Zima daje o sobie znać. Niestety padający śnieg zaskakuje nie tylko drogowców, ale i właścicieli posesji, na których spoczywa obowiązek odśnieżania chodnika.
Obowiązek odśnieżania chodnika
Obowiązek odśnieżania chodnika nakłada na właścicieli posesji
ustawa o utrzymaniu czystości i porządku z gminach(z dnia 13 września 1996 r.). Zgodnie z nią (art. 5.4), właściciel posesji jest zobowiązany do uprzątnięcia śniegu i lodu (a także błota i innych zanieczyszczeń) z chodnika położonego wzdłuż nieruchomości. Według ustawy, chodnik to: „wydzielona część drogi publicznej służąca dla ruchu pieszego, położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości”.
Kiedy nie musimy odśnieżać chodnika
Natomiast nie musimy odśnieżać:
- chodnika, który od posesji jest oddzielony pasem zieleni, należącym do gminy,
- chodnika, na którym jest dopuszczalny płatny postój lub parkowania pojazdów (w tej sytuacji odśnieża ten, kto pobiera opłaty za parking).
Na szczęście obowiązek dotyczy tylko uprzątnięcia chodnika, natomiast za wywożenie śniegu itp. odpowiada gmina lub zarządca dróg.
Dowiedz się: Czym i jak skutecznie odśnieżać chodnik
Odpowiedzialność karna i cywilna
Za odśnieżanie odpowiedzialni są nie tylko właściciele nieruchomości, ale też użytkownicy wieczyści, współwłaściciele oraz osoby faktycznie władający nieruchomością. Za niedopełnienie obowiązku możemy spodziewać się kary nagany lub grzywny w wysokości do 1500 zł (na podstawie
Kodeksu wykroczeń, Art. 117).
Kolejnym zagrożeniem jest odpowiedzialność cywilna. Jeżeli ktoś ulegnie wypadkowi na chodniku, który powinnyśmy odśnieżyć, a nie zrobiliśmy tego – musimy się liczyć z koniecznością wypłaty odszkodowania (na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego). To ryzyko można ograniczyć wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Jednak – dla bezpieczeństwa wszystkich – trzeba zadbać o odśnieżanie chodnika.