Kwiecień w ogrodzie - czym musimy zająć się w tym miesiącu

Anna Mikos
Kwiecień to prawdziwy wybuch wiosny w ogrodzie, a dla ogrodników - czas wytężonej pracy.
Kwiecień to prawdziwy wybuch wiosny w ogrodzie, a dla ogrodników - czas wytężonej pracy. Katarzyna Laszczak
Kwiecień w ogrodzie to zapowiedź prawdziwej wiosny. W tym miesiącu głównie siejemy, sadzimy i chronimy rośliny przed szkodnikami.

Jeśli mamy drzewa owocowe możemy jeszcze dokończyć przycinanie pielęgnacyjne gatunków najmniej odpornych na mróz (jeśli nie zrobiliśmy tego w marcu). To dobry okres na przycinanie drzew, takich jak śliwy, morele, brzoskwinie, a także winorośli i jeżyn. To również okres przeszczepiania drzew. Przy okazji warto zrobić przegląd młodych drzewek - przycinamy uszkodzone i przemarznięte gałązki. Drzewka przemarznięte w okolicy szyjki korzeniowej usuwamy.

Kwiecień to także dobry czas do sadzenia nowych drzewek. Oprócz cięcia kształtującego, warto wokół nich usypać kopce z ziemi, co zabezpieczy młody układ korzeniowy przed utratą wilgoci - drzewka lepiej się przyjmą.

Czas na opryski przeciw chorobom i szkodnikom

Warto zrobić porządki w zagonach poziomek i truskawek, a także czasem pierwsze opryski zapobiegające rozwojowi chorób grzybowych i zwalczających szkodniki. Najlepszym momentem do wykonywania oprysków jest tzw. faza zielonego pąka, gdy drzewa mają pierwsze pękające pączki.

Szczególnie istotna jest profilaktyka jabłoni przeciwko kwieciakowi jabłkowcowi (preparaty: Spruzit, Decis lub Bancol) oraz parchom i mączniakom (Miedzian, Kaptan), a także zapobieganie rozwojowi brunatnej zgnilizny drzew pestkowych (wiśni, czereśni, śliw) - można zastosować środki, takie jak Topsin, Baycor, Miedzian.

Przeglądamy też porzeczki i usuwamy pędy porażone wielkopąkowcem porzeczkowym. W połowie kwietnia warto zasilić drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym.

Wiosna na rabatach kwiatowych

Na rabatach kwiatowych usuwamy pozostawione zimowe osłony, spulchniamy i obsiewamy niezagospodarowane dotąd części. Do gruntu wysiać możemy m.in. maciejkę, smagliczkę, chabry, słoneczniki. Pod koniec miesiąca sadzimy mieczyki i dalie. Na stanowiska docelowe sadzimy też bratki, niezapominajki, stokrotki.

Podcinamy także róże i sadzimy nowe krzewy. W kwietniu przesadzamy i dzielimy ponadto byliny, takie jak floksy, liliowce, astry, czy rozchodniki. Ziemię wokół krzewów ozdobnych warto w kwietniu wyściółkować lub przykryć korą ogrodniczą, co pozwoli lepiej zachowywać wilgoć. Można także sadzić iglaki, żywotniki i inne gatunki zimozielone.

Trawnik, oczko wodne i żywopłot

Ten miesiąc jest również najlepszym okresem na zakładanie trawnika i rozpoczęcie pielęgnacji istniejącego. Trawnik nawozimy, regularnie podlewamy i przycinamy, jednak jeszcze niezbyt krótko, by trawa miała okazję szybko wrócić do pełnej wegetacji.
Jeśli mamy oczko wodne, możemy do niego przenosić już mniej wrażliwe na chłód rośliny przechowywane zimą w cieplejszym miejscu miejscu.

Kwiecień to także dobry czas na przycięcie żywopłotu z iglaków i nawiezienie go kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl