Malowanie kostki brukowej. Farby i impregnaty do kostki brukowej

Wojciech Lechowski
Co kilka lat powinno się pomalować kostkę brukową impregnatem. Można wybrać również preparat, który przy okazji zmieni jej kolor.
Co kilka lat powinno się pomalować kostkę brukową impregnatem. Można wybrać również preparat, który przy okazji zmieni jej kolor. Katarzyna Laszczak
Kostka brukowa jest trwała, ale czasem wymaga odświeżenia lub zabezpieczenia powierzchni. Wyjaśniamy, czym pomalować kostkę brukową (betonową).

Kolorowe, bezbarwne i wzmacniające kolor. Preparaty do kostki brukowej

Dostępne na rynku preparaty do zabezpieczania kostki brukowej (betonowej) mają różne właściwości i dają zróżnicowane efekty na nawierzchni. Popularnością cieszą się środki, które zmieniają podniszczony beton w wyglądający jak mokry. Jego kolor staje się wówczas intensywniejszy.

Oprócz specyfików zwanych powszechnie „mokrą kostką” w sklepach znajdziemy też impregnaty zupełnie bezbarwne, jak również barwiące, czyli pozwalające m.in. na zmianę dotychczasowego koloru kostki.

Wybór konkretnego produktu uzależniony jest najczęściej od indywidualnych oczekiwań oraz stanu betonowej nawierzchni. Przy mocno zniszczonej kostce zdecydowanie lepsze efekty przynosi zastosowanie farb (preparatów barwiących).

Czym pomalować kostkę brukową – impregnaty bezbarwne

Jeśli zależy nam na pozostawieniu pierwotnego koloru kostki brukowej, należy pomalować ją impregnatem bezbarwnym. Tego typu środki wnikają na kilkanaście milimetrów w strukturę betonu i skutecznie zabezpieczają go na przynajmniej kilka lat. Jednocześnie impregnaty bezbarwne nie zmieniają wyglądu betonowej nawierzchni. Najczęściej stosuje się je w celu zabezpieczenia nowych, ale już uleżałych nawierzchni ogrodowych i tarasowych.

Pośród impregnatów bezbarwnych znaleźć można:

  • środki na bazie silikonów – zatykają naturalne kapilary w betonie i zmieniają jego powierzchnię zewnętrzną na gładką;
  • środki na bazie silanów – nie zmniejszają paroprzepuszczalności betonu i nie zatykają jego kapilarów.
Nawierzchnia pokryta impregnatem typu "mokra kostka" (na zdjęciu z lewej) ma wyraźniejszy kolor, a jej powierzchnia jest bardziej odporna
Nawierzchnia pokryta impregnatem typu "mokra kostka" (na zdjęciu z lewej) ma wyraźniejszy kolor, a jej powierzchnia jest bardziej odporna na zanieczyszczenia. Katarzyna Laszczak

Impregnaty do kostki brukowej typu „mokra kostka”

Impregnaty zwane „mokrą kostką” zmieniają wygląd zewnętrzny betonowych nawierzchni i sprawiają, że kostka zaczyna wyglądać jakby zmoczył ją deszcz. Jej naturalny kolor zostaje podkreślony (barwa staje się głębsza).

Środki typu „mokra kostka” penetrują głęboko w strukturę betonu i zabezpieczają go przed wchłanianiem wody oraz tłuszczy. Kostka staje się też bardziej odporna na mróz oraz promieniowanie UV.

Ponadto łatwiej utrzymać ją w dobrym stanie. Na jej powierzchni tworzy się bowiem rodzaj powłoki samoczyszczącej, dzięki której plamy z oleju samochodowego, kawy, herbaty czy wina nie są już tak dokuczliwe dla użytkowników.

Farby i impregnaty barwiące do nawierzchni betonowych

Stosowanie farb i impregnatów barwiących polecane jest szczególnie przy nawierzchniach, które zdążyły się już wysłużyć (są znacznie podniszczone). Jednocześnie środki te w prosty i szybki sposób pozwalają zmienić niezbyt udaną aranżację wokół domu. Występują one we wszystkich naturalnych odcieniach kostki.

Pomalowanie kostki brukowej farbą może całkowicie zmienić jej dotychczasowy kolor lub tylko go odnowić. Oczywiście tego typu środki tworzą też warstwę ochronną na nawierzchni i zabezpieczają ją przed działaniem niekorzystnych warunków (zaplamieniami, porastaniem oraz działaniem słońca i mrozu).

Po co impregnować kostkę betonową?

Wszystkie materiały, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Nie inaczej jest z kostką czy płytami betonowymi, czyli jednym z popularniejszych sposobów na wykończenie przydomowych nawierzchni. Jeśli kostka będzie regularnie czyszczona i impregnowana przynajmniej co kilka lat, posłuży nam przez długi czas i zawsze będzie wyglądać estetycznie.

Impregnacja betonu powoduje wydłużenie jego trwałości i spowolnienie procesów erozji. Zabezpieczony materiał staje się mniej podatny na wnikanie w niego wilgoci oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Nie ulega też tak bardzo porastaniu przez mchy i porosty.

To, że zaimpregnowana kostka brukowa wygląda dużo lepiej niż ta, której nie pokryto specjalistycznym preparatem jest oczywiste - barwa jest bardziej wyrazista, nie ma plam i efektu wybielenia.

Jednak nie wszyscy wiedzą, że impregnaty ułatwiają również odśnieżanie i odladzanie brukowanych nawierzchni w ciągu zimy (lód nie przywiera tak bardzo do podłoża) oraz sprawiają, że wiosenne czyszczenie przebiega sprawniej.

Kiedy przeprowadzać impregnację bruku?

Zalecana przez specjalistów częstotliwość impregnowania kostki betonowej to raz na kilka lat. Najlepiej jest to robić co dwa-trzy lata. Najwłaściwsza pora to jesień lub wiosna. Jeśli impregnacja wykonana zostanie jesienią można mieć pewność, że kostka nie popęka w czasie silnych mrozów i będzie nam łatwiej odśnieżać nawierzchnię.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na impregnację na wiosnę – kostka nabierze świeżego blasku na czas, w którym ogród i inne przydomowe przestrzenie są użytkowane najintensywniej.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl