Mrówki w ogrodzie

Anna Mikos
Alexas-Fotos - pixabay.com
Mrówki - niby takie maleństwa, a potrafią wyrządzić sporo szkód w ogrodzie. Jedna mrówka ogrodu nie zdemoluje, jednak ich zawsze są miliony. Czy je zwalczać, zdania są podzielone. Z jednej strony mają bowiem niszczycielską siłę, z drugiej są pożyteczne. Może warto je zatem tylko odstraszać od miejsc, w których ich nie chcemy?

Mrówki żyją w wielkich społeczeństwach. Dobrze zorganizowanych i podzielonych na grupy, z których każda ma własne prawa i obowiązki. Szkodzą, gdyż szukają pokarmu. Jedna z grup mrówek - robotnice - jest odpowiedzialna za poszukiwanie, zdobycie i dostarczenie pożywienia dla reszty. Ogrody, a często i mieszkania, są przez nie zatem chętnie odwiedzane. Mrówki są wszędobylskie i nie mają wielkich wymagań mieszkaniowych. Zadomowią się praktycznie wszędzie: w ogrodowej ziemi, w skrzyniach na parapecie, w domowych, czy balkonowych doniczkach. Kamień, próchniejące drewno, albo ściany działkowej altanki lub domu - każde miejsce jest dla nich dobre do budowy gniazda. W domu są zdecydowanie szkodnikami kradnącymi jedzenie. W ogrodzie:

 • odgryzają soczyste, młode pędy wierzchołkowe roślin, zwłaszcza w czasie suszy,
 • w poszukiwaniu nektaru niszczą pąki i kwiaty,
 • uszkadzają pnie i konary drzew drążąc w nich gniazda,
 • drążą otwory w bulwach i kłączach roślin,
 • drążąc korytarze i budując gniazda w ziemi doprowadzają do jej przesuszenia,
 • dodatkowo osłabiają rośliny zaatakowane przez mszyce i inne szkodniki wydzielające rosę miodową, za którą mrówki przepadają,
 • niszczą drewniane elementy budynków, budując w nich swoje kolonie.

Czy warto pozbywać się mrówek z ogrodu?

Mrówki bywają pożyteczne. Zabijają i zjadają liczne szkodniki żyjące w glebie, na powierzchni gruntu oraz na roślinach. Drążąc korytarze i podziemne komory użyźniają glebę, polepszają jej strukturę i zmieniają na bardziej korzystny jej skład chemiczny. Ziemia w pobliżu gniazda mrówek zawiera duże ilości węgla, azotu i fosforu, pochodzące z ich odchodów. W domu łatwiejsze od zwalczania mrówek jest chronienie go przed nimi. Do mieszkań owady te zazwyczaj wybierają się tylko po jedzenie, a gniazdo mają na zewnątrz w odległości nawet kilkuset metrów. Namierzenie go i zniszczenie bywa trudne do wykonania. Wytruwanie robotnic wędrujących po mieszkaniu może przypominać syzyfową pracę - kolejne pokolenia dorastające każdego dnia w mrowisku będą zaglądały do mieszkania, jako do znanego całej tej mrówczej kaście źródła pożywienia (mrówki mają rodzaj języka dotykowego, którym przekazują sobie informacje). Odstraszacze kładzione na trasach mrówczych wędrówek sprawią jedynie, że owady szybko znajdą sobie nowe ścieżki. Dlatego lepiej nie zapraszać mrówek do domu - uszczelnić spękania murów, nie zostawiać na wierzchu odpadków organicznych, a żywność przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Istnieje ponadto cała gama popularnych, domowych sposobów na pozbycie się niechcianego towarzystwa:

 • Płaska miseczka z miodem. Owady do niego lgną i przyklejają się. Złapane w pułapkę mrówki należy spłukać pod bieżącą wodą.
 • Proszek do pieczenia - trzeba go wysypać w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mrówki.
 • Świeże liście pomidorów - mrówki nie znoszą ich zapachu.
 • Ocet - przetarcie nim miejsc, z których mrówki wychodzą potrafi je odstraszyć.
 • Cynamon - mrówki go nie tolerują i nie zbliżają się do miejsc, gdzie leży.

Jak zwalczać mrówki?

Sposobów jest tyle, ilu zwolenników i przeciwników mrówek. Są metody łagodne, lecz najczęściej, niepotrzebnie, sięgamy po radykalne. Wrotycz oraz ziele pomidorów wydzielają zapach, którego mrówki nie tolerują - może warto posadzić je w ogrodzie? Podobnie jest z siekaną pietruszką, zmielonym pieprzem ziołowym, czy piołunem. Wystarczy rozsypać trochę na trasach przemarszu mrówek i czekać na rezultaty. Warto również sadzić w ogrodzie lawendę, majeranek, tymianek
i miętę polną - mrówki omijają je z daleka.
Na rynku są ponadto szeroko dostępne chemiczne preparaty przeciwko mrówkom. Gniazdo można potraktować insektycydami kontaktowymi takimi, jak Mrówkiller, Mrówkofon, Mrówkosep, Mrówkogran, czy popularnym i znanym Raidem. Warto jednak pamiętać, że insektycydy zabijają nie tylko mrówki - w okolicy spryskanej preparatem giną też wszystkie inne owady. Środki takie, jak: Diazinon 10GR, Faratox, czy Lafarex K, zawierają metopren, preparat hormonalny, który hamuje rozwój larw i poczwarek, a także powoduje bezpłodność larw mrówek. Działają wolniej od insektycydów, lecz są równie skuteczne. Oszczędni trutkę na mrówki mogą wykonać sami. Boraks, woda i cukier wymieszane w proporcjach 1:18:7 działają równie skutecznie, jak gotowe preparaty.
Co jednak, jeśli gniazdo jest trudne do znalezienia? Wolno działający, hormonalny środek owadobójczy, wymieszany z miodem lub syropem cukrowym, rozłożony na trasach wędrówek mrówek da zadowalające wyniki, zwłaszcza jeśli trafi do larw i królowej jako pokarm.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl