Spis treści
Na opakowaniach nasion często spotykamy informację o „wysiewie nasion do inspektu: luty-marzec”. Podana data zawsze jest zdecydowanie wcześniejsza niż „wysiewu nasion do gruntu”. Właśnie dlatego wysiew do inspektu pozwala osiągnąć nam lepsze i wcześniejsze zbiory, przede wszystkim różnych nowalijek, takich jak sałata, rzodkiewka czy różnych kwiatów. Inspekt umożliwia bowiem wysiew nasion już w marcu, kiedy jeszcze panują stosunkowo niskie temperatury. Jeśli warunki są odpowiednie, inspekt można przygotować nawet zimą.
Polecamy też: Tunele foliowe - co można w nich uprawiać i jak je przygotować
Co to jest inspekt ogrodowy?
To bardzo prosta konstrukcja – jest to po prostu pozbawiona dna skrzynia, z wyższą tylną ścianką i nakryta oknem inspektowym. Okno musi być otwierane, żeby umożliwić wietrzenie inspektu oraz dostęp do sadzonek.
Budowa inspektu ogrodowego. Materiały i konstrukcja
Skrzynię inspektu możemy zbić z desek, np. pozostałych po budowie. Surowe drewno warto zaimpregnować olejem. Całość musimy zaopatrzyć w otwieraną, przeszkloną pokrywę i to właściwie tyle. Do budowy inspektu możemy wykorzystać wtórnie deski, a jako pokrywę – stare okna. Można też zbudować inspekt z płyt z poliwęglanu komorowego – można je dostać z marketach budowlanych.
Możemy też zbudować skrzynię z cegieł, czy pustaków (w tym przypadku szczególnie dobrze zastanówmy się nad wyborem miejsca, bo przestawienie murowanego inspektu nie będzie możliwe). Pamiętajmy też, że tylna ścianka powinna być wyższa niż przednia. Wymiary inspektu zależą od naszych potrzeb i ambicji ogrodniczych.
Inspekt zimny i ciepły
Skrzynię napełniamy ziemią ogrodową i wysiewamy do niej nasiona. W inspekcie możemy też ustawić doniczki z sadzonkami. Dodatkowo, szczególnie jeśli zapowiadane są przymrozki, inspekt można nakrywać matami słomianymi. To przepis na tzw. inspekt zimny.
Jest możliwe też stworzenie tzw. inspektu ciepłego. W tym przypadku skrzynię należy napełnić końskim obornikiem zmieszanym ze słomą (na wysokość ok. 40 cm), który rozkładając się, wytworzy ciepło. Po kilku dniach należy obornik ubić i rozsypać na nim warstwę ziemi (ok. 15-20 cm wysokości). Po upływie kolejnych kilku dni możemy wysiewać nasiona. Inspektu zimnego możemy używać mniej więcej od połowy marca, a ciepłego – już pod koniec lutego. Wiele oczywiście zależy od warunków i temperatur panujących w danym roku.
Gdzie ustawić inspekt ogrodowy?
Inspekt powinien znajdować się w ciepłym, osłoniętym i od wiatru i nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, by niższa ściana była skierowana na południe. Podłoże pod inspekt powinno być oczyszczone z chwastów. Jeśli planujemy budowę inspektu wczesną wiosną, zwróćmy uwagę, czy ziemia nie jest zamarznięta.
Oczywiście inspekt ogrodowy to konstrukcja, którą możemy wykorzystywać przez wiele lat, tym bardziej warto zastanowić się nad jego budową.