Jak zaplanować wiosenny ogród?

Sylwia Bukowska (Głos Wielkopolski)
Jesienno-zimowa szaruga to dobry czas na zaprojektowanie zieleni wokół domu. Gdy za oknem szaro i ponuro, a dni krótsze, humor może poprawić nie tylko dobra książka lub ciekawy film obejrzany z kubkiem aromatycznej herbaty.
Jak zaplanować wiosenny ogród?

To dobry czas na marzenia o tym, jak wiosną będzie wyglądał nasz ogród. Późna jesień i zima to doskonałe pory na zastanowienie się, co chcielibyśmy zmienić w ogrodzie, jakie posadzić rośliny oraz jak zagospodarować miejsca, w których podczas ciepłych dni spędzamy szczególnie dużo czasu.

- Pora roku sprzyja planowaniu tego, jak chcemy, aby wyglądała przestrzeń wokół naszego domu - mówi Małgorzata Gral, inżynier architektury krajobrazu. - Zwykle mamy na to różne ciekawe pomysły, jednak czasem po prostu nie wiemy, jak je zrealizować. Dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja z projektantem zieleni. Z pewnością w miesiącach jesienno-zimowych znajdzie on dla nas więcej czasu, a my będziemy mogli spokojnie zastanowić się nad tym, co nam się naprawdę podoba.

Planując ogrodowe aranżacje, koniecznie trzeba pomyśleć o nawierzchni alejek i tarasu. - Warto zastanowić się nad tym, jaki nadać im charakter - twierdzi Małgorzata Gral. - Dobrze jest tak zaprojektować ogród, aby współgrał on z wnętrzem domu, który otacza.

Dlatego projektując na przykład taras, najlepiej przyjrzeć się temu, jak wygląda salon, z którego dobrze go widać i urządzić go w jak najbardziej podobnym stylu. Najlepiej, gdy jego nawierzchnia będzie miała zbliżoną kolorystykę i nawierzchnię do tego, co znajduje się wewnątrz. Daje to naprawdę wspaniały efekt.

Jak zaplanować wiosenny ogród?

Gdy pogoda nie zachwyca, warto też zastanowić się nad efektownym oświetleniem posesji. Dzięki niemu można jej nadać wyjątkową atmosferę i sprawić, że również po zachodzie słońca dom i jego otoczenie będą pełne wyjątkowego uroku.

Jednak nawet późną jesienią i wczesną, ciepłą zimą planowanie to nie wszystko, co możemy zrobić dla swojej posesji.

- To dobry czas również na to, aby zadbać o rośliny - uważa Małgorzata Gral. - Teraz jest też dobry moment na przycinanie drzew i krzewów. To jeden z podstawowych zabiegów, które każdy ogrodnik musi wykonać od czasu do czasu, gdyż większość gatunków wymaga tego do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania. Nie można tego robić w czasie upałów.

Aby w kwietniu ogród rozkwitł wieloma barwami i roznosił woń wiosennych kwiatów, późną jesienią warto posadzić rośliny cebulowe, m.in. tulipany, narcyzy lub krokusy. Możemy być pewni, że cebulkom nie zaszkodzi nawet dość duży mróz, a wiosną te kolorowe kwiaty z pewnością dodadzą naszemu ogrodowi dużo uroku.

Dobrym przedzimowym pomysłem jest również przygotowanie ziemi do nasadzeń, jak również zwykłe podwórkowe porządki. Jeśli zajmiemy się nimi teraz, po stopieniu się ostatnich śniegów z pewnością nie przytłoczy nas nawał ogrodowych obowiązków.

Wówczas jedynie z większą ochotą ruszymy do prac pielęgnacyjnych, które pozwolą nam stworzyć piękną i zadbaną przestrzeń wokół naszego domu, gdzie chętnie będziemy wypoczywać podczas wiosennych i letnich dni, za którymi teraz tak bardzo tęsknimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl