Odętki wirginijskie – łatwe w uprawie kwiaty na lata

Katarzyna Józefowicz
Ładnie kwitną również późnym latem i nie są wymagające. Polecamy odętki.
Ładnie kwitną również późnym latem i nie są wymagające. Polecamy odętki. Katarzyna Laszczak
Odętki wirginiskie należą do bylin mało wymagających. Za to są piękną ozdobą ogrodu. Piszemy, jak je uprawiać i co robić, żeby nie rozrastały się nadmiernie.

Odętki wirginijskie – łany kwiatów w ogrodzie

Byliny zaliczane są do grona najbardziej wartościowych roślin ogrodowych, dlatego cieszą się dużą popularnością. Na jednym stanowisku pozostają przez wiele lat i znakomicie sprawdzają się jako baza dla kompozycji z roślin sezonowych.

Niektóre z nich zachwycają pięknymi liśćmi, inne wspaniałymi kwiatami, a jeszcze inne ciekawym pokrojem, ale niewiele z nich może stworzyć w ogrodzie tak okazałe i kolorowe łany jak odętki wirginijskie.

Rośliny pochodzą ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, gdzie zasiedlają wilgotne, widne lasy lub zarośla. W naturze dorastają do ok. 1 m wys. (odmiany są niższe) i tworzą duże kępy, złożone z licznych, sztywnych, wzniesionych pędów, gęsto pokrytych lancetowatymi, ząbkowanymi na brzegach, zielonymi liśćmi.

Największą ozdobą odętek są pojawiające się na pędach od lipca/sierpnia do września niewielkie, ale bardzo liczne, kolorowe, dwuwargowe kwiaty o rurkowatym kielichu, zebrane w eleganckie, wysokie, kłosowe kwiatostany (usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuża kwitnienie).

Choć na pędzie jest ich zwykle bardzo dużo, odętki nie wymagają podpór, gdyż ich mocne pędy są dostatecznie sztywne i się nie pokładają. W zależności od odmiany, kwiaty mogą mieć barwę białą, liliową lub fioletową, ale najczęściej bywają różowe.

Odmiany ozdobne odętek wirginijskich

Odętki rzadko są uprawiane w postaci czystego gatunku, gdyż dużo bardziej atrakcyjne są ich odmiany ozdobne, wytwarzające większe i bardziej kolorowe kwiaty. Do popularniejszych należą m.in.:

  • „Summer Snow” - wys. 80 cm , kwiaty białe,
  • „Variegata” - wys. 90 cm, kwiaty różowe, liście biało obrzeżone,
  • „Vivid” - wys. ok. 60 cm, kwiaty ciemnoróżowe, kwitnie późno – sierpień-wrzesień,
  • „Alba” - wys. ok. 70 cm, kwiaty białe,
  • „Bouquet Rose” - wys. ok. 70 cm, kwiaty jasnoróżowe),
  • „Cristal Peak White” - wys. ok. 30-40 cm, kwiaty białe przez cały okres kwitnienia,
  • „Rosea” - wys. ok. 70 cm, kwiaty liczne, różowe.

Jak uprawiać odętki wirginijskie

Odętki wirginijskie to rośliny łatwe w uprawie, trzeba jednak pamiętać, że pozostawione bez kontroli, mogą stać się kłopotliwe i bardzo inwazyjne. Szybko potrafią zająć znacznie większy obszar, niż początkowo dla nich przeznaczyliśmy, gdyż intensywnie rozrastają się za pomocą silnych, podziemnych rozłogów.

Na dobrym stanowisku w krótkim czasie są w stanie skolonizować całą rabatę, wypierając delikatniejsze gatunki. Ekspansję ułatwia im również fakt, że nie są zbyt wymagające i dobrze odnajdują się w różnych warunkach. Wprawdzie najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, próchniczych i umiarkowanie wilgotnych glebach, ale w większym cieniu i na słabszym podłożu także sobie poradzą.

Odętki a mróz i susza

Odętki wirginijskie dobrze znoszą też niskie temperatury, dlatego nie wymagają zimowego okrycia. Tolerują również przejściową suszę, choć dłuższe okresy bezdeszczowe powodują u nich więdnięcie i zasychanie dolnych partii liści i utratę części walorów ozdobnych. Z tego względu w okresie suszy rośliny warto jest dodatkowo nawadniać, ale nie trzeba ich specjalnie nawozić. Wprawdzie intensywnie rosną i zużywają sporo składników pokarmowych, ale nawożone stają się bardziej inwazyjne i trudniejsze do opanowania.

Kwiaty odętek mają jasne kolory. Warto to wykorzystać, np. sadząc je na tle ciemnych krzewów. Mogą też "rozjaśnić" rabaty kwiatowe
Kwiaty odętek mają jasne kolory. Warto to wykorzystać, np. sadząc je na tle ciemnych krzewów. Mogą też "rozjaśnić" rabaty kwiatowe. Katarzyna Laszczak

Co zrobić, żeby odętki zbytnio nie rozrastały się

Ponieważ jednak niemal na każdą problematyczną roślinę znajdzie się jakiś sposób, również z dętkami można sobie poradzić. Jeśli nie chcemy aby bezkarnie panoszyły się po ogrodzie, możemy ograniczyć ich ekspansję za pomocą wkopanych w ziemię barier korzeniowych lub posadzić je w dużych, plastikowych, wkopanych w ziemię donicach bez dna. Boki donicy lub bariery będą zapobiegać rozrastaniu się podziemnych rozłogów, a brak dna umożliwi swobodny wzrost korzeni i pobieranie z gleby składników pokarmowych oraz wody.

Z jakimi kwiatami sadzić odętki

Jeśli poznamy naturę odętki i będziemy wiedzieć, jak z nią postępować, może stać się dla nas jednym z ogrodowych faworytów. Roślina pięknie wygląda bowiem w dużych, jednogatunkowych grupach lub w kompozycjach rabatowych z innymi bylinami (m.in. z jeżówką, rudbekią, rozchodnikiem okazałym, liatrą kłosową, astrami jesiennymi, liliowcami, lawendą).

Doskonale sprawdza się też jako roślina okrywowa pod dużymi drzewami lub wysokimi krzewami. Jej kwiaty nadają się także do cięcia, gdyż w wazonie długo utrzymują świeżość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl