Gailardie – jak je uprawiać i co robić, żeby pięknie kwitły

Katarzyna Józefowicz
Gailardie to piękne kwiaty. Mają gatunki jednoroczne oraz wieloletnie.
Gailardie to piękne kwiaty. Mają gatunki jednoroczne oraz wieloletnie. Katarzyna Laszczak
Wśród pięknie kwitnących roślin ogrodowych swoje miejsce zajmuje też urocza gailardia nazywana dzianwą. Roślina posiada duże, atrakcyjne, kolorowe kwiaty, dlatego nie powinno jej zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Gailardie do ogrodu

Rodzaj do którego należy gailardia liczy sobie ponad 30 gatunków, ale w uprawie spotyka się głównie kilka z nich:

  • gailardię nadobną (Gailardia pulchella),
  • gailardię ościstą (Gailardia aristata),
  • gailardię wielkokwiatową (Gailardia x grandiflora)
  • i mieszańcową gailardię ogrodową (Gailardia hybrida).

Rośliny z wyglądu są do siebie podobne, gdyż mają krzaczasty pokrój, wzniesione, sztywne łodygi i miękkie, lancetowate lub powcinane liście. Całe pokryte są też delikatnymi włoskami, a ich koszyczkowe kwiaty są duże i wielobarwne.

Gailardie jednoroczne i wieloletnie

Gatunki i odmiany różnią się jednak między sobą trwałością, wysokością, terminem kwitnienia oraz budową kwiatów. Gailardia nadobna osiąga zwykle wysokość 40-60 cm, a większość jej odmian posiada kwiaty półpełne lub pełne (nasiona najczęściej oferowane w postaci wieloodmianowych miksów). Gatunek w naszym klimacie jest jednoroczny, więc każdego roku trzeba od nowa wysiewać jego nasiona. Rośliny kwitną od wczesnego lata (lipiec) do pierwszych przymrozków.

Trzy pozostałe gatunki, czyli gailardia oścista, wielkokwiatowa i ogrodowa to z kolei krótkowieczne byliny (4-6 letnie), które w zależności od odmiany, osiągają wysokość od 30 do 80 cm i posiadają duże, często dwubarwne, koszyczkowe, najczęściej pojedyncze kwiaty.

Odmiany gailardii bylinowych

Wśród odmian, które zasługują na uwagę znajdują się m.in.:

  • „Bremen” i „Burgundia” – wys. ok. 65-80 cm, kwiaty pojedyncze, języczkowe czerwone z szerokim, żółtym obrzeżem, kwiaty rurkowe brązowe, kwitnienie czerwiec-wrzesień,
  • „Kobold” – odmiana karłowa, wys. 20-40 cm kwiaty pojedyncze, języczkowe czerwone z szerokim, żółtym obrzeżem, kwiaty rurkowe czerwono-bordowe, kwitnienie czerwiec-wrzesień,
  • „Sun Flare” – odmiana karłowa, wys. 30-30 cm, kwiaty języczkowe pojedyncze, o trąbkowym kształcie, żółto-czerwone, kwiaty rurkowe czerwono-brązowe, kwitnienie czerwiec-wrzesień,
  • „Oranges and Lemons” – wys. ok. 80 cm, kwiaty języczkowe pojedyncze, duże, o trąbkowym kształcie, żółto-pomarańczowe, kwiaty rurkowe czerwone, kwitnienie czerwiec-wrzesień,
  • „Mesa Red” – wys. ok. 50 cm, kwiaty języczkowe pojedyncze, duże, czerwone, kwiaty rurkowe czerwono-brązowe, kwitnienie czerwiec-październik,
  • „Arizona Apricot” - wys. ok. 40 cm, kwiaty języczkowe pojedyncze, żółtopomarańczowe, kwiaty rurkowe żółtoczerwone, kwitnienie czerwiec-październik.

Jak uprawiać gailardię - wymagania

Gailardie są roślinami mało wymagającymi, ale żeby ładnie wyglądały i bujnie kwitły, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Rośliny preferują miejsca ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru oraz gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH.

Gailardie dobrze znoszą przejściową suszę, ale nie cierpią zalewania. Nie tolerują też cienia, gdyż wtedy bardzo słabo kwitną i źle się rozwijają. Dobrze reagują natomiast na systematyczne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi.

Niektóre odmiany gailardii mają płatki o ciekawym, trąbkowatym kształcie.
Niektóre odmiany gailardii mają płatki o ciekawym, trąbkowatym kształcie. OlinEJ - pixabay.com

Co robić, żeby gailardie pięknie wyglądały i kwitły

Gailardie kwitną zwykle nieprzerwanie przez całe lato, ale kiedy przekwitają, szybko tracą walory ozdobne. Ich liście żółkną, a nagie pędy stają się nieciekawe, dlatego aby zachowały atrakcyjny wygląd jak najdłużej, nie powinny mieć możliwości zawiązania nasion (kwiaty po przekwitnieniu należy obcinać).

Trwałość i wygląd gatunków wieloletnich poprawi silne cięcie po pierwszym kwitnieniu oraz przed każdą zimą, dzięki któremu rośliny ładnie się zagęszczą i w kolejnych latach wydadzą więcej kwiatów.

Gailardie powinno się też co 3-4 lata dzielić, co pozwala je rozmnożyć i odmłodzić. Decydując się na uprawę odmian wysokich, w czasie kwitnienia warto podpierać ich pędy, gdyż pod ciężarem kwiatów, łodyżki mogą się pokładać, wyginać lub deformować.

Jak wykorzystać gailardie w ogrodzie

Gailardie to bardzo piękne rośliny, mające w ogrodzie wiele zastosowań. Odmiany karłowe doskonale nadają się na obwódki, dywany kwiatowe, skalniaki i do uprawy w pojemnikach. Wysokie sprawdzają się natomiast w kompozycjach rabatowych lub jako wyższe piętro rabaty.

Doskonale wyglądają też w grupach lub w zestawieniach z innymi kwitnącymi bylinami (np. jeżówkami, krwawnikami, nachyłkami, rudbekiami, pysznogłówką, przymiotnem). Można je również przeznaczać na kwiat cięty, gdyż w wazonie długo zachowują świeżość.

Gailardie warto regularnie przycinać - robi się to po pierwszym kwitnieniu, a gatunki wieloletnie tnie się także przed zimą.
Gailardie warto regularnie przycinać - robi się to po pierwszym kwitnieniu, a gatunki wieloletnie tnie się także przed zimą. Katarzyna Laszczak
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl