Piaszczysta ziemia – jak poprawić jej jakość i co na niej posadzić

Katarzyna Józefowicz
Na piaszczystej i suchej ziemi bardzo dobrze rosną sukulenty, takie jak różne gatunki rozchodników. Ale jest znacznie więcej roślin, które lubią takie warunki.
Na piaszczystej i suchej ziemi bardzo dobrze rosną sukulenty, takie jak różne gatunki rozchodników. Ale jest znacznie więcej roślin, które lubią takie warunki. Paulican - pixabay.com
Piaszczysta ziemia jest trudna do uprawy. Ale można poprawić jej jakość – podpowiadamy, jak to zrobić. Polecamy też rośliny, które dobrze rosną na piaszczystej glebie.

Najlepszą glebą dla większości roślin jest żyzna, próchnicza, przepuszczalna i stale lekko wilgotna ziemia ogrodowa. Niestety, rzadko możemy cieszyć się nią we własnym ogrodzie, dlatego przed posadzeniem roślin powinniśmy ustalić rodzaj gleby, jaką dysponujemy na działce i w razie potrzeby odpowiednio ją przygotować.

Zobacz zdjęcia roślin na piaszczystą ziemię

Wady piaszczystej ziemi

Jednym z trudniejszych podłoży do uprawy roślin jest ziemia piaszczysta. Łatwo ja rozpoznać, gdyż po wzięciu w rękę nie daje zbić się w grudkę, rozsypuje się i nie brudzi dłoni. Wiosną szybko się nagrzewa, jest bardzo przepuszczalna, lekka i nie kumuluje nadmiaru wody, ale jednocześnie bardzo szybko wysycha i jest uboga w składniki odżywcze. Nie jest też łatwo ją użyźnić, gdyż podawane do niej nawozy mineralne łatwo wypłukują się z niej do głębszych warstw i nie są wykorzystywane przez rośliny.

Zacznij od gliny i nawozu organicznego

Jeśli jednak posiadamy w swoim ogrodzie taki właśnie rodzaj gleby, nie musimy się załamywać i rezygnować z uprawy roślin, gdyż istnieje kilka sposobów na poprawę jej jakości. Nie będzie to wprawdzie łatwe zadanie, ale jeśli mu podołamy, nawet na piaskach będziemy mogli stworzyć naprawdę piękny ogród.

Prace nad poprawą jakości piaszczystej gleby powinniśmy rozpocząć od jej użyźnienia i wzbogacenia w materię organiczną oraz chłonną glinę. W tym celu na powierzchni gleby musimy rozłożyć kilkucentymetrową warstwę gliny oraz nawozu organicznego. (kompostu, przekompostowanej ziemi darniowej lub liściowej, biohumusu bądź obornika, który stosuje się wyłącznie jesienią), a następnie za pomocą glebogryzarki dokładnie wymieszać ją z podłożem na głębokość ok. 20 cm.

Dobre rezultaty osiągniemy również przez zastosowanie nawozów zielonych. Nasiona roślin przeznaczonych na nawóz wysiewa się latem i przekopuje jesienią, zanim zdążą zakwitnąć (na glebach piaszczystych wysiewa się peluszkę, wykę seradelę). Ich części zielone oraz korzenie wzbogacą podłoże w szybko rozkładającą się materię organiczną oraz cenny azot.

Sprawdź: Jak zrobić kompost i przyspieszyć proces kompostowania

Szczepionki probiotyczne do piaszczystej ziemi

Do ziemi piaszczystej możemy też dodać szczepionkę probiotyczną zawierająca E-my czyli efektywne mikroorganizmy (m.in. grzyby, bakterie np. „EmFarma Plus”, „ProBio Puder”), które szybciej rozłożą materię organiczną, przyczyniając się do powstawania próchnicy.

Ważne systematyczne nawożenie

Wszystkie zabiegi mające na celu poprawę jakości gleby piaszczystej najlepiej powtarzać co kilka lat. Gleba systematycznie zasilana nawozami organicznymi z czasem powinna na stałe zmienić swoje parametry, gdyż substancje zawarte w kompoście, biohumusie czy oborniku (głównie gnijące resztki roślin), sprzyjają poprawie struktury podłoża i tworzeniu się próchnicy. W takim środowisku chętniej rozwijają się też pożyteczne organizmy glebowe (w tym bakterie, grzyby i bezkręgowce takie jak np. dżdżownice), które także przyczyniają się do poprawy jakości podłoża.

Te piękne kwiaty świetnie rosną na piaszczystych, nasłonecznionych i suchych miejscach. Są jednoroczne, ale chętnie rozsiewają się same.
Te piękne kwiaty świetnie rosną na piaszczystych, nasłonecznionych i suchych miejscach. Są jednoroczne, ale chętnie rozsiewają się same. BarBus - pixabay.com

Nawozy mineralne – tylko długodziałające

Oprócz nawozów organicznych oraz szczepionek, na glebach piaszczystych możemy zastosować również nawozy mineralne. Muszą być to jednak wyłącznie nawozy długodziałające (np. Osmocote), które powoli uwalniają składniki odżywcze. Tradycyjne nawozy zostaną bowiem szybko wypłukane do głębszych warstw podłoża i staną się całkowicie bezużyteczne.

Jakie rośliny warto posadzić na piaszczystej ziemi

Poprawianie jakości gleby piaszczystej to powolne, trudne i pracochłonne zadanie, dlatego jeśli nie bardzo mamy na to czas, lepiej od razu wybierzmy do uprawy rośliny, które poradzą sobie na piaszczystym gruncie. Znajdziemy je głównie wśród roślin zasiedlających w naturze tereny pustynne, wydmy, leśne polany lub inne suche i piaszczyste środowiska. Musimy jednak pamiętać, że do prawidłowego rozwoju z reguły będą potrzebowały sporo słońca, dlatego nie sadźmy ich w cieniu.

Do najciekawszych gatunków nadających się do uprawy na piaszczystych glebach należą m.in.

  • rośliny jednoroczne: portulaki, przypołudniki, wilczomlecz białobrzegi, maczek kalifornijski (eszolcja); na piaszczystych i niezbyt zasobnych ziemiach radzą sobie też nagietki, kosmos podwójnie pierzasty, nasturcje.

  • byliny: juka karolińska, krwawnik pospolity, lawenda wąskolistna, rozchodnik okazały i ostry, rojniki, smagliczka skalna, gęsiówka kaukaska, rogownica kutnerowata, przetacznik siwy, goździk piaskowy i siny, głodek, pustynniki, mikołajek nadmorski, kocanka piaskowa, dziurawiec;

  • trawy: kostrzewa sina, wydmuchrzyca piaskowa;

  • drzewa i krzewy: karagana syberyjska, oliwnik wąskolistny, jałowce, sosna górska, zadrzewnia bezogonkowa, żarnowiec miotlasty.

Maczek kalifornijski nie wymaga podlewania, ani nawożenia. Chętnie rośnie na przepuszczalnej, piaszczystej ziemi (najlepiej zasadowej).
Maczek kalifornijski nie wymaga podlewania, ani nawożenia. Chętnie rośnie na przepuszczalnej, piaszczystej ziemi (najlepiej zasadowej). Marliese - pixabay.com

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl