ogrodzenie? Wiosenne porządki

Artykuł sponsorowany
Wiosna to czas wielkich porządków. Natura budzi się do życia, więc należy zgrać się z jej rytmem i również przygotować nasze otoczenie na ten wielki rozkwit. Zabieramy się zatem za zamiatanie, mycie i czyszczenie. Czy jednak wiemy, jak to robić, by nasza praca okazała się efektywna?

Wiosną właściciele domów jednorodzinnych uwijają się jak pracowite pszczółki. Po jesieni i zimie — jakiekolwiek by one nie były – trzeba przywrócić naszemu otoczeniu świeżość. Jak przygotować się na ten czas? Co zrobić, żeby nasz dom i jego otoczenie wyglądały świeżo? Jak uniknąć przykrych niespodzianek po długiej i wilgotnej zimie? I w końcu, w jaki sprzęt zainwestować, by nie stracić pieniędzy na działaniu metodą prób i błędów? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym tekście.

Wiosenne porządki wokół domu. Jak umyć elewację, kostkę i auto?

Po kilku miesiącach zmiennej pogody i krańcowych temperatur wszystkie elementy naszego otoczenia, które były wystawione na działanie warunków atmosferycznych, wymagają szczególnej uwagi. Elewacja domu, kostka brukowa na podjeździe czy karoseria samochodu, który stał na zewnątrz – to nimi trzeba się zająć w pierwszej kolejności.

Wiosenne porządki wokół domu — od czego zacząć?

Piasek, sól, błoto, brudne zacieki po deszczowych dniach, śmieci i fragmenty roślin to tylko niektóre z nieczystości, które pozostawia po sobie zima. Jak się ich skutecznie pozbyć? Co należy wyczyścić najpierw? Pamiętajmy, że precyzyjnie zaplanowane i dobrze wykonane sprzątanie nie musi być uciążliwe, tymczasem odpowiedni sprzęt pozwoli nam skrócić czas pracy. Jakie urządzenie sprawdzi się w przydomowych porządkach? 

Sprawdź urządzenie wysokociśnieniowe Kärcher K4 >>

Mycie elewacji — co warto wiedzieć?

Zacznijmy od elewacji. Brudne zacieki, przyklejony piasek i elementy organiczne oraz wilgoć mogą przedwcześnie postarzyć wygląd budynku. Jeżeli elewacja wykonana jest z tynków mineralnych, jej podatność na glony i pleśnie jest mniejsza. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w środek grzybobójczy. Jeżeli naszej elewacji ten problem nie dotyczy, wystarczy nam dobrej jakości myjka ciśnieniowa i preparat do mycia fasad. Wyczyszczoną elewację warto zaimpregnować środkiem zawierającym teflon. Pomoże nam to uniknąć dalszych zabrudzeń. Jak zatem widać, poza odpowiednią ilością wolnego czasu i sprzyjającymi warunkami meteorologicznymi, niezbędne nam będą odpowiednie środki chemiczne oraz dobrej jakości sprzęt. Najlepsze modele urządzeń wysokociśnieniowych posiadają takie opcje jak m.in.

  • regulacja ciśnienia,
  • możliwość użycia silnych środków czyszczących.

Dobrym przykładem jest urządzenie wysokociśnieniowe K 5 Full Control Home od Kärcher.

  • Jest to narzędzie świetnie wyposażone (w zestawie: 8 m wąż wysokociśnieniowy, pistolet wysokociśnieniowy, lanca Vario Power i dysza rotacyjna).
  • Lanca Vario Power umożliwia regulację ciśnienia poprzez obracanie, dzięki czemu łatwo dostosujemy parametry strumienia wody do potrzeb czyszczonej powierzchni.
  • Dodatkową zaletą jest system podawania środka czyszczącego Plug 'n' Clean.
  • Urządzenie posiada silnik chłodzony wodą oraz uchwyt teleskopowy. Uchwyt jest na tyle ergonomiczny, że również przenoszenie i manewrowanie sprzętem nie sprawia trudności.

Mycie kostki brukowej — zrób to sam!

Kostka brukowa to kolejny element ciężko znoszący zimowe wahania temperatur. Szczególnie niebezpieczna dla nawierzchni jest sól, która wraz z roztopionym śniegiem wnika w bruk. Taki proces doprowadza między innymi do korozji betonu. Regularne mycie kostki brukowej to również gwarancja czystego ogrodu. Dbając o higienę podjazdu i ścieżek, nie dajemy brudowi szans na roznoszenie się po całej posesji i przedostawanie się do domu. Kostkę brukową wyczyścimy zarówno własnymi siłami, korzystając z tego, co mamy pod ręką, czyli wody z węża ogrodowego, miotły i detergentu, jak i za pomocą urządzenia wysokociśnieniowego. Jeżeli zależy nam na precyzji lub nasz teren jest zbyt wielki, żeby działać na własną rękę, niezłym pomysłem będzie wynajęcie firmy, która zajmuje się tego typu sprzątaniem. My rekomendujemy pracę samodzielną z wykorzystywaniem myjki wysokociśnieniowej. Pozostając przy propozycjach z katalogu Kärcher, polecamy zwrócić uwagę na opisywany już model K 5 – jest to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi tego typu dostępnych na rynku. Wyczyścimy nim zarówno bruk, jak i meble ogrodowe, omszałą kostkę czy ogrodzenie.


Jak umyć elewację, kostkę i ogrodzenie? Wiosenne porządki

Mycie płotów i ogrodzeń — jak zrobić to samemu?

Niekonserwowane ogrodzenie metalowe może zardzewieć już po 3 latach od dnia montażu. Aby zapobiec korozji, należy co jakiś czas dokładnie oczyścić metalowe elementy, następnie odtłuścić ich powierzchnię (najlepiej rozpuszczalnikiem), a następnie pomalować. Czynność tę powtarzamy co 2 lub 3 lata. Konserwację ogrodzenia betonowego rozpoczynamy od usunięcia nalotów organicznych. Wystarczy nam do tego papier ścierny o grubej gradacji, ewentualnie druciana szczotka. Zacieków pozbywamy się z kolei po przemyciu ogrodzenia rozpuszczalnikiem. Pył i inne zanieczyszczenia to już zadanie dla myjki ciśnieniowej. Resztki starej farby nie mają natomiast szans w starciu ze szczotką drucianą. Jeśli chodzi o drewno, Kärcher proponuje zupełnie nowy preparat do czyszczenia drewna o unikalnej formule 3 w 1. Urządzenie usuwa brud z niespotykaną precyzją, pielęgnując i chroniąc drewniane powierzchnie. Co więcej, środek zabezpiecza drewno przed efektami promieniowania UV.

Mycie samochodu po zimie

Pozostał nam samochód. Podobnie jak w przypadku elewacji domu, wrogami karoserii są mróz, woda, piasek i sól. Mając na uwadze fakt, że mycie samochodu na parkingu przy bloku mieszkalnym nie jest dozwolone i można za nie dostać mandat, lepiej wybrać się na przejażdżkę do myjni. Lepszym wyjściem jest punkt obsługiwany przez pracowników – będą oni zawsze dokładniejsi niż automaty.

  1. Myjąc samochód samodzielnie, trzeba go przede wszystkim spłukać wodą aby pozbyć się piasku i zaschniętego błota. Można w tym celu użyć węża ogrodowego, choć skuteczniejszym rozwiązaniem będzie myjka wysokociśnieniowa.
  2. Karoserię myjemy szamponem, korzystając z miękkiej szczotki. Ostatnim etapem zawsze jest woskowanie.

Do pozbycia się wszelkich zabrudzeń z karoserii może posłużyć nam w zasadzie każde urządzenie wysokociśnieniowe od Kärcher. Jedną z ważniejszych zalet jest możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Do umycia karoserii wykorzystać możemy szampon samochodowy w koncentracie. Usuwa on tłuste plamy, zanieczyszczenia emisyjne i drogowe, a także przykre efekty zimowej aury. Do dokładnego umycia samochodu przyda nam się dobrej jakości płyn. Polecamy także lancę pianową Connect’N’Clean z dołączonym zbiornikiem z szamponem. Bez problem podłączymy ją do każdego urządzenia wysokociśnieniowego od Kärcher. 

Sprawdź jak działa lanca pianowa >>

Dlaczego warto mieć w domu myjkę ciśnieniową?

Myjka ciśnieniowa daje nam komfort swobodnego, wygodnego i szybkiego czyszczenia wszelkich powierzchni przy jednoczesnym braku uszkodzeń, które mogą się pojawić w przypadku nieprofesjonalnej pracy z nieodpowiednim sprzętem.

Sprawdź ceny urządzeń wysokociśnieniowych Kärcher >>

Tego typu inwestycja, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoka, tak naprawdę zwróci nam się po kilku sezonach. Zwłaszcza że myjka ciśnieniowa to urządzenie bardzo uniwersalne (można nią umyć nawet taras czy meble ogrodowe!). Efektywność mycia zwiększa możliwość zastosowania różnych detergentów, w zależności od potrzeb czyszczonej powierzchni.

Sprawdź przydomowe porządki z myjką wysokociśnieniową K5 Premium Full Control >>

Wiosenne porządki — o czym jeszcze pamiętać?

Pierwsze dni wiosny wymagają od nas wprowadzenia nowego życia w otoczeniu naszego domu. W tym czasie pamiętajmy o zgrabieniu trawy zalegającej po długiej jesieni. Jest to konieczne, by nowa mogła lepiej rosnąć. Nie zaszkodzi pozbyć się nierówności terenu, które powstały przez zalegający śnieg (co jednak ostatnimi czasy nie jest sprawą tak oczywistą). Wiosenne porządki to nie tylko sprzątanie. W tym okresie możemy sprawdzić, czy brama i ogrodzenie nie wymagają przypadkiem odmalowania. Przejrzyjmy sprzęt i urządzenia niezbędne do utrzymania ogrodu. Sprawdźmy, czy kosiarka nie potrzebuje nowych części zamiennych (np. nowe ostrza), przetestujmy ostrość piły, oddajmy rower do przeglądu. Niezłym pomysłem będzie mały remanent w przydomowym warsztacie, który pokaże nam, jakich narzędzi może nam brakować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl