Osteospermum zwane stokrotką afrykańską. Na balkony i do ogrodu

Katarzyna Józefowicz
Osteospermum potrzebuje słońca i żyznej gleby. W odpowiednich warunkach będzie kwitło przez całe lato.
Osteospermum potrzebuje słońca i żyznej gleby. W odpowiednich warunkach będzie kwitło przez całe lato. Dimitrisvetsikas - pixabay.com
Do niedawna prawie nieznane osteospermum w ostatnich latach bardzo zyskało na popularności i trafiło do ścisłego grona najchętniej uprawianych kwiatów balkonowych i rabatowych.

Osteospermum, czyli stokrotka afrykańska

Nazywane stokrotką afrykańską osteospermum, zasłużyło na swoją popularność przede wszystkim pięknymi, barwnymi, dużymi kwitami, przypominającymi stokrotki oraz długim okresem kwitnienia (od wiosny do późnej jesieni). Pomimo popularności, osteospermum nie jest jednak rośliną łatwą w uprawie.

Wprawdzie może być sadzone zarówno w ogrodzie jak i w doniczkach na balkonach i tarasach, ale ma dość duże wymagania w stosunku do podłoża oraz stanowiska i tylko po ich spełnieniu, roślina będzie bujnie rosła i obficie kwitła.

Jakie warunki musi mieć osteospermum

Osteospermum pochodzi z Afryki, dlatego kocha słońce. Aby jego kwiaty licznie pojawiały się na pędach i długo pozostawały rozwinięte, bezwzględnie musi rosnąć w słońcu. Jego reakcję na niedobór światła można zaobserwować w dni pochmurne i deszczowe, podczas których kwiaty pozostają zamknięte.

Jeśli rośliny zostaną posadzone w cieniu i tym samym pozbawione części światła słonecznego, bardzo szybko zaczną tracić swoje walory ozdobne (będą zawiązywać mniej pąków kwiatowych, kwiaty staną się mniejsze i bledsze, a liście zaczną karleć, wyciągać się, żółknąć i matowieć).

Osteospermum jest natomiast nieco bardziej tolerancyjne w stosunku do podłoża. Preferuje wprawdzie gleby ciepłe, żyzne i próchnicze, ale na słabszych też sobie poradzi. Warunkiem jest jednak odpowiednia przepuszczalność podłoża, gdyż rośliny są wrażliwe na zalanie i bardzo źle znoszą wodę zalegająca wokół ich korzeni. Z tego względu nie należy ich sadzić na glebach ciężkich, mokrych i zlewnych.

U wielu starszych odmian dość szczególną i niepożądaną cechą jest podwyższona wrażliwość na wysokie temperatury, przez co podczas upalnego lata rośliny przerywają kwitnienie i wznawiają tworzenie pąków kwiatowych, gdy temperatura zacznie spadać (m.in. seria odmian z grupy Springstar). Najnowsze odmiany są już częściowo pozbawione tej cechy i znacznie lepiej nadają się do uprawy w naszym klimacie (m.in. rośliny z serii Symphony i Jamboana).

Osteospermum musi mieć słońce, ale jeśli panują bardzo wysokie temperatury - robi przerwę w kwitnieniu. Ale kiedy się nieco ochładza - zakwita ponow
Osteospermum musi mieć słońce, ale jeśli panują bardzo wysokie temperatury - robi przerwę w kwitnieniu. Ale kiedy się nieco ochładza - zakwita ponownie. Katarzyna Laszczak

Sadzenie i pielęgnacja stokrotki afrykańskiej

Osteospermum możemy uprawiać zarówno z nasion jak i z gotowych sadzonek, które w handlu dostępne są od maja. Ponieważ jednak samodzielna produkcja rozsady ospeospermum jest dość trudna i wymaga pewnego doświadczenia oraz odpowiednich warunków (m.in. okresu przechłodzenia), wiosną lepiej zaopatrzyć się w gotowe, dorodne i ładnie rozrośnięte sadzonki roślin w centrum ogrodniczym lub u producenta.

Przez całe lato ich pielęgnacja polega głównie na systematycznym, ale umiarkowanym podlewaniu, nawożeniu nawozami dla roślin kwitnących oraz usuwaniu przekwitłych kwiatostanów - dzięki temu roślina wytwarza nowe kwiaty.

Możliwość zimowania osteospermum

W swojej ojczyźnie osteospermum jest rośliną wieloletnią, ale ponieważ nie jest odporna na mróz, w naszym kraju traktowana jest jako roślina jednoroczna. Jeśli posiadamy chłodne i widne pomieszczenie, o temp. ok. 10-15 ºC, możemy spróbować przechować ją do przyszłego roku lub wykorzystać do rozmnażania jako źródło sadzonek zielnych. Niestety jeśli nawet roślina doczeka kolejnej wiosny, nie będzie miała już tak ładnego pokroju i tak licznych, dużych kwiatów jak w pierwszym roku uprawy.

Ozdobne odmiany osteospermum

Ozdobne odmiany osteospermum to uzyskane w wyniku hodowli wielokrotne mieszańce, dlatego ich pokrój różni się od wyglądu czystego gatunku, a kwiaty mogą posiadać różne, czasem bardzo oryginalne kolory. Wśród nich znajdziemy między innymi rośliny kwitnące na biało, żółto, różowo, pomarańczowo, łososiowo, czerwono i fioletowo oraz rośliny o kwiatach cieniowanych lub dwubarwnych.

U niektórych odmian bardzo ciekawe są też same płatki kwiatów, które mogą być w znacznej części zwinięte w rurkę, zakończoną wywiniętym na zewnątrz fragmentem barwnego płatka („White Spoon”, „Vega”, „Spider Purple”, „Pink Whirls”).

Bardzo ciekawie wyglądają odmiany osteospermum, u których płatki kwiatów wyglądają jak zwinięte w rurkę.
Bardzo ciekawie wyglądają odmiany osteospermum, u których płatki kwiatów wyglądają jak zwinięte w rurkę. ddouk - pixabay.com

Osteospermum na balkony, rabaty i skalniaki

Osteospermum pięknie wygląda posadzone samodzielnie w dużej donicy, ale może być też wykorzystane do tworzenia zestawień z innymi roślinami balkonowymi o podobnych wymaganiach. Pamiętajmy tylko o tym, że donica musi mieć warstwę drenażu oraz odpływ wody.

W ogrodzie wspaniale prezentuje się na rabatach, na obwódkach i w ogrodach skalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl