Krzewy zimozielone łatwe w uprawie

Tomasz Rynkiewicz
Krzewy zimozielone mają zielone liście przez cały rok. Niektóre też pięknie kwitną.
Krzewy zimozielone mają zielone liście przez cały rok. Niektóre też pięknie kwitną. Katarzyna Laszczak
Krzewy zimozielone, które pozostają zielone przez cały rok są piękną ozdobą ogrodu. Ich wielką zaletą jest także łatwa pielęgnacja.

Krzewy zimozielone w ogrodzie

Krzewy zimozielone występują w rożnych odmianach kolorystycznych oraz formach, co sprawia, że świetnie nadają się do tworzenia wielobarwnych i ciekawych kompozycji. W przeciwieństwie do rabat sezonowych są dekoracyjne przez cały rok i nie wymagają wymiany. Dzięki obecności krzewów zimozielonych nasz ogród może stać się jednocześnie dekoracyjny oraz ekonomiczny. W najbardziej opłacalnym wariancie 85% roślin w ogrodzie będą stanowić krzewy zimozielone, reszta to krzewy zrzucające liście oraz byliny.

Dzięki temu, że krzewy wiecznie zielone są gęste i zielone przez cały rok, mogą służyć za parawan oddzielający od sąsiadów czy drogi, nadają się także na żywopłot. Rosnące gęsto krzewy zimozielone szczelnie okrywają podłoże, co sprawia, że nie przepuszczają promieni słonecznych. Dzięki temu rozwój chwastów zostaje bardzo ograniczony. Niewątpliwą przewagą krzewów zimozielonych nad tymi zrzucającymi liście na zimę, jest fakt, że zmieniają one liście stopniowo, co sprawia, że ich grabienie nie jest tak pracochłonne.

Krzewy zimozielone - wybór stanowiska

Wśród krzewów zimozielonych znajdują się takie, które są mało wymagające, jeśli chodzi o miejsce, na którym rosną. Dobrze czują się zarówno na stanowiskach nasłonecznionych i ciepłych, jak i zacienionych. Do takich roślin należą niektóre odmiany berberysu, różanecznik oraz ognik (krzew półzimozielony). Są też takie krzewy zimozielone, które preferują głęboko zacienione miejsca, np. mahonia pospolita i laurowiśnia wschodnia.

Krzewy zimozielone - sadzenie

Zanim posadzimy nowo zakupione rośliny, należy odpowiednio przygotować dla nich podłoże. Zarówno suche, jak i cieniste stanowiska wymagają dodatku dobrze rozłożonego nawozu organicznego. Po posadzeniu należy rośliny obficie podlewać oraz nawozić, aby zapewnić im odpowiednie warunki do ukorzenienia.

Krzewy zimozielone można sadzić (i przesadzać) późnym latem/wczesną jesienią, czyli pod koniec sierpnia i we wrześniu. Kolejny dogodny termin to wczesna wiosna.

Niektóre krzewy zimozielone wymagają silnie kwaśnego podłoża, np. różaneczniki i pierisy. Zanim posadzimy takie rośliny dobrze jest sprawdzić, czy gleba na danym stanowisku ma odpowiedni odczyn. Jeśli okaże się, że  gleba jest zbyt zasadowa, najlepiej jest uprawiać takie krzewy w pojemnikach, gdzie łatwej będzie zadbać o właściwe pH podłoża. Krzewy zimozielone liściaste i iglaste, które mają barwne liście należy nawozić wczesną wiosną nawozem do ogólnego stosowania. Dzięki temu ich wzrost i kwitnienie będzie obfite.

Przycinanie krzewów zimozielonych

Okrywowe i niskie odmiany wymagają okresowego przycinania, gdy zaczną zbytnio się rozrastać. Aby uniknąć deformacji krzewu, należy ograniczyć cięcie do najniższych pędów. W ten sposób powstałe ubytki zostaną zasłonięte przez pędy rosnące wyżej. Jeśli chcemy nadać krzewom odpowiedni kształt, należy skrócić pędy rosnące nieco wyżej, które za bardzo odstają od góry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl