Reguła 1: wybierz solidnego wykonawcę
Wybór solidnego wykonawcy jest bardzo ważny. Koszt usługi wykonawczej często przewyższa cenę materiału do budowy ogrodzenia, więc warto poświęcić czas, aby znaleźć osoby, które są profesjonalne i rzetelne. Wykonawca powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, dzięki którym należycie opracuje sposób i harmonogram budowy uwzględniając wszystkie parametry takie jak: miejsce budowy, rodzaj gruntu, bezpośrednie otoczenie, pora roku, itp. Wykonawca musi pracować zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz z przepisami Ustawy Prawo Budowlane. Warto prosić o referencje i rekomendacje, aby móc cieszyć się zbudowanym ogrodzeniem przez długie lata.
Reguła 2: dobierz ogrodzenie do stylu domu
Ogrodzenie warto dopasować do stylu otoczenia. Architektura klasyczna i spokojna będzie doskonale komponować się z ogrodzeniem łupanym GORC firmy JONIEC. Niepowtarzalny i szlachetny wygląd tego ogrodzenia zapewniony jest dzięki łupanej powierzchni. Osoby ceniące tradycyjny wygląd z pewnością polubią systemy ogrodzeniowe ASTRA, które charakteryzują się czystością i prostotą formy. Osoby lubiące lekką awangardę polubią systemy MODYŃ lub ROUND, których wygląd sprawia, że otoczenie domu ma indywidualny i niekonwencjonalny charakter. Paleta barw oferowana przez firmę JONIEC umożliwia dopasowanie ogrodzenia do koloru elewacji, dachu czy innego elementu otoczenia.
Reguła 3: zbuduj ogrodzenie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej
Budowa fundamentu
Ławy fundamentu należy wykonać na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu dla danego regionu. Nie warto lekceważyć tego parametru, gdyż zamarzająca w zimie woda gruntowa powoduje uszkodzenia fundamentu, a co za tym idzie całego ogrodzenia. Podczas budowy fundamentu warto uwzględnić następujące wytyczne: w ławach wykonać dylatację pionową co 2-3 przęsła, aby zapobiec pękaniu betonu wskutek nadmiernych naprężeń; w fundamencie ułożyć poziome zbrojenie, które dodatkowo usztywni fundament; w miejscu planowanych słupków ułożyć zbrojenie pionowe. Na fundamencie należy położyć izolację poziomą, która zabezpieczy ogrodzenie przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu - izolacja znacząco zapobiegnie wystąpieniu wykwitów wapniowych oraz pęknięciom spowodowanych mrozem.
Montaż ogrodzenia
Bloczki, z których budujemy ogrodzenie należy układać tak, aby ściśle do siebie przylegały oraz aby nie było odchyleń w pionie i poziomie. Elementy ogrodzenia warto przykleić do siebie za pomocą kleju montażowego, aby uszczelnić wszystkie spoiny. Puste komory bloczków należy szczelnie wypełnić odpowiednio zaprojektowaną mieszanką betonową tak, aby nie powstały rysy skurczowe. Czynnikiem mającym ogromną wagę i wpływ na trwałość ogrodzenia jest odpowiednio przygotowany beton do zalewania bloczków. Ważne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę to: konsystencja betonu, czas, który upływa od momentu wymieszania masy betonowej do momentu zalania bloczków (nie dłużej, niż 40 minut), prawidłowe zagęszczenie mieszanki zapewniające wiązanie betonu. Zabronione jest dolewanie wody do wymieszanego i zagęszczonego betonu, gdyż osłabia to jego jakość.
Montaż daszków
Daszki z wykonanym kapinosem należy zamontować na mrozoodpornym kleju lub zaprawie cementowej a następnie dokładnie uszczelnić połączenia i szczeliny powstałe między daszkami oraz daszkami a bloczkami. Aby zabezpieczyć daszek przed zabrudzeniami, porostem mchu lub innymi czynnikami zaleca się pomalowanie go dobrą farbą do betonu.
Reguła 4: dobrze zaimpregnuj ogrodzenie
Po okresie schnięcia betonu należy wyczyścić resztki zabrudzeń z powierzchni bloczków. Po uprzednim osuszeniu wszystkich elementów należy zaimpregnować ogrodzenie preparatem dobrej jakości – ma to ogromny wpływ na zabezpieczenie ogrodzenia przed wilgocią oraz zmniejszenie jego nasiąkliwości. Teraz można przystąpić do montażu bram, furtek, przęseł. Elementy te mogą być wykonane z metalu, drewna, PCV lub innego materiału – kształt i wygląd jest ograniczony jedynie wyobraźnią projektanta i wykonawcy.