Oświetlenie wejścia do domu. Zadbaj o bezpieczeństwo i wygodę

Monika Jabłońska
Oświetlenie strefy wejścia do domu zapewnia wygodę i zwiększa bezpieczeństwo.
Oświetlenie strefy wejścia do domu zapewnia wygodę i zwiększa bezpieczeństwo. Leroy Merlin
Oświetlenie wejścia do domu pełni nie tylko funkcję estetyczną. Przede wszystkim zapewnia wygodę i poprawia bezpieczeństwo. W ciemnościach trudno szukać kluczy w kieszeniach, czy w torebce i trafić nimi do zamka. Światło odstrasza ponadto włamywaczy - w ciemności mogą się skryć, w dobrze oświetlonym miejscu są doskonale widoczni.

Na oświetlenie wejścia do domu składa się nie tylko oświetlenie drzwi wejściowych. To również lampy oświetlające cały ciąg komunikacyjny, którym docieramy do budynku - od furtki, aż do drzwi wejściowych.

Energooszczędne oświetlenie wokół domu

Do oświetlania wejścia do domu można stosować wszystkie dostępne na rynku zewnętrzne oprawy oświetleniowe - halogeny, świetlówki, aż do nowoczesnych opraw LED. Dotyczy to opraw zasilanych zarówno tradycyjnym napięciem 220 V, jak i niskonapięciowych z użyciem transformatorów. Oprawy muszą być przystosowane do stosowania na zewnątrz (co najmniej IP 44). Ważne, by przewody były odpowiednio zabezpieczone izolacjami przed wilgocią. Oświetlenie zewnętrzne domu najlepiej planować jeszcze na etapie projektowania budynku i ogrodu, gdyż wówczas najłatwiej przewidzieć rozmieszczenie punktów świetlnych oraz drogi prowadzenia przewodów zasilających.

Oświetlenie z czujnikiem

Planując montaż oświetlenia, warto zwrócić uwagę na systemy z automatycznymi wyłącznikami, pozwalające oszczędzać energię. Chodzi np. o czujniki zmierzchowe mierzące natężenie światła - zapalają lampy o zmierzchu, gdy natężenie światła zmaleje poniżej określonej wartości, a wyłączają je, gdy zacznie świtać. Progi czułości wyłącznika w większości modeli można regulować, co pozwala dostosować ich działanie do różnych warunków świetlnych o różnych porach roku, czy zmieniających się wraz z pogodą.
Kolejnym rozwiązaniem umożliwiającym oszczędzanie energii są czujniki ruchu - włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy wykryją ruch na kontrolowanym przez siebie obszarze (standardowo od 5 do 15 m). Czujniki można montować jako samodzielne urządzenia lub fabrycznie zintegrowane z oprawami. Ważne, by czujnik ruchu miał jednocześnie wbudowaną sondę natężenia światła, dzięki której będzie uruchamiał się jedynie po zmierzchu.

Wygodnym rozwiązaniem jest oświetlenie z czujnikiem zmierzchowym (lub czujnikiem ruchu).
Wygodnym rozwiązaniem jest oświetlenie z czujnikiem zmierzchowym (lub czujnikiem ruchu). Normstahl

Oświetlenie wejścia do domu, czyli:

Furtka wejściowa - oprawy najwygodniej umieścić na słupkach otaczających furtkę i odpowiednio ukierunkować snopy światła. Jeśli furtka ma daszek chroniący przed deszczem, można pod nim zamontować reflektory lub plafon oświetlający dzwonek, klamkę i zamek.
Tabliczka z numerem domu - najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie oprawy na wysięgniku i skierowanie snopu światła bezpośrednio na numer domu. Ciekawą alternatywę może stanowić wodoszczelna oprawa z płaskim frontem przykręcona do szczytu domu z naklejonymi na zewnętrznej części klosza cyframi i literami podświetlanymi od środka.
Ścieżka prowadząca do domu - można oświetlić ją na dwa sposoby: światłem padającym od dołu z hermetycznych opraw osadzonych na poziomie trawnika lub światłem padającym ze szczytu słupków oświetleniowych ustawionych po obu stronach ścieżki. Jeśli zdecydujemy się na słupki, trzeba pamiętać o zasadzie: im dłuższa droga, tym wyższe słupki i silniejsze źródła światła oświetlające większą przestrzeń.

Drzwi wejściowe - oprawy oświetleniowe powinny być przede wszystkim dopasowane do wyglądu
i stylu domu. Na ich umieszczenie pomysłów może być tyle, ile rodzajów wejść do budynków. Reflektory, lampy na wysięgnikach, kinkiety można umieszczać symetrycznie lub asymetrycznie po obu stronach drzwi, w daszku nad wejściem, czy w niszach ścian. W tym przypadku przede wszystkim należy pamiętać o funkcjonalności - światło powinno być tak skierowane, by oświetlało klamkę, zamek oraz podest, a nie oślepiało wchodzących do domu.
Schody wejściowe - niskie schody nie wymagają odrębnego oświetlenia, gdyż wystarczająco rozjaśniają je lampy oświetlające drzwi, zatem w ich przypadku można stosować dowolne oświetlenie dekoracyjne. Schody wysokie najkorzystniej akcentować oprawami wmontowanymi w stopnie. Jeśli są zabezpieczone balustradą warto w niej umieścić oprawy lub powiesić na niej kinkiety, co pozwala osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne.

Oświetlenie powinno nas wygodnie "prowadzić" od furtki do samych drzwi domu.
Oświetlenie powinno nas wygodnie "prowadzić" od furtki do samych drzwi domu. Braas
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl