Jaśmin nagokwiatowy kwitnie zimą. Jak uprawiać ten krzew, kiedy przycinać i jak przezimować?

Katarzyna Józefowicz
Jaśmin nagokwiatowy ma niezwykłą porę kwitnienia - jego żółte kwiaty pojawiają się w ciągu zimy.
Jaśmin nagokwiatowy ma niezwykłą porę kwitnienia - jego żółte kwiaty pojawiają się w ciągu zimy. ArmbrustAnna - pixabay.com
Jaśmin nagokwiatowy to piękny krzew, który kwitnie zimą. Podpowiadamy, jak go uprawiać i o co zadbać szczególnie w polskich warunkach.

Spis treści

Nie od dziś wiadomo, że rośliny mogą zaskakiwać swoim wyglądem lub zwyczajami, przybierając rozmaite formy i kwitnąć w nietypowych terminach. Jedną z nich jest między innymi jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum). Dzięki cienkim, jasnozielonym, elastycznym pędom przypomina żarnowce, a za sprawą żółtych kwiatów forsycje. Kwitnie też o niezwykłej porze roku, gdyż w sprzyjających warunkach potrafi rozwijać kwiaty już w grudniu lub w styczniu, utrzymując je na pędach do marca lub kwietnia.

Poznaj: Rośliny, które kwitną zimą w ogrodzie

Jak wygląda jaśmin nagokwiatowy?

Jaśmin nagokwiatowy jest dużym, rozłożystym krzewem (wys. ok. 2/3-5 m), pochodzącym z Chin. Jego elastyczne, długie pędy można przywiązywać do podpór lub pozwolić im swobodnie zwieszać się np. z murku, dzięki czemu roślina będzie przypominać pnącze. Ponieważ jednak nie posiada żadnych organów czepnych i nie wspina się po podporach ani się wokół nich się nie owija, niepodwiązane pędy będą po prostu swobodnie pokładać się na ziemi.

Największą ozdobą jaśminu są oczywiście jego intensywnie żółte, bezwonne, ale liczne kwiaty, które pojawiają się na nagich pędach zimą. Jednak krzew pozostaje atrakcyjny również po przekwitnieniu, gdyż pokrywa się bardzo ozdobnymi, szerokolnacetowatymi, potrójnymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi, utrzymującymi się na roślinie aż do jesieni.

Kwiaty jaśminu mogą kojarzyć się z forsycją, ale ten krzew zakwita wcześniej.
Kwiaty jaśminu mogą kojarzyć się z forsycją, ale ten krzew zakwita wcześniej. Jhenning - pixabay.com

Jakie wymagania ma ten krzew?

Niestety, mimo całego swojego uroku, jaśmin nagokwiatowy w naszym klimacie nie jest rośliną łatwą w uprawie, a do tego dość wymagającą w stosunku do warunków siedliskowych.

Krzew oczekuje słonecznego, ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej, ale przepuszczalnej gleby o obojętnym odczynie pH. Nie toleruje suszy ani zalewania, ale bardzo lubi ściółkowanie podłoża np. kompostem.

Zimowanie i przycinanie jaśminu nagokwiatowego

Największym problemem w jego utrzymaniu jest jednak zima, gdyż jaśmin nie jest dostatecznie mrozoodporny i w surowe zimy może przemarzać. W Polsce poleca się uprawiać go w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych stanowiskach (np. przy południowej ścianie domu).

Krzew warto też na zimę okrywać, co jednak z oczywistych względów zaprzepaszcza szansę na podziwianie jego pięknych kwiatów. Dlatego należy spróbować okryć roślinę tylko w dolnych partiach, a jej górną część pozostawiać nieosłoniętą. Dobrze jest też okryć korzenie krzewu grubą warstwą ściółki lub stroiszem.

Jeśli zima będzie łagodna (roślina znosi spadki temp. do ok. -15/18 C), jaśmin zakwitnie i nie padnie ofiarą mrozów, kiedy jednak pogoda nie będzie tak sprzyjająca i roślina przemarznie, wiosną, po okresie kwitnienia można ją przyciąć, licząc na to, że odnowi się z części osłoniętej na zimę.

Wiosenne cięcie krzewu polecane jest jednak nawet wtedy, gdy roślina nie przemarzła, gdyż zabieg poprawia jej pokój i sprzyja tworzeniu większej ilości pąków kwiatowych na kolejny rok, ponieważ kwitnie na pędach ubiegłorocznych (podczas cięcia pędy można skrócić nawet o połowę).

Jak rozmnożyć jaśmin nagokwiatowy?

Dość prostą sprawą jest natomiast rozmnażanie jaśminu nagokwiatowego. Można to robić dzieląc krzew lub pobierając z niego wierzchołkowe, zielne sadzonki pędowe (wiosną maj/czerwiec), które dobrze ukorzeniają się w wilgotnym, piaszczysto-torfowym podłożu.

Młode rośliny można też pozyskać z odkładów, gdyż leżące na ziemi pędy łatwo się ukorzeniają (odkłady poziome). Kiedy już puszczą korzenie, można odciąć je od rośliny matecznej i posadzić na nowym stanowisku.

Chociaż ten jaśmin kwitnie zimą, nie jest w pełni odporny na mróz. Dlatego do uprawy gruntowej nadaje się przede wszystkim w cieplejszych regionach
Chociaż ten jaśmin kwitnie zimą, nie jest w pełni odporny na mróz. Dlatego do uprawy gruntowej nadaje się przede wszystkim w cieplejszych regionach Polski. Liupengda - pixabay.com

Jak wykorzystać jaśmin w ogrodzie?

Jeśli nasz ogród leży w cieplejszych rejonach kraju, mamy szansę na podziwianie wszystkich walorów ozdobnych jaśminu razem z kwiatami, dlatego warto wykorzystać go w ogrodzie na różne sposoby. Jego długie, elastyczne pędy mogą udawać pnącze i po przywiązaniu do kratek, pergoli lub ogrodzenia, pokrywać podporę masą żółtych kwiatów zimą i pięknymi, zielonymi liśćmi latem. Pędy mogą też malowniczo zwieszać się z murków i podwyższeń, tworząc piękny kobierzec.

Krzew może być też traktowany jak roślina okrywową, gdyż jego pokładające się na ziemi pędy pokrywają gęsto całą powierzchnię gruntu.

W chłodniejszych rejonach kraju krzew można spróbować uprawiać w donicach i chować na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia, w którym nie zagrożą mu mrozy.

 

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

 

                                                                              

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl