Nawożenie hortensji – kiedy nawozić hortensje i jaki nawóz wybrać

Katarzyna Józefowicz
Hortensje warto regularnie nawozić. Ale nie każdy nawóz jest dla nich dobry. Przede wszystkim nie wolno stosować nawozów, zawierających wapń.
Hortensje warto regularnie nawozić. Ale nie każdy nawóz jest dla nich dobry. Przede wszystkim nie wolno stosować nawozów, zawierających wapń. Labrynthe - 123RF
Hortensje można zasilać nawozami organicznymi lub mineralnymi. Podpowiadamy, jaki wybrać nawóz do hortensji, ile razy w roku je zasilać i kiedy.

Za sprawą swoich pięknych, okazałych kwiatów hortensje całkowicie zawładnęły naszymi ogrodami. Do najczęściej uprawianych należą przede wszystkim hortensje ogrodowe i bukietowe, mniej popularne są natomiast hortensje dębolistne, kosmate i pnące.

Najbardziej kolorowa z nich, ale też wyjątkowo kapryśna i wymagająca jest hortensja ogrodowa, pozostałe gatunki są mniej chimeryczne, mimo to wszystkie potrzebują odpowiednich warunków uprawy, aby mogły prawidłowo się rozwijać i obficie kwitnąć. Jednym z ważniejszych zabiegów, jakich oczekują hortensje, jest nawożenie. Jego celem jest poprawa kondycji krzewów, wspomaganie kwitnienia i ułatwienie roślinom przetrwania zimy.

Wszystkie hortensje lubią żyzną glebę o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH, dlatego przy ich nawożeniu musimy przede wszystkim pamiętać o unikaniu nawozów zawierających wapń.

Wszystkie hortensje można zasilać nawozami organicznymi, a także mineralnymi - najlepiej przeznaczonymi właśnie dla hortensji. Mają one skład optymalny
Wszystkie hortensje można zasilać nawozami organicznymi, a także mineralnymi - najlepiej przeznaczonymi właśnie dla hortensji. Mają one skład optymalny dla tych krzewów. DEZALB - pixabay.com

Nawozy organiczne dla hortensji – co, kiedy i ile razy stosować

Najlepszym sposobem na dostarczanie hortensjom składników odżywczych jest dokarmianie ich nawozami organicznymi (kompostem, obornikiem lub biohumusem), które nie tylko odżywiają rośliny, ale też poprawiają stan podłoża, wzbogacając je w próchnicę.

Najlepszym z nich jest obornik, który jesienią (październik-listopad) rozsypujemy w pobliżu roślin, mieszając z wierzchnią warstwą podłoża. Obornik jest cennym i bogatym w składniki odżywcze nawozem, ale na rabacie może być wykorzystany tylko po wcześniejszym przekompostowaniu (przez ok. 6 miesięcy).

Kompost także jest doskonałym nawozem organicznym, ale słabszym niż obornik, dlatego można stosować go 2-3 razy w sezonie i wykorzystać do okrywania podstawy krzewów na zimę.

Najmniej intensywny w działaniu jest biohumus, dlatego można wykorzystać go nawet kilka razy w sezonie.

Nawozy mineralne do hortensji

Mimo iż nawozy organiczne są dla roślin najcenniejszym źródłem pokarmu, czasami nie wystarczają i jeśli widzimy, że krzewy stają się osłabione i gorzej kwitną, powinniśmy sięgnąć po nawozy mineralne. Unikajmy jednak mieszanek uniwersalnych, bo te trudno jest dopasować do potrzeb krzewów.

Dużo lepszym rozwiązaniem będą nawozy specjalne, dedykowane właśnie hortensjom (np. firmy Biopon, Target, Agrecol).

Nawóz do hortensji ogrodowej – uwaga na kolor

Nawozy do hortensji będą one odpowiednie dla wszystkich gatunków z jednym wyjątkiem. Hortensje mają na ogół określony kolor kwiatów i nie zmieniają go pod wpływem warunków środowiskowych. Z hortensją ogrodową jest jednak inaczej. Kwiaty hortensji ogrodowej mogą zmienić barwę w zależności od odczynu podłoża w którym rosną, na glebie kwaśnej stając się niebieskie, a na podłożu o wyższym odczynie pH różowe.

Dlatego też w ich przypadku warto wybierać nawozy, które pomogą uzyskać pożądany kolor kwiatów (TARGET - Nawóz do hortensji niebieskiej, BIOPON - Hortensja różowa i czerwona). Nawozy nie zadziałają jednak w przypadku odmian o kwiatach białych, które nawet pod ich wpływem nie zmienią swojej barwy.

Jeśli mamy hortensje ogrodowe, dobierzmy nawóz do koloru kwiatów. Będą ładnie i mocno wybarwione (nie dotyczy to białych, ani innych gatunków horten
Jeśli mamy hortensje ogrodowe, dobierzmy nawóz do koloru kwiatów. Będą ładnie i mocno wybarwione (nie dotyczy to białych, ani innych gatunków hortensji). Skeeze, WFranz - pixbay.com

Kiedy i ile razy nawozić hortensje

Hortensje nawozimy co roku, rozpoczynając wczesną wiosną (marzec-kwiecień) i kończąc późnym latem. W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju (wiosna-lato), hortensje nawozimy zwykle co 2-3 tygodnie nawozami płynnymi lub raz na 1-2 miesiące nawozami granulowanymi (w zależności od zaleceń producenta nawozu).

Jeśli nie chcemy pilnować terminów nawożenia lub nie mamy czasu na częste zajmowanie się ogrodem, wiosną możemy też zastosować nawóz o spowolnionym działaniu, który wystarczy krzewom nawet na pół roku (Substral długo działający hortensja).

Czym nawozić hortensje wiosną i latem, a czym jesienią

W zależności od pory roku powinniśmy jednak stosować inne nawozy:

  • wiosną i wczesnym latem podajemy roślinom mieszanki nawozowe zawierające komplet podstawowych pierwiastków (potas, azot i fosfor) z przewagą potasu (dla lepszego kwitnienia). Nawożenie nimi musimy jednak zakończyć najpóźniej pod koniec lipca.
  • pod koniec lata i na przełomie jesieni zastępujemy je nawozami jesiennymi, pozbawionymi azotu lub zawierającymi go w minimalnych ilościach (np. Florovit Jesienny do roślin kwaśnolubnych). Jest to niezwykle ważne, gdyż azot pobudza rośliny do tworzenia części zielonych i uniemożliwia drewnienie pędów, dlatego podany zbyt późno utrudnia krzewom przygotowanie się do zimy. Nawozy jesienne posiadają natomiast zestaw składników, które wzmocnią rośliny przed zimą i pomogą im lepiej znieść trudne warunki.

 

Hortensje bukietowe zmieniają kolor podczas kwitnienia. To cecha niezależna od odczynu ziemi.
Hortensje bukietowe zmieniają kolor podczas kwitnienia. To cecha niezależna od odczynu ziemi. Danutaniemiec - pixabay.com
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl