Obrzeża rabat porządkują ogród. Zobacz jak wydzielić rabaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Obrzeża rabat porządkują architekturę ogrodu i dają ciekawe możliwości aranżacyjne.
Obrzeża rabat porządkują architekturę ogrodu i dają ciekawe możliwości aranżacyjne. Erbs55 - pixabay.com
Obrzeża rabat, wykonane z różnych materiałów, porządkują wizualnie architekturę ogrodu.

Dekoracyjne obrzeża rabat

Obrzeża rabat pełnią funkcje estetyczne i praktyczne. Rabaty, których granice wyznaczają obrzeża wyglądają na bardziej uporządkowane, łatwiej też im nadać odpowiedni kształt. Jeśli więc lubicie takie formalne rozwiązania, warto pomyśleć o obrzeżach rabat.

Praktyczną zaletą obrzeży jest to, że pozwalają one „trzymać w ryzach” kwiaty i utrudnią też chwastom oraz trawie przenikanie na rabaty kwiatowe. Są również bardzo przydatne, kiedy rabaty są ściółkowane, albo ścieżki wykonane ze żwiru. Obrzeża pozwalają utrzymać sypkie materiały na miejscu.

Obrzeża można podzielić na takie, które są wysokie i stanowią element dekoracji oraz niskie - niemal niewidoczne, ale spełniające funkcje praktyczne.

Niskie obrzeża rabat

Niskie obrzeża rabat i trawników są wykonane z plastikowych elementów. Można je łączyć na różną długość i nadawać praktycznie dowolny kształt. Z takich obrzeży można kształtować łuki i koła. Obrzeża są niskie, ale dostępne w kilku wysokościach od ok. 4 cm do ponad 7 cm. Wybór zależy od zastosowania - możemy dobrać je do wysokości kostki brukowej, tworząc niewidoczne, ale skuteczne oddzielenie bruku od np. otaczającego trawnika. Dzięki temu trawa nie będzie przerastała na ścieżkę.

Takie obrzeża dobrze też sprawdzają się w przypadku, kiedy nasze rabaty są obsypane korą, czy żwirem. Wtedy materiał ściółkujący jest stabilniejszy i nie rozpływa się. To zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale sprawia też, że koszenie trawnika wokół ściółkowanej rabaty jest wygodniejsze. Natomiast samo obrzeże jest niemal niewidoczne.

Niskie obrzeża ułatwią wydzielenie klombu na trawniku.
Niskie obrzeża ułatwią wydzielenie klombu na trawniku. MrGajowy3 - pixabay.com

Wysokie obrzeża rabat

Wysokie obrzeża rabat z założenia są dobrze widoczne i są elementem architektury ogrodu. Dlatego trzeba je dobrać tak, żeby pasowały do jego stylu. Takie obrzeża w ekstremalnej postaci mogę mieć formę niskich murków.

Polecamy: Podwyższone grządki. Jak je założyć krok po kroku

Wysokie obrzeża rabat mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularnym rozwiązaniem są palisady z betonu, oferowane przez producentów kostki. Dobrze komponują się z nawierzchniami z kostki brukowej. Poza gotowymi palisadami, jako obrzeża można wykorzystać też krawężniki, wkopane pionowo w ziemię. To sposób na stworzenie obrzeża o wysokości kilkudziesięciu centymetrów.

Można zastosować też gotowe palisady z drewna (dostępne np. w centrach ogrodniczych, czy marketach budowlano-ogrodowych). Wyglądają one naturalnie, jednak żeby zapewnić ich trwałość, trzeba pamiętać o zaimpregnowaniu drewna.
W ogrodach o naturalnym charakterze dobrze sprawdzą się też obrzeża kamienne. W zależności od rodzaju kamienia, uzyskamy różne efekty dekoracyjne. Duże znaczenie dla ostatecznego wyglądu ma też to, czy użyjemy gładkich otoczaków, czy kamienia o łupanej fakturze.

Ciekawym rozwiązaniem są także obrzeża z klinkieru. Jednak, żeby naprawdę dobrze wyglądały w naszym ogrodzie, klinkier powinien pojawić się również np. na fragmentach (lub całej) elewacji domu, ogrodzeniu, czy nawierzchni.

Wysokie obrzeża pozwalają też urozmaicić przestrzeń ogrodu. Z ich pomocą możemy tworzyć wyższe i niższe rabaty, co wygląda bardzo oryginalnie i daje ciekawe możliwości aranżacyjne.

Obrzeża pozwalają stworzyć rabaty o różnych kształtach, także łagodnych, falistych liniach.
Obrzeża pozwalają stworzyć rabaty o różnych kształtach, także łagodnych, falistych liniach. KRiemer - pixabay.com
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl