Jak zadbać o system nawadniania przed zimą? Kluczowe 5 kroków

Materiał informacyjny ANDRO Robert Krzyżanowski
Dla właścicieli systemów nawadniania ogrodów, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych, zimowa konserwacja jest niezwykle istotna. Zabezpieczenie systemu nawadniania przed ekstremalnymi temperaturami i opadami śniegu zapewnia jego trwałość oraz skuteczność w sezonie wiosennym i letnim. W tym artykule omówimy, jak zadbać o swój system nawadniania, aby uniknąć jego uszkodzeń na skutek zimy.

Zimowe warunki pogodowe, takie jak mróz, śnieg i nagłe zmiany temperatury, mogą znacznie zaszkodzić systemom nawadniania, zarówno ręcznym, jak i automatycznym. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, po ustąpieniu ujemnych temperatur możesz skonfrontować się z poważnymi problemami, takimi jak pęknięcia rur, uszkodzone zawory czy wycieki. Ponadto, uszkodzenia mogą prowadzić do strat wody i kosztów napraw. Dlatego konserwacja systemu nawadniania w okresie zimowym to kluczowy krok w jego satysfakcjonującym i długotrwałym użytkowaniu.

1. Odetnij zasilanie w wodę

W przypadku sieci wodociągowej konieczne jest zamknięcie głównego zaworu doprowadzającego wodę – może to być wnętrze budynku lub umieszczona w gruncie studzienka. To drugie rozwiązanie często spotykane u użytkowników, którzy posiadają dwa osobne liczniki wody – jeden podłączony do wody do ogólnego użytku, z uwzględnieniem odprowadzania ścieków, natomiast drugi zamontowany z myślą o tzw. wodzie bezpośrednio traconej, przeznaczonej wyłącznie do podlewania ogrodu.

2. Odprowadź wodę z systemu

Kolejnym krokiem jest dokładne opróżnienie systemu nawadniania z wody. Nie pozostawiaj jej w rurach czy zaworach, ponieważ elementy te mogą ulec uszkodzeniu, gdy woda zamarznie (w stanie stałym zwiększa swą objętość w stosunku do postaci płynnej). Usuwanie wody z komponentów systemu można wykonać na trzy sposoby: poprzez ręczne lub automatyczne odwodnienie albo dzięki wydmuchiwaniu wody sprężonym powietrzem z kompresora. Rekomendujemy to trzecie wyjście jako najskuteczniejsze.

3. Wyłącz zasilanie

Upewnij się, że poprawnie wyłączyłeś zasilanie elektryczne do systemu nawadniania. Nie chcesz, aby urządzenia elektryczne były narażone na warunki zimowe, co może prowadzić do ich uszkodzenia. Jeśli automatyczny sterownik nawadniania znajduje się we wnętrzu budynku, najlepiej przełączyć go w tryb zimowy lub też całkowicie wyłączyć, jednak bez odcięcia zasilania, jeśli pamięć ustawień jest podtrzymywana przez baterię. Gdy sterownik jest zamontowany na zewnątrz, np. na kranie, optymalnym rozwiązaniem jest zdemontowanie go przed zimą i przeniesienie do nieprzemarzającego pomieszczenia.

4. Zabezpiecz elektrozawory

Elektrozawory bywają wrażliwe na mróz, dlatego po zakończeniu przedmuchiwania systemu sprzężonym powietrzem trzeba je dokładnie pozamykać, by nie dopuścić do wtórnego zawilgocenia przewodów. Następnie można je dodatkowo zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, okręcając je matą izolacyjną albo obkładając pianką lub słomą. To prosty i skuteczny sposób na ochronę tych kluczowych elementów systemu.

5. Monitoruj system

Regularnie kontroluj stan systemu nawadniania w okresie zimowym. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia lub wycieki, natychmiast podejmij działania naprawcze, aby uniknąć poważniejszych problemów. Mała usterka, jeśli zostanie zaniedbana, może doprowadzić do znacznie większych problemów.

Podsumowanie

Odpowiednia konserwacja systemu nawadniania w sezonie zimowym jest kluczowa dla jego długotrwałego funkcjonowania. Poprzez stosowanie się do powyższych wskazówek można uniknąć wielu problemów i uszkodzeń, a wiosną cieszyć się efektywnym i niezawodnym systemem nawadniania ogrodu. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem ogrodu rekreacyjnego, czy zarządzasz systemem nawadniania na dużym terenie, nie bagatelizuj konserwacji w okresie zimowym – to inwestycja w przyszłość Twojego ogrodu i systemu nawadniania.

W razie dalszych pytań na temat właściwego zabezpieczenia systemu nawadniania na zimę zachęcamy do bezpośrednich konsultacji ze specjalistami Andro. Jesteśmy częścią ogólnopolskiej Grupy Autoryzowanych Partnerów Milex, firmy, która od 40 lat działa w branży nawodnień. Warto skorzystać z takiego doświadczenia i bogatej wiedzy.

Jeśli mimo właściwego zabezpieczenia poszczególnych elementów systemu nawadniania przed zimą któryś z nich będzie wymagał wymiany na wiosnę, z łatwością zrobisz to, opierając się na asortymencie dostępnym w naszym sklepie, w sekcji Nawadnianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl