Kalendarz księżycowy ogrodnika na czerwiec 2021. Co zrobić w ogrodzie i kiedy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W czerwcu nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, co wpłynie na kalendarz księżycowy na ten miesiąc.
W czerwcu nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, co wpłynie na kalendarz księżycowy na ten miesiąc. Ttinoo - pixabay.com
Podpowiadamy, jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w czerwcu i kiedy najlepiej to zrobić, zgodnie z fazami Księżyca.

W czerwcu kalendarz Księżycowy oraz prace w ogrodzie skomplikuje zaćmienie Słońca, które nastąpi 10 czerwca. Będzie to zaćmienie obrączkowe, w Polsce widoczne jako zaćmienie częściowe. Tym niemniej to zjawisko będzie trzeba uwzględnić w kalendarzu prac. Będzie to czas niekorzystny dla prac ogrodniczych - nie tylko sam dzień zaćmienia, ale także dzień przed nim i po nim. Pamiętajmy również, że niekorzystny jest także pierwszy dzień każdej kwadry.

Warto też wiedzieć, że 21 czerwca rozpocznie się astronomiczne lato – będziemy mieć wtedy najdłuższy dzień i najkrótszą noc. Lato kalendarzowe rozpocznie się, jak co roku, 22 czerwca.

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 26 maja – 1 czerwca

Ta faza najbardziej sprzyja wszelkim pracom związanym z warzywami korzeniowymi, a także sadzeniem i przesadzaniem roślin. Jednak zaczęła się ona już w maju i na początku czerwca mamy tylko jeden jej dzień (kolejna zacznie się 24.06).

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 2

Podczas tej fazy, kiedy Księżyca ubywa, rezygnujemy z siania i sadzenia roślin, a także robienia przetworów. Ale to nie znaczy, że nie będziemy mieli nic do roboty. To idealny czas na walkę ze szkodnikami roślin oraz chwastami (choć to oczywiście warto robić systematycznie). Możemy także usuwać nadmiar zawiązków owoców, choć z tym można spokojnie poczekać do początku lipca.

Ta faza Księżyca jest też bardzo dobra dla wszelkich zabiegów związanych z ziemią, takimi jak nawożenie. Jeśli nie mamy jeszcze kompostownika, to najwyższy czas go założyć.

Jest to też odpowiedni czas na przycinanie roślin. W czerwcu możemy przyciąć żywopłoty liściaste, a także te krzewy, które już przekwitły. W szczególności dotyczy to lilaków, którym trzeba ściąć przekwitłe kwiatostany, a także – usunąć odrosty korzeniowe, które chętnie wytwarzają. Ponadto można też przyciąć m.in. kaliny oraz żylistki. Jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej, pospieszmy się z cięciem wiosennych krzewów (tawuł szarych, forsycji). Pamiętajmy, że nie przycina się azalii oraz rododendronów.

Uwaga: Ostatni dzień tej kwadry wypada przed zaćmieniem Słońca i rezygnujemy wtedy z wszelkich prac.

Nów Księżyca (kwadra liścia) 10–17 czerwca

W związku z zaćmieniem Słońca dni 10 i 11 czerwca również wykreślamy z kalendarza prac. Natomiast od 12.06 możemy wrócić do siania i sadzenia, w szczególności roślin liściowych. W czerwcu mamy już wprawdzie ograniczony wybór roślin, ale możemy posiać koper ogrodowy, a także włoski. Możemy też wysadzić sadzonki kapusty białej (późne odmiany) oraz brukselki. Jeśli nie przygotowaliśmy rozsad, bez większego problemy je kupimy w sklepach ogrodniczych, a nawet na targowiskach. Nie siejmy natomiast sałat, bo wytworzą głównie pęd kwiatowy. W tej fazie warto też zbierać warzywa liściowe i zioła, takie jak melisa, mięta, lebiodka (oregano) czy szczypiorek.

Na siew i sadzenie warzyw owocujących optymalny czas będzie w następnej kwadrze, ponieważ jednak wypada ona dość późno, warto wykorzystać również fazę liścia. W szczególności możemy posiać dynię i cukinię oraz kukurydzę uprawianą na świeże kolby (powinno się to zrobić do 15.06).

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) do 18–23 czerwca

W czasie tej fazy Księżyca przybywa, aż do pełni, a jest ona szczególnie korzystna dla wszelkich roślin, które wytwarzają owoce (pamiętajmy, że wiele warzyw botanicznie jest właśnie owocami). Do tej grupy można zaliczyć między innymi fasolę szparagową, którą możemy posiać właśnie teraz. Możemy także wysadzić do gruntu gotowe sadzonki cukinii, papryki, pomidorów i bakłażanów.

Zgodnie z nazwą, ta faza jest też bardzo korzystna dla zbioru owoców, co oznacza głównie truskawki i jagody kamczackie, a także robienia przetworów.

W tym czasie warto też posiać dwuletnie kwiaty, takie jak bratki, malwy, laki, goździki brodate, naparstnice, stokrotki.

Jeśli chcemy, żeby trawa szybko odrosła, to warto ją skosić w tej fazie.

Podpowiadamy: Jakie warzywa posiać i posadzić w tym czerwcu

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 2430 czerwca

W kolejnych dniach możemy się zająć przede wszystkim warzywami korzeniowymi. Można posadzić sadzonki kalarepy oraz posiać buraki ćwikłowe na jesienny zbiór (uwaga: wybieramy późne odmiany). Nie dajmy się jednak skusić na siew rzodkiewki – posiana w czerwcu wytworzy ona pędy kwiatowe, a nie bulwiaste korzenie.

W tym tygodniu warto też się zająć przygotowaniem sadzonek zielnych krzewów (np. ligustrów, budlei, hortensji), a także rozmnożyć przez podział byliny, które już przekwitły, np. prymulki, skalnice, zawciąg).

Jeśli chcemy wykopać cebulki wiosennych kwiatów (warto to robić co kilka lat), to jest to odpowiedni czas. Ale nie spieszmy się z tym nadmiernie – trzeba poczekać, aż ich liście zaschną.

To nadal bardzo dobry czas na robienie przetworów.

Jeśli chcemy, żeby trawa po koszeniu nie odrastała zbyt szybko, to zetnijmy ją w tym lub następnym tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl