Szkodniki roślin – co zjada pąki kwiatów i jak walczyć ze szkodnikami

Katarzyna Józefowicz
Pąki kwiatowi padają ofiarą szkodników. Z uszkodzonych - oczywiście nie rozwijają się ładne kwiaty.
Pąki kwiatowi padają ofiarą szkodników. Z uszkodzonych - oczywiście nie rozwijają się ładne kwiaty. Wuermchen1 - pixabay.com
Niektóre szkodniki roślin atakują nie tylko liście czy pędy, ale także pąki kwiatowe. Atakują m.in. róże i liliowce, ale także wiele innych kwiatów. Piszemy, jakie owady są groźne dla kwiatów i jak je zwalczać.

Kiedy rośliny zawiązują pąki kwiatowe, niecierpliwie czekamy, aż pojawią się kwiaty. Czasami jednak czekamy na próżno, gdyż pąki kwiatowe zamierają lub wydają kwiaty uszkodzone, zdeformowane i podziurawione.

Przyczyną takiej sytuacji są szkodniki, dla których płatki kwiatów są przysmakiem, a pąki idealnym miejscem do rozwoju. Zwykle są to młodociane formy owadów skrzydlatych (larwy lub gąsienice), ale czasem też postaci dorosłe (np. kwieciaki, poskrzypka). Problem niszczenia kwiatów przez szkodniki znamy głównie z sadów, znacznie mniej wiemy natomiast o szkodnikach niszczących kwiaty roślin ozdobnych, dlatego warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Poskrzypka – uwaga na lilie, liliowce, szachownice i konwalie

Jednym z najczęściej występujących w ogrodach szkodników niszczących kwiaty jest poskrzypka liliowa (Lilioceris lilii). Ten czerwonopomarańczowy, smukły, niewielki chrząszcz jest bardzo ładny, ale też niezwykle groźny dla lilii, a czasem też dla liliowców, szachownic i konwalii.

Na roślinie nietrudno go zauważyć, bo ze względu na intensywny kolor, jest dobrze widoczny na tle liści. Jeśli w porę nie zareagujemy, mocno zniszczy nasze lilie, wygryzając dziury w liściach, pąkach i kwiatach.

Poskrzypka liliowa niszczy nie tylko lilie, ale też szachownice, konwalie, a czasem liliowce. Groźne są i dorosłe osobniki i ich larwy.
Poskrzypka liliowa niszczy nie tylko lilie, ale też szachownice, konwalie, a czasem liliowce. Groźne są i dorosłe osobniki i ich larwy. Crepessuzette - pixabay.com

Czym i jak zwalczać poskrzypkę

Niestety, problem w tym, że trudno z nim walczyć, gdyż owad jest dość odporny na środki ochrony roślin (szczególnie larwy i jaja). Do jego zniszczenia można wykorzystać jeden z preparatów polecanych do zwalczania stonki lub chrząszczy (np. Agrecol Sumi - Alpha 050 EC, Decis Ogród 015 EW).

Jednak skuteczniejsza będzie metoda mechaniczna, która polega na systematycznym zbieraniu i niszczeniu owadów dorosłych oraz ich jaj i larw, ukrytych pod liśćmi w śluzowatej, brązowej wydzielinie. Zadanie nie należy do przyjemnych, dlatego prace warto wykonywać w rękawiczkach ochronnych.

Lustracje roślin pod kątem pojawienia się poskrzypki należy rozpocząć już w kwietniu, bo dorosłe owady zaczynają żerować i rozmnażać się wczesną wiosną, kontynuując swoją niszczycielską działalność aż do wczesnego lata.

Paciornica liliowcowa – niszczy pąki liliowców

Dla kwiatów zagrożeniem jest także niewielka muchówka, paciornica liliowcowa (Contarinia quinquenotata), której małe, białe lawy wiosną i na początku lata żerują w pąkach kwiatowych liliowców, powodując ich nabrzmiewanie, brązowienie i zamieranie.

Najskuteczniejszą metodą ich zwalczania jest obrywanie i niszczenie zainfekowanych pąków, bo opryski nie bardzo się sprawdzają. Kiedy larwy schodzą z roślin do ziemi (połowa lipca), można też podlać rabatę wyciągiem z wrotyczu.

Mszyce mają wiele gatunków i są dość pospolite. Uszkadzają głównie zielone części roślin, ale żerują także na pąkach kwiatowych, uszkadzając kwiaty.
Mszyce mają wiele gatunków i są dość pospolite. Uszkadzają głównie zielone części roślin, ale żerują także na pąkach kwiatowych, uszkadzając kwiaty. CarlottaSilvestrini - pixabay.com

Mszyce – szkodniki również pąków kwiatowych

Bardzo popularnym szkodnikiem, uszkadzającym pąki kwiatowe i kwiaty są też wszędobylskie mszyce. Wprawdzie kojarzone są głównie ze niszczeniem liści i pędów, ale mogą też skutecznie uszkadzać pąki kwiatowe, np.

  • mszyca różano-szczeciowa na pąkach róży,
  • mszyca grochowa na groszku pachnącym,
  • mszyca brzoskwiniowa na dalii, goździku i mieczyku,
  • oraz inne gatunki mszyc m.in. na wiciokrzewie, jaśminowcu, złocieniach, nasturcjach, wiązówkach, astrach, nawłociach.

Zwalczanie mszyc można prowadzić za pomocą przeznaczonych do tego celu środków ochrony roślin lub oprysków preparatami roślinnymi (np. z czosnku). Warto też usuwać i niszczyć zaatakowane przez mszyce fragmenty roślin.

Szkodniki nie tylko roślin uprawnych

Niektóre szkodniki kwiatów mogą też przenosić się z roślin sadowniczych na rośliny ozdobne, czego przykładem może być kwieciak malinowiec (atakuje głównie maliny i truskawki), z upodobaniem niszczący kwiaty róż. Zwalcza się go jednym z preparatów na kwieciaki np. Decis Ogród 015 EW róże.

Kwieciak malinowiec żeruje głównie na malinach i truskawkach, ale niszczy także róże.
Kwieciak malinowiec żeruje głównie na malinach i truskawkach, ale niszczy także róże. Janeb13 - pixabay.com

Co jeszcze może niszczyć pąki kwiatów

  • Zagrożeniem dla kwiatów (m.in. róż, żylistków), są także dorosłe chrząszcze ogrodnicy niszczylistki, które zajadają się nie tylko liśćmi, ale też pąkami kwiatowymi roślin ozdobnych. Można je zwalczać jednym z preparatów polecanych na chrząszcze (np. np. Agrecol Sumi - Alpha 050 EC).
  • Płatki kwiatów (m.in. powojników) mogą uszkadzać także ślimaki, które żerują w nocy, a w dzień kryją się w wilgotnych zakamarkach.
  • Kwiaty astrów chińskich i nawłoci mogą natomiast paść ofiarą kapturnicy nawłociówki.
  • Pąki kwiatowe róż są atakowane przez szypszynica różanego – wtedy na pędach zamiast kwiatów powstają włochate galasy.
  • Kwiaty cynii, nagietka, kocanek i astrów chińskich bywają z kolei zagrożone atakiem gąsienic piętnówki, żerujących zarówno na liściach jak i kwiatach (w kwiatach wygryzają dziury). 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl