Naturalna ochrona roślin przed chorobami i pasożytami

Materiał informacyjny Hurtowni Ogrodniczej Andro
Uprawa roślin daje wiele satysfakcji amatorom, a profesjonalistom pozwala uzyskać przyzwoite wyniki finansowe. Obie grupy stawia jednak przed różnymi wyzwaniami. Jednym z największych jest skuteczna ochrona roślin przed chorobami i pasożytami. Problem jest tym trudniejszy do rozwiązania, im bardziej naturalną i ekologiczną uprawę chcemy prowadzić.

Rezygnując z agresywnych i pozostawiających ślad w przyrodzie oprysków preparatami chemicznymi, poszukujemy alternatywnych rozwiązań. Skutecznych, ale bezpiecznych, zarówno dla roślin, jak i zwierząt czy ludzi. Na szczęście sama przyroda podsuwa nam skuteczne rozwiązania w postaci organizmów, które potrafią rozwiązać nasz problem, nie stwarzając nowego.

Doskonałym przykładem jest preparat Polyversum WP. Czynnikiem aktywnym jest w nim grzyb Pythium oligandrum, który ma w zwyczaju unieszkodliwiać inne grzyby, będące przyczyną chorób roślin. Zasiedla on strefę korzeniową roślin i nie dopuszcza do rozwoju patogennej konkurencji. Zwalcza zgniliznę oraz pleśń, a jednocześnie wprowadza do organizmu rośliny potrzebne hormony oraz fosfor i cukry.

Jakie choroby zwalcza Polyversum WP?

Może być stosowany do zwalczania ordzawienia pietruszki, chorób jagodników, wzmacniania sadzonek drzew ozdobnych oraz leczenia trawników. Co więcej, jest skuteczny także w ochronie warzyw i owoców po zbiorach, w czasie przechowywania.

W okresie wegetacyjnym można go stosować na trawniki, gdzie zwalcza szarą pleśń, pleśń śniegową, zgniliznę twardzikową czy ryzoktoniozę traw. Sprawdzi się też przy uprawie róż (szara pleśń, czarna plamistość liści), roślin wrzosowatych (fytoftoroza), truskawek (skórzasta zgnilizna owoców, mączniak prawdziwy, biała plamistość liści, czerwona plamistość liści) czy borówki amerykańskiej (antraknoza).

W uprawie pod osłonami takich warzyw jak m.in. pomidor, ogórek, papryka czy sałata, Polyversum WP zwalcza patogeny pochodzenia glebowego, które powodują fytoftorozę, zgniliznę twardzikową, zgorzel podstawy łodygi oraz fuzariozę.

Preparat w pełni ekologiczny

Polyversum WP dopuszczono do stosowania w uprawach ekologicznych. Nie wymaga stosowania karencji. Z punktu widzenia właściciela uprawy, bez względu na jej rozmiar i charakter, jest to optymalne rozwiązanie wielu poważnych problemów.

Protector – wzmocnij efekt ochronny

Skuteczność preparatów ochronnych aplikowanych bezpośrednio na rośliny zależy od czasu ekspozycji i powierzchni kontaktu roztworu z tkankami rośliny. Jeśli są one niewystarczające, efekt ochronny może być daleki od oczekiwanego, ponieważ substancje czynne nie zdążą zadziałać, zanim roztwór spłynie albo zostanie spłukany z rośliny.

Jedną z przyczyn niewystarczającego pokrycia rośliny środkiem ochrony jest zjawisko napięcia powierzchniowego cieczy. Niekiedy jest ono tak silne, że preparat – zamiast pokrywać równomiernie powierzchnię roślin – formuje krople, które staczają się i spadają na podłoże. Jeśli substancja ochraniająca roślinę nie może być pobrana przez korzeń, trzeba ją uznać za zmarnowaną.

Działanie środków ochrony roślin, w tym Polyversum WP firmy BioAgris wzmacnia adiuwant Protector. Jeśli zostanie podany przed właściwym opryskiem, pokryje powierzchnię rośliny i zmniejszy napięcie powierzchniowe cieczy, która będzie podawana w dalszej kolejności. W ten sposób powstaną optymalne warunki do działania środka ochrony. Rozpłynie się on równomiernie po całej powierzchni rośliny, która miała kontakt z adiuwantem, i będzie przylegał do jej powierzchni aż do odparowania fazy ciekłej. Poprawa jest widoczna przede wszystkim w przypadku podania środka na roślinę, której powierzchnia jest pokryta włoskami lub woskiem (cebula, warzywa kapustne czy rzepak).

Protector nie tylko zmniejsza napięcie powierzchniowe. Mniej więcej godzinę po oprysku polimeryzuje, tworząc warstwę związaną z naturalnymi woskami wytwarzanymi przez roślinę. Ta warstwa przytrzymuje substancje ochronne przy powierzchni tkanek przez 7–10 dni. Potem ulega biodegradacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl