Kalendarz księżycowy prac ogrodniczych na październik

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Październik w ogrodzie to czas ostatnich wytężonych prac.
Październik w ogrodzie to czas ostatnich wytężonych prac. Giulle - pixabay.com
Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie w październiku 2020 r., zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Pełnia Księżyca (kwadra korzenia) 1

Tuż po pełni zaczyna się najlepszy czas na wykopywanie cebul, bulw i kłączy. Pamiętajmy o tych letnich kwiatach, które nie są odporne na mróz. Dokładne terminy zależą od gatunku i pogody, np. z wykopywaniem mieczyków, eukomisów, galtonii, tygrysówek, krokosmii, czy frezjii - nie ma co zwlekać. Natomiast z daliami, kannami i begoniami bulwiastymi można poczekać do pierwszych przymrozków. Te coraz częściej zaczynają się dopiero w listopadzie, szczególnie w cieplejszych regionach Polski, więc warto sprawdzić prognozy pogody i ewentualnie poczekać do następnego miesiąca (w listopadzie ta faza wypadnie w dniach 1-7).

W tym tygodniu warto również posadzić rośliny cebulowe - zarówno wiosenne kwiaty, jak i np. czosnek jadalny.

To też ostatnie dni w tym sezonie na podzielenie i rozsadzenie bylin, takich ja hosty (funkie), czy rośliny skalne, które kwitną wiosną. Możemy też wykopać konwalie, posadzić je do doniczki i sprawić, że zakwitną w lutym-marcu. Tu piszemy, jak potraktować konwalie, żeby zakwitły jeszcze zimą.

Ta i kolejna faza są też bardzo korzystne dla zbiorów warzyw korzeniowych.

III kwadra Księżyca (kwadra uprawy) 10

W tej fazie nic nie siejemy, ani nie sadzimy. Warto za to zająć się glebą i pielęgnacją roślin. Możemy użyźnić ziemię, ale pamiętajmy, że jesienią należy stosować nawozy bogate w fosfor i potas, a zawierające mało azotu (tzw. nawozy jesienne). Dobrze też sięgnąć po nawozy naturalne, takie jak kompost czy obornik (stosujemy je gdy temperatura wynosi co najmniej 10°C).

Jesienią warto też sprawdzić, jaki odczyn ma ziemia w naszym ogrodzie i w razie potrzeby – przeprowadzić:

To czy te zabiegi będą potrzebne zależy też od tego, jakie rośliny chcemy uprawiać, szczególnie jeśli mamy np. zasadową ziemię, a wiosną planujemy posadzić rośliny kwasolubne, np. azalie, rododendrony, czy magnolie.

W październiku można też wykonać niektóre opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom – tu znajdziecie szczegóły.

Jeśli chcemy przycinać krzewy (np. maliny, jeżyny), to również można to zrobić w tym tygodniu.

Nów Księżyca (kwadra liścia) 16

Faza nowiu, generalnie sprzyja wszelkim pracom związanym z roślinami liściastymi. We październiku oznacza to m.in. wysiew roszponki i szpinaku (uwaga – wybieramy odmiany zimowe). Można też przesadzać sałatę głowiastą zimującą w gruncie oraz zbierać kapustę.

W tej i następnej fazie można również wysiać kwiaty, takie jak onętki (kosmosy), nagietki, czarnuszki. Można także zaryzykować siew lawendy, bo choć jest ona ciepłolubna, to jej nasiona potrzebują okresu przechłodzenia, żeby wykiełkować.

W tej i następnej fazie można jeszcze ostatecznie sadzić kwiaty cebulowe. Jest to wprawdzie dość późny termin i ryzykujemy, że nie zdążą się ukorzenić przed zimą i nie zakwitną wiosną. Z drugiej strony, właśnie w tym czasie można trafić na atrakcyjne wyprzedaże. Nie czekajmy więc do ostatniej chwili, ale jeśli zdarzy się okazja, wykorzystajmy ją.

Ta faza jest też polecana dla jesiennego koszenia trawników – pewnie ostatniego w tym sezonie, choć oczywiście wiele zależy od pogody, bo czasem jeszcze i w listopadzie trzeba kosić.

I kwadra Księżyca (kwadra owocu) 23

W tym tygodniu warto skupić się na zbiorach owoców. Poza owocami z sadu i ogrodu, pamiętajmy, także dzikich, takich jak dzika róża, berberys, czy głóg. Kończymy też zbiory warzyw liściowych. To też bardzo korzystny czas na kiszenie kapusty, a także innych roślin – znakomite i zdrowe kiszonki można zrobić z prawie wszystkich warzyw. Pamiętajmy, że botanicznie dynie czy patisony to również owoce.

Ta faza jest również idealna dla sadzenia drzew i krzewów owocowych (można to też robić w poprzednim i kolejnym tygodniu). Jesienią można sadzić większość z nich – wyjątkiem są tylko gatunki mniej odporne na mróz, takie jak brzoskwinie, morele, grusze.

Poza drzewami i krzewami owocowymi, sadzimy także ozdobne liściaste (ale takie, które zrzucają na zimę liście). Pamiętajmy, że to tej właśnie grupy roślin należą także róże, a październik, poza wiosną, jest dobrym czasem, żeby je posadzić. Do tego możemy wykorzystać również poprzedni i następny tydzień.

Pełnia Księżyca 31 października - 7 listopada

Październik kończy się pełnią. Akurat ten dzień (jako pierwszy nowej fazy) nie jest korzystny dla żadnych prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl