Sztuczna czy żywa? Jaką wybrać choinkę?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Trudno sobie wyobrazić Święta bez choinki. Ale jaka ma być? Sztuczna, czy żywa? W doniczce, czy cięta? Świerk, czy jodła?
Trudno sobie wyobrazić Święta bez choinki. Ale jaka ma być? Sztuczna, czy żywa? W doniczce, czy cięta? Świerk, czy jodła? Gracey - morguefile.com
Dziś trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Choć mają coraz silniejszą konkurencję w postaci różnych dekoracji i ozdób świątecznych, to właśnie choinka pozostaje synonimem bożonarodzeniowej dekoracji.

Zwyczaj ubierania iglastych drzewek przywędrował do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku z Niemiec. Początkowo była to miejska moda, stopniowo jednak rozpowszechniła się wszędzie, zastępując, np. tradycję ubierania słomianego chochoła. Najczęściej były to drzewka ścinane w lesie – świerk lub jodła, rzadziej wykorzystywano sosny. Obecnie mamy znacznie większy wybór. Zatem – jaką choinkę wybrać? Wybór jest bardzo duży, to na jaką choinkę się zdecydujemy, zależy od naszego gustu i zasobności portfela.

Choinki sztuczne
Choinki sztuczne mają swoich zwolenników. Są trwałe, wytrzymałe, nie gubią igieł i nie kłują przy ubieraniu i rozbieraniu. Produkowane są w wielu rozmiarach, mają symetryczne gałęzie, gęsto pokryte „igłami”. Można przebierać wśród różnych odcieni zieleni, a także znaleźć takie z gałązkami wyglądającymi jak przyprószone śniegiem, albo całe białe, czy srebrne. Pomimo licznych zalet, dla wielu mają jedną poważną wadę – są sztuczne.

Sztuczne choinki niemal doskonale imitują prawdziwe drzewka. Jednaj nimi nie są.
Sztuczne choinki niemal doskonale imitują prawdziwe drzewka. Jednaj nimi nie są. Lavaligianviaggio - pixabay.com

Choinki żywe
Wprawdzie większość naturalnych choinek kłuje i gubi igły, a jeśli mają cieszyć nas przez dłuższy okres – potrzebują odpowiedniego potraktowania, jednak nic nie zastąpi ich zapachu i naturalnego wyglądu. A zakup choinki można też potraktować jako inwestycję w zadrzewianie ogrodu.

Gatunki drzew na choinki
Najbardziej popularnym i pospolitym gatunkiem, przeznaczanym na bożonarodzeniowe drzewko jest świerk pospolity (Picea abies). Jest najtańszy, ale ścięty, po stosunkowo krótkim czasie (ok. dwóch tygodniach) zaczyna gubić igły. Można też nabyć świerk kłujący (srebrny, Picea pungens) lub świerk serbski (Picea omorika).

Polecamy: Piękne i różnokolorowe gwiazdy betlejemskie, czyli poinsecje

Znacznie lepszym pomysłem jest zakup jodły, np. kaukaskiej (Abies nordmanniana). Wprawdzie są droższe od świerków, lecz ich igły nie opadają, a tylko przysychają na gałęziach i przybierają srebrzysty kolor. Są bardziej trwałe niż świerki i znacznie mniej kłują. Sosna (Pinus nigra), choć kiedyś też ubierana, obecnie służy raczej jako materiał na stroiki. Wtedy jej efektowne i pachnące igły dodają dekoracji uroku, a luźny pokrój całości drzewka – nie ma znaczenia.

Świerk pospolity jako choinka wygląda ładnie, jest to też najtańsza opcja. Niestety jego igły szybko obsypują się.
Świerk pospolity jako choinka wygląda ładnie, jest to też najtańsza opcja. Niestety jego igły szybko obsypują się. Katarzyna Laszczak

Choinka cięta czy w donicy
Kupując choinkę musimy wybrać nie tylko gatunek i konkretny okaz, ale też zdecydować, czy choinka ma być ścięta, czy w donicy. Jeśli mamy ogród, warto zastanowić się nad zakupem drzewka w donicy. Są one wprawdzie droższe, ale można spróbować zasadzić taką choinkę w ogrodzie.

Niestety ta operacja jest obarczona dużym ryzykiem – nie wszystkie drzewka przyjmują się. Dużo zależy od tego jak został potraktowany system korzeniowy drzewka. Najczęściej choinki są uprawiane w gruncie i stamtąd trafiają do donic. Niestety, żeby do donicy się zmieściły, bardzo mocno przycina się ich korzenie. To znacznie zmniejsza szanse na to, że drzewko przyjmie się w ogrodzie.

Są także drzewka, szczególnie w szkółkach, od początku rosnące w donicach. Mają znacznie większe szansę na przyjęcie się w ogrodzie. Warto zerknąć na spód donicy - korzenie czasem lekko ją przerastają i wystają przez otwory drenażowe. To znaczy, że doniczka wprawdzie jest nieco ciasna, za to drzewko w niej rzeczywiście rosło, a nie zostało tylko włożone.

Jeśli mamy zamiar zasadzić choinkę, po Świętach należy ją przenieść w jakieś chłodne miejsce, by doczekała tam wiosny – i regularnie podlewać.

Jodła jest droższa, ale jej igły nie opadają (i nie kłują podczas ubierania drzewka).
Jodła jest droższa, ale jej igły nie opadają (i nie kłują podczas ubierania drzewka). Efes - pixabay.com

Jak kupować choinkę
Kupując choinkę zwróćmy uwagę na kształt i stan drzewka oraz kolor igieł. Drzewko powinno być symetryczne, mieć giętkie i elastyczne gałązki oraz igły w wyrazistym kolorze. Warto też realnie ocenić wielkość drzewka. Choinki często są sprzedawane na w miarę otwartym terenie, wydają się wtedy mniejsze niż ustawione w pokoju. Nie oceniajmy więc wielkości choinki „na oko”, ale ustalmy konkretny wymiar i zastanówmy się czy oprócz choinki, w pokoju zmieszczą się również domownicy, no i oczywiście prezenty.

Choinkę warto kupić kilka dni przed Świętami – nie tylko będziemy mieli większy wybór, ale choinkę dobrze jest „zahartować”. Jeśli kupujemy choinkę, przetrzymywaną na dworze, warto przez kilka dni potrzymać ją w jakimś chłodniejszym pomieszczeniu, np. garażu, czy na klatce schodowej i przyzwyczaić stopniowo do ciepła. W pokoju choinka powinna stać z dala od grzejników, a temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20°C. Jeśli mamy ogrzewanie podłogowe, nie stawiajmy choinki bezpośrednio na podłodze.

Choinkę należy też podlewać, a ciętą choinkę można przez kilka godzin wstawić do wiadra z wodą, a następnie ustawić w stojaku, do którego można nalać wody. Choinkę w donicy należy podlewać aż do jej posadzenia i po tym zabiegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl