Budujemy ogrodzenie klinkierowe z gotowych elementów. [ZDJĘCIA]

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Do budowy ogrodzenia z klinkieru warto wykorzystać elementy prefabrykowane, które znacznie przyspieszają prace.
Do budowy ogrodzenia z klinkieru warto wykorzystać elementy prefabrykowane, które znacznie przyspieszają prace. Röben
Ogrodzenia z klinkieru są eleganckie i trwałe, a wykorzystanie elementów prefabrykowanych znacznie ułatwia i przyspiesza prace.

Gotowe elementy z klinkieru pozwalają na samodzielne wykonanie ogrodzenia. W dodatku w krótkim czasie. Pomimo że elementy prefabrykowane to duże udogodnienie, trzeba zadbać o jakość i solidność ogrodzenia – przygotować fundament, a elementy klinkierowe montować zgodnie z zaleceniami producenta. Podpowiadamy, jak to zrobić – krok po kroku.

Ława fundamentowa pod ogrodzenie z klinkieru

Budowę ogrodzenia zaczynamy od planu i wytyczenia jego przebiegu w terenie. Następny etap to fundamenty. Fundament pod ogrodzenie klinkierowe, czy to z pojedynczych cegieł, czy elementów prefabrykowanych, powinien być dość głęboki – dużo zależy od warunków naturalnych i rodzaju podłoża. Fundament musi być posadowiony na nośnej warstwie nośnej gruntu (ubity żwir lub piasek, sucha glina), poniżej strefy przemarzania (dla Polski zachodniej przyjmuje się, że strefa przemarzania sięga 80 cm, dla wschodniej – 140 cm). 
Przyjmuje się też zasadę, że szerokość fundamentu powinna odpowiadać grubości muru lub cokołów i słupków ogrodzeń przęsłowych.
Jeśli planujemy cięższe ogrodzenie lub grunt jest zróżnicowany, powinno się wykonać zbrojenie fundamentu. Wzmacnia się je czterema podłużnie ułożonymi prętami o średnicy 12 mm, połączonymi strzemionami z prętów o średnicy 6 mm, rozmieszczonymi co 25 cm.

Montaż metalowych wsporników

Wylewając ławę fundamentową pod ogrodzenie z gotowych elementów budowlanych, trzeba wmurować w nią metalowe wsporniki, na które nakładane będą słupki klinkierowego ogrodzenia.
Rozmieszczenie wsporników zależy od projektu, preferencji inwestora oraz długości samego muru.
Pod ogrodzenie klinkierowe można wykorzystać również ławę fundamentową istniejącego ogrodzenia – pod warunkiem, że jest ona odpowiednio posadowiona w dobrym stanie. Po demontażu starej siatki lub paneli metalowe słupki posłużą jako baza dla elementów klinkierowych.

Zabezpieczenie ogrodzenia przed wilgocią

W przypadku ogrodzenia z klinkieru trzeba wykonać izolację poziomą, która zabezpieczy ogrodzenie przed wilgocią, pochodzącą z gruntu. W tym celu na fundamencie układa się pasy papy lub masę bitumiczną. Inaczej elementy klinkierowe ulegną erozji.
Bardzo ważne jest również, żeby używać wyłącznie zaprawy przeznaczonej do klinkieru. Nie może ona zwierać wapna, inaczej na klinkierze będą się pojawiać białe wykwity.
W przypadku murów i cokołów ceglanych fundament należy wyprowadzić kilka centymetrów ponad poziom terenu i ułożyć na nim izolację poziomą.

Ustawiamy słupki ogrodzenia

Kiedy fundament jest gotowy i zaizolowany, ustawiamy dwa pierwsze słupki klinkierowe – muszą się one znajdować na krańcach prostego odcinka ogrodzenia. Przed ustawieniem każdego z nich należy pamiętać, aby na izolację poziomą wokół słupków pozostałych z dawnego płotu lub tych zamontowanych w nowym fundamencie rozmieścić wcześniej przygotowaną zaprawę. Po umieszczeniu na miejscu klinkierowego elementu niezbędne jest wyprowadzenie pionów i poziomów, dzięki czemu nie będzie problemu z ułożeniem kolejnych fragmentów muru. Kiedy dwa skrajne słupki znajdą się już na miejscu, należy obwiązać je sznurkiem ok. 5-6 cm poniżej górnej krawędzi. Rozciągnięta na całej długości ogrodzenia linka pozwoli kontrolować równy poziom pozostałych słupków znajdujących się pomiędzy nimi.

Montaż elementów łączących słupki

Kolejny etap prac jest montaż dolnej części ogrodzenia znajdującej się pomiędzy ustawionym słupkiem, a metalowym wspornikiem. Tak jak w przypadku słupka najpierw na izolacji rozprowadza się zaprawę, a następnie przy pomocy dźwigu układa klinkierowy element. Po ułożeniu należy jeszcze sprawdzić poziomicą, czy płaszczyzna danego fragmentu jest równa, po czym przechodzi się do ustawiania kolejnego słupka. Powstałe po montażu szczeliny pomiędzy słupkami i dolnym fragmentem muru należy wypełnić zaprawą oraz wykończyć fugą. Kolejne elementy montuje się w ten sam sposób, aż dojdzie się do ostatniej kolumny. Kiedy wszystkie części ogrodzenia będą już ustawione, pustą przestrzeń w słupkach wypełnia się betonem. Zapewni to większą stabilność tego elementu, usztywni także całą konstrukcję muru.

Wykończenie ogrodzenia z klinkieru

Musimy także zadbać o wykończenie słupków klinkierowych – jako zwieńczenia możemy użyć prefabrykowanych kapturów lub gotowych elementów z ceramiki. Pierwsze rozwiązanie to odpowiednio ukształtowane cegły klinkierowe, posiadające rdzeń z betonu odpornego na warunki atmosferyczne (mróz, śnieg, deszcz). Kaptury są dostępne w dwóch formatach – 30x30 cm oraz 42x42 cm. Ich zaletą jest wykonanie z tych samych cegieł co reszta ogrodzenia, dzięki czemu doskonale komponują się z pozostałą częścią murku. Kaptury wykonane z jednego elementu można dobrać do słupków o kształcie kwadratowym - 32x32 cm, 44x44 cm oraz prostokątnym - 44x32 cm. Dostępne są one w dwóch klasycznych kolorach: czerwonym i brązowym.
Każdy z tych elementów wymaga zastosowania odpowiedniej zaprawy – takiej samej jak do murowania pozostałych elementów ogrodzenia.
Elementy wieńczące słupki wyglądają estetycznie, ale pełnią też funkcję praktyczną – chronią konstrukcję przed działaniem deszczu.

Przęsła z metalu i drewna

Prefabrykowane elementy klinkierowe można połączyć z przęsłami z metalu lub drewna. Mocuje się je za pomocą kołków rozporowych lub wmurowuje na odpowiednią zaprawę. Montaż przęseł metalowych powinien odbyć się na przegubach, co umożliwi rozszerzalność termiczną. W ten sposób powstające naprężenia nie zostaną przeniesione na wymurowane słupki, co mogłoby powodować pękanie fug, a nawet uszkodzenie klinkieru.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl