Na te rośliny uważaj, jeśli masz małe dzieci – trujące rośliny

Katarzyna Józefowicz
Konwalie to jedne z kilku roślin ogrodowych, które są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci.
Konwalie to jedne z kilku roślin ogrodowych, które są bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Katarzyna Laszczak
bieTrujące rośliny ogrodowe często wyglądają bardzo dekoracyjnie. Jednak lepiej nie sadzić ich w ogrodach, w których bawią się małe dzieci. Piszemy, na jakie rośliny trzeba szczególnie uważać.

Bezpieczny ogród dla dzieci (i zwierząt)

Ogród to idealne miejsce na relaks i spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli jednak ma to być również bezpieczna przestrzeń dla naszych dzieci i domowych pupili, musimy ją urządzić w sposób wyjątkowo przemyślany. Na terenie ogrodu nie mogą znajdować się niebezpiecznie sprzęty i urządzenia, ale nie mogą w nim też rosnąć toksyczne gatunki roślin, o czym często zapominamy podczas zakupów w centrach ogrodniczych.

Dowiedz się też: Jakie rośliny doniczkowe mogą nam zaszkodzić i jak objawia się zatrucie nimi (WIDEO)

Nie zawsze też wiemy, czego nie powinniśmy w ogrodzie sadzić, aby uniknąć kłopotów. Dlatego zanim zdecydujemy się na jakąś roślinę, upewnijmy się, że nie zawiera substancji toksycznych i nie stanowi zagrożenia dla dzieci i zwierząt.

Tych roślin unikaj - trujące rośliny ogrodowe

Wawrzynek wilczełyko o kuszących jagodach

Przede wszystkim powinniśmy poznać i unikać zakupu roślin, których toksyczne właściwości znane są od dawna, a obecnie nawet potwierdzone naukowo. Wśród nich jedno z pierwszych miejsc zajmuje wawrzynek wilczełyko, który mimo pięknego i upajającego zapachu uroczych kwiatów, należy do najbardziej niebezpiecznych roślin uprawianych w ogrodach.

Wszystkie jego części są niezwykle trujące, ale najgroźniejsze są jaskrawoczerwone jagody, które pojawiają się na pędach z początkiem lata (czerwiec-lipiec). To właśnie one mogą najbardziej zaszkodzić dzieciom, gdyż chcąc posmakować apetycznie wyglądających owocków, nasze pociechy będą próbowały po nie sięgać.

Niestety, już po zjedzeniu kilku jagód mogą bardzo ciężko się pochorować, a nawet umrzeć, dlatego tej rośliny lepiej nie sadzić w ogrodach, gdzie bawią się dzieci lub biegają zwierzęta.

Cis pospolity - uwaga na żywopłoty

Kolejnym popularnym choć nie mniej groźnym gatunkiem jest cis pospolity, chętnie sadzony w ogrodach jako atrakcyjna roślina ozdobna i żywopłotowa. Cis nie powinien jednak rosnąć w pobliżu kącika dla dzieci, ani w miejscu, do którego mają one łatwy dostęp, gdyż podobnie jak wawrzynek, zawiera w swoich tkankach silnie trujące substancje.

Jedyną jego nietoksyczną częścią jest czerwona osnówka owocu, jeśli jednak zostanie rozgryziona, z uszkodzonej pestki mogą przedostać się do organizmu toksyny, zagrażające zdrowiu, a nawet życiu.
Cis pospolity jest także wyjątkowo trujący dla koni.

Tojad mocny zwany mordownikiem

Do niebezpiecznych roślin ogrodowych należy też bardzo piękny tojad mocny, uznawany za jedną z najgroźniejszych roślin spotykanych na terenie Polski w stanie dzikim. Mimo to jego odmiany ozdobne, często uprawia się w ogrodach ze względu na piękne kwiaty.

Tojad posiada w tkankach silną toksynę, prowadzącą do poważnych zatruć organizmu, a nawet zgonu. Co ciekawe, substancja trująca może przedostać się do naszego ciała nawet przez skórę, dlatego zrywanie i pielęgnacja rośliny również wiążę się z ryzykiem.

Rącznik pospolity czyli rycynus

Kolejnym niebezpiecznym, choć bardzo atrakcyjnym gatunkiem rośliny ozdobnej jest jednoroczny rącznik pospolity. Wprawdzie jego tkanki nie zawierają tak dużych ilości toksyn co tojad czy wawrzynek, ale już jego nasiona są niezwykle trujące i po spożyciu mogą prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych, a w przypadku dzieci nawet do śmierci.

Konwalie i naparstnice - swojskie i niebezpieczne

Niewiele osób wie również, że do trujących roślin zaliczają się także popularne naparstnice purpurowe i konwalie majowe, które można spotkać w wielu przydomowych ogrodach. W medycynie ludowej wykorzystywane były do celów leczniczych, ale nieumiejętnie zastosowane mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i stać się przyczyną bardzo poważnych problemów ze zdrowiem.

Oleandry i datury - egzotyczne i trujące

Zdecydowanie powinniśmy również unikać uprawy oleandrów oraz datur (bieluni; obecnie te rośliny są zaliczane do rodzaju brugmansja). W ich przypadku wszystkie części rośliny są trujące. Oleandry ładnie pachną, a datury mają kwiaty o niezwykłym wyglądzie "anielskich trąb", więc dla dzieci mogą być trujące.

Zarówno oleandry, jak i datury nie są w Polsce stricte ogrodowymi roślinami - uprawiane są w donicach i tylko latem trafiają na tarasy i do ogrodów. W ogrodzie może się jednak pojawić się bliski krewny doniczkowej datury czyli bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium). Występuje on dziko w Polsce i często rozsiewa się sam. Wygląda bardzo atrakcyjnie, ale wszystkie jego części są silnie trujące. To roślina jednoroczna.

Bieluń dziędzierzawa często pojawia się w ogrodach jako chwast. To gatunek datury, który rośnie dziko w Polsce i tak jak jej bardziej ozdobne odmiany
Bieluń dziędzierzawa często pojawia się w ogrodach jako chwast. To gatunek datury, który rośnie dziko w Polsce i tak jak jej bardziej ozdobne odmiany - jest silnie trujący. Isidre blanc wikimedia.commons CC BY-SA 3.0


CC BY-SA 3.0

Od barszczu Sosnowskiego  z daleka

Kolejną groźną rośliną, która nie powinna, a nawet nie może znaleźć się w naszym ogrodzie jest okazały barszcz Sosnowskiego. Wprawdzie w ogrodach spotyka się go niezwykle rzadko, gdyż jako gatunek niebezpieczny i bardzo inwazyjny został objęty zakazem uprawy, ale jeśli przez niewiedzę posadzimy go na działce, może nam przysporzyć wielu poważnych kłopotów.

Przeczytaj koniecznie: Barszcz Sosnowskiego - co trzeba o nim wiedzieć

Włoski pokrywające jego pędy i liście, mogą nas bardzo dotkliwie poparzyć, a spowodowane przez nie obrażenia mogą być jeszcze poważniejsze, jeśli kontakt z rośliną będzie miał miejsce w dniu ciepłym i słonecznym, kiedy to fototoksyny znajdujące się w tkankach barszczu mogą powodować oparzenia II, a nawet III stopnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl