Polecamy iglaki o ozdobnych szyszkach do małych i dużych ogrodów

Katarzyna Józefowicz
Wybierając iglaki do ogrodu, warto zwrócić uwagę na odmiany o dekoracyjnych szyszkach, które dodatkową ozdobą drzew i krzewów.
Wybierając iglaki do ogrodu, warto zwrócić uwagę na odmiany o dekoracyjnych szyszkach, które dodatkową ozdobą drzew i krzewów. Krzys16 - pixabay.com
Już od kilkunastu lat w naszych ogrodach coraz częściej spotyka się iglaste krzewy ozdobne. Zobacz, jakie iglaki posadzić, by ozdabiały ogród swoimi pięknymi szyszkami.

Popularność iglaków z roku na rok jest coraz większa, dlatego chcąc sprostać rosnącym wymaganiom klientów, hodowcy dostarczają na rynek coraz więcej różnorodnych gatunków i odmian tych roślin. Wśród nich królują głównie te o ciekawej barwie lub pokroju, natomiast nieco mniej popularne są iglaki, których istotnym walorem dekoracyjnym są szyszki. Mimo to warto zwrócić baczniejszą uwagę na takie właśnie gatunki, gdyż ich szyszki mogą być naprawdę piękne i oryginalne.

Odwiedzając wiosną centra ogrodnicze, nie zawsze uda nam się natrafić na rośliny z szyszką, jednak znając poszczególne gatunki, możemy wybrać coś dla siebie i po zakupie spokojnie poczekać na ich pojawienie się na gałązkach. Czasami może to potrwać wprawdzie kilka lat, ale cierpliwość i tak się opłaca. Tym bardziej, że wiele iglaków rozmnażanych jest już przez sadzonki lub szczepienie, co znacznie przyspiesza ten moment.

Czym jest szyszka?

Szyszka to swoisty kwiatostan roślin iglastych, złożony głównie z liści zarodnionośnych. Szyszki żeńskie i męskie  różnią się między sobą, co na ogół uzależnione jest od gatunku rośliny na której się tworzą. Różnorodność kształtów, barw i rozmiarów tego szczególnego kwiatostanu jest naprawdę ogromna. Zdarzają się bowiem szyszki maleńkie, niespełna centymetrowe np. u cyprysików, jak i naprawdę duże, osiągające nawet 15 cm długości u świerka pospolitego czy 20 cm długości u sosny wejmutki. Najczęściej spotyka się szyszki w różnych odcieniach koloru brązowego, ale bywają też szare, zielone, czerwone czy fioletowe.

Iglaki do małych ogrodów

Jednym z najatrakcyjniejszych iglaków posiadającym bajecznie piękne szyszki jest na pewno jodła koreańska (Abies koreana). Mają one walcowaty kształt i osiągają ok. 7 cm długości. Są bardzo zwarte, a ich łuski wyglądają, jak by były całkowicie zrośnięte. Oczywiście do czasu, kiedy w pełni nie dojrzeją i się nie rozpadną. Kolor szyszek jest początkowo zielony, jednak dość szybko zmienia się na purpurowofioletowy.

Wyrastają one na gałązkach niemal prostopadle i ustawiają się pionowo w niewielkich grupach. Pięknie kontrastują z dość krótkimi, gęstymi i żywo zielonymi igłami. Jodła koreańska w przeciwieństwie do wielu innych roślin iglastych, okrywa się szyszkami na całej swojej wysokości, a zaczyna je wytwarzać już jako kilkuletnie drzewko. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, gdyż mimo, że dorasta do ok. 10-15 metrów, rośnie bardzo wolno, osiągając po 10 latach zaledwie ok. 3 m wysokości.

Jedne z najciekawszych szyszek ma jodła koreańska. Jej zaletą jest też to, że doskonale nadaje się również do małych ogrodów.
Jedne z najciekawszych szyszek ma jodła koreańska. Jej zaletą jest też to, że doskonale nadaje się również do małych ogrodów. Pixel2013 - pixabay.com

Szyszki w kolorze podobnym do „koreanki” posiada również odmiana świerka kaukaskiego (Picea orientalis) – „Aureospicata”, jednak są one znacznie węższe i nieco dłuższe (ok. 10 cm), poza tym nie są ustawione na gałązkach pionowo, a luźno zwisają do dołu. Dodatkową ozdobą tego świerka są wiosenne przyrosty, posiadające intensywnie żółtą barwę, która z końcem wiosny zmienia się na zieloną. Podobnie jak jodła koreańska, ta odmiana świerka również rośnie bardzo wolno osiągając po 10 latach ok. 3 m wysokości.

Innym ciekawym iglakiem o pięknych szyszkach jest niewysoka odmiana świerka kłującego (Picea pungens) 'Lucky Strike' zwykle o krzaczastym pokroju, która w wieku 10 lat dorasta zaledwie do ok. 1 m wys. Jego interesujące szyszki w fazie dojrzewania mają kolor mocno czerwony, a dopiero z czasem zmieniają go na brązowy. Osiągają długość ok. 7 cm i są ułożone na pędach pionowo lub niemal poziomo.

Równie ozdobnym krzewem jest przepiękna odmiana świerka serbskiego (Picea omorika) „Nana”. Dzięki swoim niedużym rozmiarom dochodzącym po 10 latach do 3 m wysokości, nadaje się do niewielkich ogrodów. Jego szyszki posiadają jajowaty kształt i mają ok. 6 cm długości. Przed osiągnięciem pełnej dojrzałości łuski są zwarte i ściśle do siebie przylegają. Mają wtedy kolor fioletowopurpurowy z delikatnym srebrzystym nalotem, następnie brązowieją.

Pojawiają się na krzewie bardzo licznie, głównie w części wierzchołkowej i wyglądają wtedy niezwykle efektownie. Dodatkową ozdobę tego świerka stanowią piękne igły. Są one krótkie i bardzo gęsto ułożone na pędach. Wierzchnia strona igieł jest ciemnozielona, spodnia natomiast szarosrebrzysta, zdobiona dwoma białymi paskami.

Iglaki do dużych ogrodów

Nieco inne szyszki niż poprzednicy, ma bardzo dobrze znany  modrzew europejski (Larix decidua). Mają one niemal okrągły kształt i są dość małe, gdyż osiągają ok. 5 cm wysokości. Ich łuski nie przylegają do siebie ściśle, lecz są nieco rozchylone. Wiosną młode szyszki maja kolor zielony lub czerwonawy, z czasem jednak brązowieją. Opadają na ziemię dopiero w następnym roku. Ich ciekawą właściwością jest fakt, iż zimą stanowią główną ozdobę drzewa, które na ten okres zrzuca wszystkie swoje igły. Modrzew europejski nadaje się jednak jedynie do większych ogrodów, gdyż to duże i dość rozłożyste drzewo dorastające do ok. 40 m.

Niezwykle oryginalne szyszki posiada równie wysokie co modrzew drzewo iglaste daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii). Osiągają one długość ok. 10 cm, zwykle zwieszają się w dół i mają kolor jasnobrązowy. Ich interesującą cechą są pojawiające się na całej szyszce dłuższe od reszty łuski, tzw. wspierające, które delikatnie odchylają się na zewnątrz, tworząc miniaturowe „skrzydełka”. Podobnie jak u modrzewia, pozostają na drzewie aż do wiosny.

Rośliny z pięknymi szyszkami - do wyboru, do koloru...

Oczywiście roślin o ozdobnych szyszkach jest znacznie więcej, dlatego w zależności od naszych upodobań oraz miejsca, jakim dysponujemy, z pewnością będziemy mogli takie, których uroda najbardziej nam odpowiada. W wielu przypadkach ich ozdobne szyszki z powodzeniem możemy suszyć i wykorzystywać w ozdobnych kompozycjach świątecznych.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl