Kuflik cytrynowy – egzotyczna ozdoba tarasu. Jak uprawiać kuflik

Katarzyna Józefowicz
Kuflik cytrynowy jest egzotycznym krzewem, który można uprawiać w doniczce. Jego kwiatostany wyglądem przypominają... szczotki do mycia butelek. Są też bardzo miododajne.
Kuflik cytrynowy jest egzotycznym krzewem, który można uprawiać w doniczce. Jego kwiatostany wyglądem przypominają... szczotki do mycia butelek. Są też bardzo miododajne. Fotoblend - pixabay.com
Kuflik jest dość egzotyczną rośliną o bardzo efektownych kwiatostanach. Można uprawiać go w doniczkach – podpowiadamy, jak to zrobić.

Kuflik jak szczotka do butelek

Mało roślin może pochwalić się tak oryginalnymi, egzotycznymi i pięknymi kwiatami jak kuflik cytrynowy. Wprawdzie jego pojedyncze kwiaty są małe i niepozorne, ale mają jaskrawą, czerwoną barwę i bardzo długie, czerwone pręciki, zakończone żółtymi pylnikami.

Zebrane w duże, kłosowe, szczytowe kwiatostany, wyglądają niezwykle spektakularnie i przypominają duże, puchate, kolorowe ogony lub najeżoną szczotkę do mycia butelek (lub kufli – stąd jego polska nazwa). Na pędach pojawiają się od wiosny do późnego lata (czerwiec-sierpień), dlatego mogą być piękną, letnią ozdobą balkonu lub tarasu.

Kuflik – letnia ozdoba tarasu

Roślina pochodzi z Australii, więc w naszym klimacie nie może być przez cały rok uprawiana w gruncie, gdyż nie przetrwa mrozów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać ją w doniczce i w okresie letnim wystawiać na balkon lub do ogrodu.

W naturze tworzy okazałe krzewy lub niewielkie drzewka, gęsto pokryte dużymi, skórzastymi, lancetowatymi liśćmi o cytrynowym aromacie i dorasta nawet do 12 m w wysokości. Posiada jednak odmiany karłowe, które są znacznie niższe, dzięki czemu nadają się do uprawy w pojemnikach (dorastają do ok. 1 m jak np. „Little John”). Zbyt intensywny wzrost rośliny można też ograniczyć za pomocą cięcia, przeprowadzanego na przedwiośniu lub zaraz po kwitnieniu.

Specyficzne wymagania kuflika

Mimo iż kuflik cytrynowy jest wyjątkowo pięknym i atrakcyjnym krzewem, jego uprawa doniczkowa nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem, gdyż roślina ma dość szczególne oczekiwania. W sezonie wymaga bardzo ciepłego, słonecznego i zacisznego stanowiska, natomiast zimą woli chłód i musi być przechowywana w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 5-8°C. W tym czasie oczekuje też znacznie bardziej skąpego podlewania, choć nie zniesie, jeśli ziemia w jej doniczce całkiem wyschnie.

Jeśli kuflika pozostawimy na zimę w ciepłym, dusznym, niedoświetlonym mieszkaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie przetrwa do wiosny. Kiedy jednak uda się przechować szczęśliwie roślinę do następnego roku, na przedwiośniu warto skrócić jej pędy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zawiąże więcej kwiatów.

Czego jeszcze potrzebuje kuflik

Oprócz właściwej temperatury i bardzo dobrego oświetlenia, kuflik do prawidłowego rozwoju potrzebuje też żyznego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Ziemia w jego doniczce nigdy nie powinna przesychać, ale też w żadnym wypadku nie może być mokra, gdyż korzenie rośliny są bardzo wrażliwe na zalanie oraz znajdujące się w ich pobliżu zastoiska wody. Dlatego też jeśli po podlaniu na podstawce pozostanie woda, należy ją jak najszybciej usunąć.

Jeśli chcemy aby kuflik obficie kwitł przez całe lato, powinniśmy systematycznie zasilać go nawozami dla kwitnących roślin kwasolubnych.

Wymagające rozmnażanie kuflika

O roślinę warto dbać naprawdę troskliwie, gdyż dość trudno ją samodzielnie rozmnożyć. Wprawdzie można to zrobić za pomocą siewu nasion, ale ich wschody mogą być bardzo słabe, ponieważ w naturze roślina rozmnaża się w bardzo szczególny sposób. Rosnąc na terenach systematycznie nękanych przez pożary, przystosowała się do tej sytuacji i jej nasiona najlepiej kiełkują wtedy, gdy wcześniej zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury.

Możliwe jest także rozmnażanie krzewu za pomocą sadzonek pędowych, ale zadanie również nie należy do najłatwiejszych, gdyż sadzonki ciężko się ukorzeniają i w nieodpowiednich warunkach łatwo gniją, dlatego też jeśli nie uda nam się kuflika przechować przez zimę w dobrej formie, a mimo to nadal chcemy cieszyć się urodą jego kwiatów, wiosną najlepiej kupić nową, zdrową i dorodną sadzonkę w centrum ogrodniczym lub u producenta.

Sadzonki kuflika coraz łatwiej kupić w centrach ogrodniczych i szkółkach drzew i krzewów, zarówno stacjonarnych, jak i internatowych.
Sadzonki kuflika coraz łatwiej kupić w centrach ogrodniczych i szkółkach drzew i krzewów, zarówno stacjonarnych, jak i internatowych. AussieMob - pixabay.com

Kuflik do walki z chwastami

Bardzo ciekawą informacją dotyczącą kuflika cytrynowego jest fakt, że roślina wydziela do gleby naturalną substancję chwastobójczą (alleopatyczną), pomagającą jej walczyć z chwastami. Naukowcy określili ją jako leptospermon i w wyniku dalszych prac uzyskali z jej pomocą substancję o jeszcze silniejszym działaniu chwastobójczym (mezotrion), która posłużyła do stworzenia preparatów ochrony roślin, służących głównie do zwalczania chwastów w uprawach kukurydzy (m.in.: CALLISTO® 100 SC).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl