Zbiornik na deszczówkę do podlewania ogrodu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Beczki na deszczówkę z tworzywa sztucznego wyglądają estetycznie i są wygodne w użytkowaniu.
Beczki na deszczówkę z tworzywa sztucznego wyglądają estetycznie i są wygodne w użytkowaniu. Katarzyna Laszczak
Woda deszczowa idealnie nadaje się do nawadniania ogrodu. Podpowiadamy, a czym ją gromadzić i jak łatwo zainstalować zbiornik na deszczówkę.

Jaki zbiornik na deszczówkę?

Do gromadzenia wody deszczowej przyda odpowiedni zbiornik. Najłatwiejsze w montażu są zbiorniki naziemne, które nie wymagają niemal żadnych prac. Trzeba jednak wybrać odpowiedni. Nie poleca się stosowania zbiorników metalowych, z których związki metali przedostają się do wody. Równie nieodpowiednie są zbiorniki betonowe, ze względu na wapń przenikający do wody. Jednak jest coraz większy wybór zbiorników z tworzyw sztucznych, a także odpowiednio uszczelnione drewniane beczki.

Niektóre beczki mają nawet doniczkę, w której można posadzić kwiaty.
Niektóre beczki mają nawet doniczkę, w której można posadzić kwiaty. Katarzyna Laszczak

Zbiorniki na deszczówkę z tworzywa sztucznego

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego, odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Są one estetyczne, trwałe, łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu. Najczęściej są stylizowane na tradycyjne drewniane beczki albo ceramiczne naczynia zasobowe, używane m.in. w starożytnej Grecji, a zwane pithosami. Są również całkiem proste, sześcienne pojemniki, ale i takie bardziej dekoracyjne, stylizowane np. na pień drzewa.

Wybór formy jest dość spory. Ich kolor można dobrać do wyglądu elewacji czy innych detali domu – zbiorniki na deszczówkę dostępne są m.in. w kolorze ceglastym, szarym, czarnym, zielonym. Mają one różną pojemność: od ok. 200 do ponad 500 litrów. W zestawie jest dopasowana pokrywa, a niekiedy nawet dodatkowo – dekoracyjna doniczka, którą w sezonie można użyć jako pokrywę.

Taki zbiornik, nazywany niekiedy deszczownicą, podłącza się do rury spustowej, która odprowadza wodę z rynny. Robi się za pomocą tzw. zbieracza (łapacza) deszczówki. Ten element można bez problemu kupić, oferują go producenci systemów rynnowych. Natomiast producenci beczek na deszczówkę najczęściej załączają go w zestawie ze zbiornikiem, często również wraz z kranem i innymi akcesoriami.

Jak podłączyć beczkę na deszczówkę

Podłączenie beczki do rury spustowej nie jest trudne, ale wymaga wywiercenia otworu w rurze oraz beczce (rozwiązania poszczególnych producentów mogą się nieco różnić). Łatwo to zrobić za pomocą otwornicy. W rurze spustowej umieszcza się łapacz deszczówki, który elastyczną rurką łączy się z otworem w beczce za pomocą łącznika. Łapacz ma taką konstrukcję, że przekierowuje do beczki tylko część wody. Dzięki temu, przy zamkniętych beczkach, nie musimy obawiać się, że zbiornik przebierze. Kiedy beczka się napełni, a będzie padać, woda będzie po prostu spływała rurą do odpływu.

Dodatkowo do beczki należy wkręcić kranik. Większość beczek ma już przygotowany, gwintowany otwór na niego. Znajduje się on ok. 50 cm nad dnem. Korzystając z kranu można wygodnie napełnić konewkę lub wiadro. Niżej znajduje się drugi otwór. Może on być zamknięty zaślepką, ale można do niego wkręcić króciec oraz podłączyć szlauch do podlewania ogrodu. Przed mrozami dolnym otworem należy spuścić wodę z beczki, żeby zbiornik nie pękł, kiedy woda zamarznie.

Zobaczcie na zdjęciach, jak podłączyć beczkę na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę drewniane

Innym rozwiązaniem, do niedawna najbardziej popularnym, są zbiorniki wykonane z impregnowanych drewnianych listewek, spiętych stalowymi obręczami, jak tradycyjne beczki. Z zewnątrz można je pomalować na dowolny kolor, od wewnątrz są wyłożone wytrzymałą i elastyczną folią. Zbiornik na deszczówkę powinien być wyposażony w pokrywę, która zapobiega rozwojowi glonów oraz przedostawaniu się zanieczyszczeń, zapewnia też bezpieczeństwo dzieciom i zwierzętom, przebywającym w ogrodzie.

Do takiej beczki trzeba dokupić łapacz deszczówki i zamontować go na rurze spustowej, analogicznie jak to opisano wyżej (niektórzy producenci beczek drewnianych również załączają go w zestawie).

Zbiornik na wodę deszczową wykonany z drewnianych listewek i wyłożony folią to estetyczne i praktyczne rozwiązanie.
Zbiornik na wodę deszczową wykonany z drewnianych listewek i wyłożony folią to estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Gardena

Pompa do deszczówki

W zbiorniku można zainstalować pompę, ułatwiającą korzystanie ze zgromadzonej wody. Najlepiej, żeby miała wbudowany filtr, zapobiegający przedostawaniu się zanieczyszczeń oraz  włącznik pływakowy, chroniący ją przed pracą „na sucho”. To rozwiązanie przydaje się szczególnie przy beczkach drewnianych, pozbawionych kranu czy otworu spustowego.

Uwaga: Deszczówkę można zbierać z dachów pokrytych różnymi pokryciami, takimi jak blachodachówka i inne pokrycia blaszane, dachówki ceramiczne i betonowe. Nie należy jej pozyskiwać z pokryć bitumicznych (gonty, papa), ani azbest (eternit).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl