Imiona kwiatowe – poznaj imiona jak kwiaty, krzewy i owoce

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W języku polskim, chociaż jest ich mniej niż np. w angielskim, jest sporo imion, które pochodzą od nazw kwiatów.
W języku polskim, chociaż jest ich mniej niż np. w angielskim, jest sporo imion, które pochodzą od nazw kwiatów. Castelguard - pixabay.com
Wiele imion nawiązuje do nazw roślin. Wyjaśniamy ich znaczenie, piszemy, kiedy przypadają imieniny i czy są popularne.

W języku polskim jest sporo imion, które nawiązują do roślin. Wprawdzie nie wszystkie nazwy pochodzą bezpośrednio od nich, ale miewają wspólne źródło. Inne – tylko przypadkiem brzmią jak nazwa kwiatu lub owocu. Są też takie, które dobrze znamy, ale z kwiatami nie kojarzymy – jak Jolanta, Jacek czy Weronika. Przedstawiamy imiona związane ze światem roślin.

Bazyli

Bazyli może kojarzyć się bazylią. Całkiem słusznie, bo obydwa pochodzą od greckiego słowa „królewski”. Bazyli imieniny obchodzi aż 7 razy w roku, a co roku otrzymuje go kilkunastu chłopców. Warto wiedzieć, że rosyjską formą tego imienia jest Wasyl.

Chryzant

Pewnie niewiele osób wie, że takie imię istnieje, a jednak. Ma nawet swojego świętego patrona. Imię pochodzi od greckiego: „złoty kwiat”. Obecnie kojarzy się z chryzantemą, natomiast pierwotnie oznaczał prawdopodobnie krokusa. Chryzant obchodzi imieniny 25 października. W tym stuleciu tego imienia nie nadano ani razu.

Dalia

To imię kojarzy się jednoznacznie z pięknym kwiatem, ale sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Wywodzi się ono prawdopodobnie od arabskiego lub hebrajskiego słowa oznaczającego m.in. winorośl. Natomiast identycznie brzmiąca nazwa kwiatów pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika A. Dahla.
Imieniny Dalii są 29 października. To imię nie jest zbyt popularne, ale co roku jest nadawane kilkudziesięciu dziewczynkom. Najwięcej Dalii, bo 44, urodziło się w 2017 roku.

Dąbrówka, Dobrawa

To imię kojarzymy z pierwszą chrześcijańską żoną Mieszka I, a jego znaczenie jest związane z dębowym lasem (dąbrową). Warto jednak wiedzieć, że jest też znacznie skromniejsza, ale wdzięczna roślina – dąbrówka. Można ją bez problemu uprawiać w ogrodzie, często też rośnie dziko (dąbrówka rozłogowa).
Imieniny Dąbrówki i Dobrawy przypadają 15 stycznia. To imię jest częściej nadawane w formie Dobrawa (po kilkadziesiąt rocznie), choć co kilka lat pojawia się też kilka Dobrawek.

Imię Dąbrówka wprawdzie pochodzi od dębów, ale istnieje też roślina o nazwie dąbrówka. Jest atrakcyjną byliną o małych wymaganiach.
Imię Dąbrówka wprawdzie pochodzi od dębów, ale istnieje też roślina o nazwie dąbrówka. Jest atrakcyjną byliną o małych wymaganiach. Detlefpelzer - pixabay.com

Fabian

Tego imienia raczej nie kojarzymy z rośliną. I rzeczywiście – pochodzi ono od rzymskiej rodziny Fabiuszy. Ale już to miano z roślinami ma sporo wspólnego, bo wywodzi się od łacińskiej nazwy bobu (Vicia faba) - rośliny, która w starożytny Rzymie była ceniona i popularna, a Fabiusze mieli zajmować się jego uprawą.

To imię w ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskało na popularności. Na początku wieku nadawano je kilkuset chłopcom rocznie, obecnie – ponad dwóm tysiącom. Imieniny Fabiana przypadają 20 stycznia.  

Flora

Hiacynt i Hiacynta

W greckiej mitologii Hiacynt był pięknym młodzieńcem, przypadkowo zabitym przez boga Apollina. Z jego krwi wyrosły piękne hiacynty. To kolorowe i pachnące kwiaty, które wiosną zdobią nasze ogrody. Sezonowo można je uprawiać także w domach. Pomimo że to męskie imię było pierwsze, bardziej popularna, przynajmniej w Polsce, jest jego żeńska forma – Hiacynta. O ile od 2000 roku nie został zarejestrowany żaden Hiacynt, to dziewczynek o imieniu Hiacynta jest po kilka- kilkanaście rocznie. Hiacynta obchodzi imienny trzy razy w roku (30 stycznia, 20 lutego, 9 maja).

Hortensja

Hortensja to przepięknie kwitnący krzew, który ostatnio zawojował nasze ogrody. Zarówno imię, jak i nazwa krzewu pochodzi od łacińskiego słowa „ogród”, „ogrodnik” (hortus, hortensius). Okazuje się, że roślina jest znacznie bardziej popularna niż imię – od 2000 roku nie nadano go nikomu (również w męskiej wersji - Hortensjusz). Imieniny Hortensja obchodzi 11 stycznia.

Hortensje to obecnie jedne z najbardziej popularnych krzewów. Mają wiele gatunków, a jeszcze więcej odmian. Najczęściej spotyka się hortensje ogrodowe,
Hortensje to obecnie jedne z najbardziej popularnych krzewów. Mają wiele gatunków, a jeszcze więcej odmian. Najczęściej spotyka się hortensje ogrodowe, bukietowe i drzewiaste. Stux - pixabay.com

Jacek

Jedno z najpopularniejszych polskich imion pochodzi od rośliny, a konkretnie – opisanego wyżej Hiacynta. O ile ta pierwotna forma nie jest popularna, to co roku rodzi się kilkuset Jacków, choć warto zaznaczyć, że popularność tego imienia wyraźnie spada. Imieniny Jacka są 8 razy w roku (10 lutego, 16 marca, 3 lipca, 4 lipca, 17 lipca, 26 lipca, 17 sierpnia i 11 września i częściowo pokrywają się imieninami Hiacyntów.

Jaśmina

Imię Jaśmina pochodzi od perskiego słowa oznaczającego jaśmin, czyli piękne pnącze o najczęściej białych i bardzo pachnących kwiatach. W Polsce jaśminem często nazywa się krzew kwitnący na przełomie wiosny i lata, jednak jego prawidłowa nazwa to jaśminowiec. Imię Jaśmina nie jest często nadawane. Imieniny Jaśminy obchodzą 24 listopada.

Jolanta

Pewnie mało kto kojarzy imię Jolanta z kwiatem. A jak najbardziej jest ono kwiatowe – pochodzi od greckiego określenia „kwiat fiołka”. W Polsce ma długą tradycję, bo funkcjonuje co najmniej od XIII wieku. Niestety to piękne imię jest coraz rzadziej nadawane – o ile jeszcze w 2006 zarejestrowano kilkaset Jolant, to w ostatnich latach – już tylko kilkadziesiąt rocznie. Imieniny Jolanty obchodzą 15 czerwca i 17 grudnia.

Jagoda

Imię powstałe ze zdrobnienia Jadwigi (lub Agaty) jest już w pełni samodzielne. A kojarzy się oczywiście z typem owocu oraz regionalnym określeniem borówki czarnej. Jednak, choć imię nie pochodzi od rośliny, takie utożsamienie musiało nastąpić dość wcześnie, bo imienny Jagody przypadają na pierwotną datę święta Matki Boskiej Jagodnej czyli 2 lipca (obecnie jest obchodzone 31 maja, a jego oficjalna nazwa to Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny). Dodatkowo Jagody mogą obchodzić imieniny wraz z Jadwigami. To imię staje się coraz bardziej popularne. W 2018 roku nadano je 2046 dziewczynkom (dla porównania – w 2000 urodziło się 648 Jagód).

Kalina

Pochodzenie tego imienia nie jest do końca jasne. Prawdopodobnie można je wywieść od starogreckiego słowa oznaczającego „piękny/dobry” (kalos). Kaliny to też rodzaj dekoracyjnych krzewów, które można uprawiać w ogrodach. Mają one piękne kwiaty (np. kalina odmiany Roseum), owoce (kalina koralowa), a niektóre kwitną nawet zimą (kalina wonna). To imię otrzymuje coraz więcej dziewczynek (od 84 w 2000 roku do 856 w 2018), a imieniny Kaliny obchodzą 11 lipca.

Kalina koralowa to krzew o pięknych kwiatach i dekoracyjnych owocach. Rośnie dziko w Polsce, ale warto go też sadzić w ogrodach.
Kalina koralowa to krzew o pięknych kwiatach i dekoracyjnych owocach. Rośnie dziko w Polsce, ale warto go też sadzić w ogrodach. MrGajowy3 - pixabay.com

Laura

Laura pochodzi od łacińskiej nazwy wiecznie zielonego krzewu o aromatycznych liściach, czyli oczywiście lauru (wawrzynu). Znamy go doskonale jako przyprawę, ale warto też zainteresować się jego uprawą, bo to atrakcyjna i pożyteczna roślina (w Polsce nadaje się do uprawy doniczkowej). Imię Laura stale zyskuje na popularności, co roku jest nadawane kilka tysięcy razy. Imieniny Laury obchodzą 22 stycznia, 6 i 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października.

Liliana, Lilianna, Lilia

Bez względu na formę, to jedno z bardziej kwiatowych imion, bo pochodzi wprost od łacińskiej lilii (lilium). Lilie były uprawiane od starożytności, a obecnie mają tysiące odmian o różnym wyglądzie i kolorach. To jedne z najbardziej efektownych kwiatów, jakie można uprawiać w ogrodach, szczególnie wspaniale prezentują się tzw. lilie drzewiaste.

Maciej

Maciej po polsku kojarzy się wyraźnie z maciejką, czyli delikatną, ale przepięknie pachnącą rośliną. Jednak z pochodzeniem nazwy i imienia sprawa jest bardziej skomplikowana. Imię pochodzi z hebrajskiego i oznacza „dar Jahwe”. Natomiast nazwa rośliny - od pewnego włoskiego botanika o nazwisku Matthioli, które z kolei ma związek z włoską wersją imienia „Maciej” (łacińska nazwa maciejki to Matthiola longipetala). Zatem, choć okrężną drogą – maciejka i Maciej mają wiele wspólnego.
Ostatnio popularność tego imienia spada, jednak i tak co roku jest nadawane kilku tysiącom chłopców. Imieniny Macieje obchodzą 30 stycznia, 14 maja, 30 czerwca i 11 listopada.

Malina

To imię, wbrew oczywistym skojarzeniom, nie pochodzi od nazwy rośliny o pysznych i zdrowych owocach, ale powstało prawdopodobnie jako zdrobnienie od Magdaleny lub Amalii. Budzi jednak wątpliwości Rady Języka Polskiego, która nie zaleca stosowania go. Niezależnie od tej opinii, to imię co roku jest nadawane kilkudziesięciu dziewczynkom. Maliny obchodzą imieniny 24 sierpnia.

Malwina

Imię Malwina po polsku kojarzy się z malwą. Jednak, choć jego pochodzenie jest różnie podawane, z roślinami nie ma nic wspólnego (tłumaczy się je jako „prawowierna” lub o „gładkim czole”, a pochodzi z galickiego lub najstarszej formy języka niemieckiego). Co roku jest nadawane kilkuset dziewczynkom. Imieniny Malwiny są tylko raz w roku – 4 lipca.

Małgorzata

Z kwiatami ma także związek imię Małgorzata. Wprawdzie pochodzi od słowa oznaczającego zarówno perłę, jak i kwiat (pochodzi z sanskrytu, za pośrednictwem greki). Po polsku margerytkami nazywa się popularne łąkowe kwiaty, które mają też gatunki ozdobne – uprawne. Ich botaniczna nazwa to jastruny (złocienie). W innych językach „margerytki” mogą oznaczać też stokrotki. To imię przez wieki było bardzo popularne, obecnie jest nieco rzadziej dawane (około 1500 razy rocznie). Za to imieniny Małgorzaty wypadają aż 12 razy w roku.

Narcyz i Narcyza

To imię pochodzące z greckiej mitologii, a wiąże się niezwykle przystojnym i nieczułym młodzieńcem – Narcyzem. Gardząc uczuciami nimf, zakochał się we własnym odbiciu i… zmarł z tęsknoty za sobą, a na jego grobie wyrosły kwiaty, które znamy jako narcyzy. O ile mit może nie zachęcać do nadawania tego imienia, to już piękne wiosenne kwiaty – jak najbardziej. Występują one w bardzo wielu gatunkach i odmianach, a uprawiać je można w każdym ogrodzie (sezonowo także w doniczkach). To chyba jednak nie przekonuje rodziców, bo od 2000 roku to imię nadano zaledwie sześć razy (wszystkie w 2002 roku). Istnieje też żeńska forma – Narcyza, która jednak nie jest ostatnio w ogóle rejestrowana (warto natomiast wspomnieć o historycznej postaci Narcyzy Żmichowskiej). Imieniny Narcyzów wypadają aż 6 (!) razy w roku.

Przypuszcza się, że w micie pojawia się właśnie ten pięknie pachnący gatunek czyli narcyz biały.
Przypuszcza się, że w micie pojawia się właśnie ten pięknie pachnący gatunek czyli narcyz biały. Couleur - pixabay.com

Oliwia

To imię w Polsce jest popularne od stosunkowo niedawna, ale rodowód prawdopodobnie ma starożytny. Pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego drzewo oliwne oraz oliwki. Drzewa oliwne mają ogromne znaczenie już od kilku tysięcy lat. W Polsce można uprawiać je w doniczkach, głównie dla dekoracji. Imię Oliwia należy ostatnio do dość popularnych – najwięcej nadawano ich w latach 2006-8 – prawie 10 tysięcy rocznie; obecnie – o połowę mniej. Imieniny Oliwii są dwa razy w roku: 5 marca i 15 czerwca.

Róża

W przypadku tego imienia związek z „królową ogrodów” jest ewidentny i jednoznaczny. Imię pochodzi z łaciny – od „rosa” czyli „róża”. W Polsce to imię odnotowano już w XV wieku, a obecnie co roku jest nadawane kilkuset dziewczynkom i w ostatnich latach zyskuje na popularności. Róże obchodzą imieniny 5 razy w roku (6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia).
Możliwe, że od łacińskiego słowa "rosa" wywodzą się także imiona Rozalia i Rozamunda, jednak bardziej prawdopodobne jest ich inne pochodzenie (germańskie), a zbieżność brzmienia jest przypadkowa.

Ruta

Słysząc imię „Ruta” możemy pomyśleć o zielu o tej nazwie, jednak będzie to przypadkowa zbieżność. Imię pochodzi z hebrajskiego i oznacza „przyjaciela” (występuje też w formie „Rut”). Imię nie jest w Polsce popularne, chociaż w ciągu ostatnich 18 lat nadano je w sumie 20 dziewczynkom. Imieniny Ruty przypadają 1 września.

Wawrzyniec

To imię pochodzi od polskiej nazwy lauru, tego samego, od którego wywodzi się Laura. Istnieje też imię Laurenty (oraz Laurencjusz), ale jest bardzo rzadko spotykane. Ta forma jest popularna w innych językach – francuski Laurent czy niemiecki Lorenz – to właśnie „nasz” Wawrzyniec. Imieniny Wawrzyńca wypadają aż 10 razy w roku i mniej więcej tyle razy to imię jest nadawane rocznie.

Weronika

Imię Weronika należy do tych, które z roślinami się nie kojarzą. I rzeczywiście – po grecku oznacza ono „niosąca zwycięstwo”. Ale w średniowieczu utożsamiano je ze św. Weroniką i to prawdopodobnie od tej postaci nadano nazwę kwiatom, których polska nazwa brzmi „przetacznik”. Stanowią one dość liczną i zróżnicowaną grupę – od okazałych roślin, uprawianych jako ozdobne, po delikatne i piękne przetaczniki ożankowe, często spotykane na łąkach i trawnikach.

Imię Weronika jest coraz rzadziej nadawane, jednak i tak co roku otrzymuje je kilka tysięcy dziewczynek. Imieniny Weroniki obchodzą 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9 i 12 lipca.

Przetacznik ożankowy rośnie w Polsce dziko i czasem spontanicznie pojawia się w ogrodzie. Warto docenić urok tej rośliny.
Przetacznik ożankowy rośnie w Polsce dziko i czasem spontanicznie pojawia się w ogrodzie. Warto docenić urok tej rośliny. Katarzyna Laszczak

Wioleta, Wioletta, Wiola

Imiona te pochodzą od łacińskiego fiołka („viola”). Te niewielkie, ale piękne kwiaty mają wiele gatunków. Wiosną pięknie pachną fiołki wonne, fiołki trójbarwne są wykorzystywane jako zioło, a ogrodowe bratki – również są fiołkami.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o Andromedzie i Artemizji. Wprawdzie żadne z tych imion nie przyjęło się w Polsce, nie wywodzą się też bezpośrednio od nazw roślin, ale warto wiedzieć, że Artemisia to łacińska nazwa bylicy, która jest popularną rośliną, a Andromeda – modrzewnicy – rośliny mniej popularnej, ale ciekawej.Teoretycznie istnieje też imię Petunia (imieniny 20.06), jednak praktycznie nie jest nadawane. Za to petunie i pochodzące od nich surfinie są jednymi z najbardziej popularnych kwiatów balkonowych.

Informacje o częstotliwości nadawania imion na podstawie danych Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczą lat 2000-2018 i pierwszej połowy 2019.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl