Portulaka wielkokwiatowa – ozdoba balkonów i rabat
Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) to piękna roślina, którą możemy uprawiać w skrzynkach balkonowych i w ogródkach. Jej ozdobą są kwiaty o intensywnych kolorach: żółte, pomarańczowe, czerwone, pomarańczowe, białe, różowe, karmazynowe. Bywają też dwubarwne. Kwiaty mogą one być pojedyncze, półpełne lub pełne.
Najbardziej efektownie wyglądają odmiany portulaki o pełnych kwiatach, ale i pozostałym nie brakuje uroku. Kwiaty są osadzone na mięsistych łodyżkach, usianych wąskimi i niezbyt okazałymi listkami. Portulaka nie jest wysoka (do 15 cm), a jej łodyżki płożą się po ziemi, mogą też swobodnie zwisać.
Portulaka - na słońce i suszę
Portulaka wielkokwiatowa pochodzi z półpustynnych rejonów Ameryki Południowej. To przesądza o jej wymaganiach. Właściwie warunek powodzenia uprawy portulaki jest jeden – to słońce. Jeśli nasz balkon wychodzi na południe i nie ma na nim grama cienia, spokojnie możemy posadzić portulakę. W ogrodach również powinna rosnąć w najbardziej nasłonecznionych miejscach. W słońcu jej barwne i lśniące kwiaty wyglądają dosłownie jakby świeciły.
Portulaka nie lubi za to nadmiernej wilgoci i podmokłej gleby. Dlatego ziemia powinna być przepuszczalna, a w doniczkach koniecznie powinien być drenaż i odpływ. Za to nie musimy specjalnie martwić się jej podlewaniem, chociaż ziemia nie może całkiem przeschnąć. Portulaka wprawdzie magazynuje wodę w liściach i łodydze, ale jeśli ma pięknie wyglądać, nie może rosnąć w zaskorupiałej ziemi. Ponieważ portulaka wytwarza wiele kwiatów, warto ją zasilać nawozami wieloskładnikowymi.
Roślina do wiszących pojemników i na skalniaki
Portulaka ma płożące się pędy, co warto wykorzystać, sadząc ją w odpowiednich warunkach. Pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach, czy szerokich i wysokich misach. Kiedy zarośnie dostępną przestrzeń, jej pędy przewieszą, tworząc malownicze i kolorowe girlandy. Jeśli sadzimy ją z innymi roślinami, pamiętajmy, że powinna mieć miejsce przy krawędzi doniczki.
Na rabatach dobrze komponuje się z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Pasuje jej towarzystwo rojników, rozchodników, przypołudników. Bardzo dobrze wygląda na skalniakach, kiedy może się swobodnie płożyć między kamieniami.
Niestety to, czy portulaka wielkokwiatowa będzie wyglądała rzeczywiście atrakcyjnie, w dużej mierze zależy od pogody. Podczas opadów deszczu, jej kwiaty zwijają się, więc jeśli lato będzie deszczowe, nie nacieszymy jest bajecznie kolorowymi kwiatami. Ale ich wygląd podczas słonecznych dni, wynagrodzi te niedostatki.
Portulaka z nasion i sadzonek
Portulaka wielkokwiatowa jest jednoroczna, ale dość łatwo możemy pozyskać jej nasiona, które wysiejemy w następnym sezonie. Nie zawsze jednak uzyskamy kwiaty takie, jak mieliśmy. Portulaka dość dobrze rozsiewa się również sama, więc może zrobić nam niespodziankę.
Pamiętajmy, że rośliny kwitną obficiej, jeśli usuwamy przekwitłe kwiaty. Możemy jednak zostawić kilka właśnie na nasiona. Nie ma też problemu z kupieniem sadzonek portulaki, często już kwitnących. Szczególnie efektownie wyglądają mieszanki kilku kolorów.