Pielęgnacja ogrodu: jakie prace w ogrodzie wykonać w listopadzie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W listopadzie powinnyśmy wykonać kilka prac, które przygotują ogród do zimy i... wiosny.
W listopadzie powinnyśmy wykonać kilka prac, które przygotują ogród do zimy i... wiosny. Katarzyna Laszczak
Pogoda w listopadzie bywa różna, ale póki nie ma mrozów i śniegu, warto zająć się ogrodem.

Pielęgnacja roślin w listopadzie

Dopóki nie nadejdą mrozy i opady śniegu możemy jeszcze sadzić drzewa i krzewy, które na zimę zrzucają liście, w tym drzewka owocowe. Po posadzeniu należy jeszcze je przykryć warstwą ziemi, która ochroni korzenie przed niską temperaturą.

Warto także zwracać uwagę na wilgotność gleby szczególnie istotną w przypadku roślin zimozielonych. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności jesienią zapobiega ich przesychaniu podczas mroźnych i słonecznych dni spowodowanych suszą fizjologiczną. Jeśli jest sucho i nie ma mrozów - podlejmy iglaki, rododendrony, bluszcze, mahonie i inne rośliny, które na zimę nie zrzucają liści.

Jedną z ostatnich i ważnych czynności do wykonania przed nadejściem przymrozków jest otulenie roślin, np. stroiszem czy słomą, które zapewnią roślinom bezpieczne przetrwanie zimy. Zasadnym zabiegiem jest również wyściółkowanie terenu w strefie korzeniowej korą lub zrębkami.

Powinniśmy też - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - wykopać byliny takie jak dalie, pacioreczniki czy begonie bulwiaste.

Zabezpieczenie roślin przed szkodnikami

Późną jesienią warto też pomyśleć o opryskach drzew owocowych. Na początku listopada przeprowadza się oprysk miedzianem. W ten sposób należy potraktować: brzoskwinie (ochrona przed kędzierzawością liści), czereśnie (zasychanie liści), wiśnie (rak bakteryjny). Wykonuje się również opryski roztworem mocznika, chroniącym przed chorobami grusze i jabłonie. Można też wykorzystać preparaty olejowe.[i][/i]

[i][i]–[/i] [/i]Teraz możemy jeszcze zabezpieczyć rośliny przed wiosenną inwazją szkodników opryskiem jesiennym – preparatem olejowym, który pozbawiony jest szkodliwego oddziaływania na środowisko. – radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.  – Na rynku dostępne są preparaty na bazie oleju parafinowego, które tworzą powłokę. Wówczas larwy czy jaja szkodników duszą się z powodu braku powietrza. W ten sposób skutecznie pozbywamy się ochojników, mszyc, miseczników, skoczków i przędziorków. Kolejny oprysk wykonujemy w lutym i marcu. Należy pamiętać, aby zabiegów tych nie wykonywać więcej niż dwa razy w roku.

Pamiętajmy też o uprzątnięciu resztek roślin z grządek i rabat kwiatowych - to również ograniczy rozwój chorób i szkodników roślin. Musimy się również zająć jesiennymi liśćmi.

Trawnik – kosić, nie kosić?

Jeśli w listopadzie, panuje dodatnia temperatura a powietrze jest wilgotne, to trawa nadal rośnie i powinno się ją jeszcze przed zimą skosić.

[i]– [/i]Nie można dopuścić, by na zimę źdźbła pozostały zbyt długie. W za wysokiej trawie przykrytej warstwą śniegu ze zdwojoną siłą tworzy się  filc i rozprzestrzeniają się choroby, w tym jedna z najgroźniejszych  - pleśń śniegowa, która może całkowicie zniszczyć darń. – wyjaśnia Lidia Tokarska. – Zatem nadal kosimy trawniki – w mojej praktyce zdarzyło się, że przy ciepłej jesieni ostatnie koszenie zostało wykonane w grudniu. Trzeba też pamiętać, by teraz kosić o „oczko” wyżej niż zazwyczaj, co pozwala darni zgromadzić wystarczającą ilość składników pokarmowych na przetrwanie zimy w dobrej kondycji. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu ostrzy – zawsze, czy wiosną czy jesienią, powinny być ostre.

Patrząc na jesienny trawnik, może się  wydawać, że ostatnie koszenie nie jest tak ważne dla trawy jak to wykonywanie w pełni sezonu. Jednak dla darni jest istotne w jakim stanie pozostawimy ją na zimę – czas mroźny i śnieżny. Tak naprawdę od tego ostatniego koszenia zależy w jakiej kondycji zastaniemy ją na wiosnę i ile wysiłku będziemy musieli włożyć w rewitalizację trawnika. Dlatego warto zwrócić uwagę na ostrość noży i wysokość koszenia, by trawa nie była ani zbyt krótka, ani za wysoka – najlepiej jest ją pozostawić na wysokości ok. 5-6 cm.

Dogodnym sposobem koszenia na pożądanej wysokości jest posłużenie się kosiarką z regulacją wysokości koszenia .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl