Jodła, sosna, świerk – jak wybrać drzewko na Święta

Katarzyna Piojda
Werbe Fabrik (pixabay.com)
Na pierwszy rzut oka wszystkie trzy iglaki wyglądają jednakowo. Istnieją jednak subtelne różnice. Piszemy, na czym one polegają.

Jodła, sosna i świerk stanowią najpopularniejsze drzewa iglaste. I wielu z nas co roku zadaje sobie pytanie: które z tych trzech drzewek najlepiej sprawdzi się w roli choinki w domu. Porównujemy te drzewka.

Jodła, sosna, świerk, czyli znajdź różnicę

Jodła to – jak niektórzy ją określają – choinka dla wybranych, ekskluzywna. - Do niedawna pewnie taka była, ale teraz właśnie jodła jest najpopularniejszym drzewkiem świątecznym – uważa Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Różni się od dwóch pozostałych iglaków wyglądem. Jodła ma gałęzie tworzące symetryczny trójkąt. Jej gałęzie skierowane są do góry, w odróżnieniu np. od świerka, który ma zwisające gałęzie. Kolejna różnica: szyszki jodły rosną w górę, a w przypadku sosny są skierowane w dół.

Czasem jednak jodła jest mylona ze świerkiem. To dlatego, że oba te drzewka posiadają krótkie igły, o długości około 3 centymetrów. Jest sposób na odróżnienie drzewek: igły jodły ustawione są jakby w dwa grzebienie znajdujące się po przeciwnych stronach gałązki. Na spodzie igły są dwa lekko białe paski, a jej podłużne szyszki stoją na gałęziach, a nie wiszą, jak u świerka. W tym drugim drzewku igły rosną dokoła gałązki, a nie tylko po przeciwnych stronach.
Sosna jest nieco inna. – Jej igły są rzadsze, ale dosyć długie, nawet 7-milimetrowe, do tego kujące niczym szpilki, co jest ich cechą charakterystyczną – dodaje ogrodnik. – Są koloru zielonego albo niebieskozielone.

Ile drzewko wytrzyma w domu

Leśnicy i ogrodnicy odradzają świerk (zwłaszcza pospolity, a ten najczęściej można spotkać) jako choinkę. Powodem jest to, że szybko gubi igły. Zaczynają spadać z drzewka nawet w godzinę po wstawieniu go do domu. Świerk kłujący wytrzymuje nieco dłużej. Pierwsze igły na podłodze powinieneś zauważyć po około 5 dniach.
Sosna jest mniej popularna (chociaż w nazwie ma przydomek: pospolita) w roli choinki ze względu na swój zazwyczaj niesymetryczny kształt. W domu powinna wytrzymać średnio 2 tygodnie.
Najbardziej trwała jest jodła. Na przykład jodła kaukaska (należy do najpopularniejszych) może wytrzymać w domu nawet ponad 1,5 miesiąca. Igły w tym czasie nie powinny oblatywać. Na plus jest także to, że jej igły nie kłują, ponieważ są lekko zaokrąglone i tępo zakończone.

Zapach również jest istotny. – Jodła pachnie intensywnie żywicą, a niektórzy twierdzą, że cytryną – kontynuuje Mikietyński. - Zapach jest tak mocny, że unosi się często nie tylko w samym pomieszczeniu, ale po całym domu.

Sprawdź, zanim kupisz choinkę na święta

Przed wyborem drzewka sprawdź je jeszcze na placu sprzedaży. Gdy drzewko jest ścięte, ale wolno stojące (nie w siatce), lekko nim poruszaj. Zobaczysz, czy igły się nie sypią. To naturalne, że trochę ich spadnie, ale jeśli zleci za dużo, w domu będzie jeszcze gorzej. Gdy choinka jest opleciona siatką, rozwiń ją i rozchyl gałązki. Obejrzyj drzewko ze wszystkich stron zwracając uwagę, czy gałązki nie są dziwnie wygięte albo połamane. Igły powinny się świecić, powinny mieć głęboki kolor. Gdy są matowe, może to oznaczać chorobę drzewka. Jeżeli są wiotkie czy kruche i gdy je dotkniesz, od razu opadają, to znaczy, że brakuje im sprężystości. Taką choinkę sobie odpuść. Nawet wtedy, gdy cena jest atrakcyjna. Po prostu: w domu taki zakup będzie wyglądał nieatrakcyjnie.

Przeczytaj:Co zrobić z choinką po świętach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl