Nektarynka w ogrodzie – wymagania, uprawa, przycinanie, odmiany

Katarzyna Józefowicz
Nektarynki są blisko spokrewnione z brzoskwiniami. Mają podobne owoce, ale o gładkiej skórce.
Nektarynki są blisko spokrewnione z brzoskwiniami. Mają podobne owoce, ale o gładkiej skórce. Trucollo (pixabay.com)
Nektarynki to dość wymagające drzewa, ale można je uprawiać Polsce. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba im zapewnić, kiedy i jak przycinać i na co zwrócić uwagę w uprawie nektarynek.

Brzoskwinie to bardzo smaczne i aromatyczne owoce, należące do elity owoców letnich. Nie wszystkim jednak odpowiada fakt, że okrywa je owłosiona skórka, niezbyt przyjemna dla podniebienia, dlatego część miłośników brzoskwiń woli nektarynki, będące ich bliskimi kuzynkami.

Co to są nektarynki

Nektarynki w zależności od źródła uważane są za grupę odmian brzoskwini lub za jej podgatunek (Prunus persica var. nucipersica), wydający bardzo podobne owoce, ale pokryte gładką, nieowłosioną skórką. Niestety, tak jak brzoskwinie, nektarynki należą do roślin wymagających, ciepłolubnych, podatnych na choroby i wrażliwych na niekorzystne warunki klimatyczne, dlatego ich gruntowa uprawa w naszym klimacie jest dość trudna.

Wymagania i uprawa nektarynek

Nektarynka oczekuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, ale stale lekko wilgotnej gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH (ok. 6,5-7).

Roślina nie znosi kwaśnej ziemi, suszy, zalania, stojącej wody, długotrwałych opadów (szczególnie w okresie owocowania) oraz zasolenia podłoża. Jest też wrażliwa na niskie temperatury, a jej kwiaty często bywają uszkadzane przez wiosenne przymrozki. W sezonie wegetacyjnym nektarynki potrzebują też dokarmiania, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami przeznaczonymi dla drzew owocowych.

Szczepionki mikoryzowe wzmocnią drzewka

Przed sadzeniem nektarynek w ogrodzie, warto też zaprawić wykopane pod drzewka dołki mikoryzą dla brzoskwiń lub drzew owocowych (zawiera grzyby symbiotyczne), dzięki czemu rośliny będą silniejsze, zdrowsze i odporniejsze na warunki klimatyczne oraz będą wydawały słodsze i większe owoce.

Niektóre szczepionki mikoryzowe można aplikować także pod już rosnące drzewka. Zwykle wystarczy jedna aplikacja na cały okres życia rośliny w danym miejscu.

Kiedy i jak przycinać nektarynki

Nektarynki do prawidłowego wzrostu i dobrego owocowania potrzebują też systematycznego cięcia (zwykle wiosną). Pąki kwiatowe tworzą się u nich na pędach ubiegłorocznych, ale jeśli mają zbyt mało światła, mogą opaść lub w ogóle się nie wykształcić. Dlatego też coroczne, silne ciecie drzew ma na celu prześwietlenie korony i dopuszczenie światła do wszystkich gałęzi (zwykle wycina się głównie te pędy, które już owocowały).

Szczegółowej instrukcji cięcia nektarynek warto poszukać w pismach branżowych lub na stronach producentów drzew owocowych, dzięki czemu podczas przeprowadzania zabiegu unikniemy błędów.

Choroby i szkodniki nektarynek

Niestety, podobnie jak brzoskwinie, nektarynki są podatne na liczne choroby w tym głównie: kędzierzawość liści brzoskwini, brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza), mączniak prawdziwy czy parch brzoskwini.

Nektarynkami nie gardzą też szkodniki, z których najpopularniejsze są mszyce brzoskwiniowe, ale pojawiają się też szpeciele, przędziorki, miseczniki czy owocówki. Dlatego też dla utrzymania nektarynek w zdrowiu, niezbędne bywają odpowiednie zabiegi ochrony roślin.

Na co zwrócić uwagę, uprawiając nektarynki

Kłopoty w uprawie roślin może sprawiać też wczesne kwitnięcie drzewek (kwiecień), bo nie dość, że kwiaty mogą być zniszczone przez przymrozki, to jeszcze mają mniejszą szansę na zapylanie przez owady, których o tej porze roku jest jeszcze stosunkowo niewiele. Dlatego też do uprawy najlepiej wybierać odmiany jak najbardziej odporne na niskie temperatury i sadzić obok siebie dwie różne odmiany. Wprawdzie nektarynki są samopylne, ale bliskie sąsiedztwo innej odmiany zwiększa ich szansę na zapylenie, dzięki czemu lepiej owocują.

W przydomowych ogrodach przed zapowiadanymi wiosennymi przymrozkami dobrze jest też okrywać korony młodych drzewek włókniną, która zabezpieczy kwiaty przed chłodem (okrycie należy zdjąć zaraz po minięciu przymrozków).

Jakie odmiany nektarynek wybrać do ogrodu

Kluczem do powodzenia uprawy nektarynki w ogrodzie jest też dobór odpowiedniej odmiany. W warunkach polskich najbardziej polecaną odmianą jest „Harko”, której owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Odmiana kwitnie nieco później od innych nektaryn, więc jej kwiaty mają szansę uniknąć wiosennych przymrozków. Drzewka są też bardziej odporne na mróz i choroby.

Delikatniejszymi, ale możliwymi do uprawy w cieplejszych rejonach Polski odmianami jest też

  • „Fantasia” (owoce dojrzewają na początku września),
  • „Harblaze” (owoce dojrzewają w połowie sierpnia),
  • „Durbin” (owoce dogrzewają na początku sierpnia).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl