Piękny ogród bez wysiłku

Maria Miśkiewicz
uroburos Pixabay.com
Pielęgnacja ogrodu nie musi być trudna i pracochłonna. Znajomość kilku sposobów może usprawnić pielęgnację rabat i sprawić, że będziemy cieszyć się kolorowym ogrodem niewielkim nakładem pracy i czasu. Ważne, aby nie powstały zaległości, gdyż ich nadrobienie będzie kłopotliwe.

Jak pozbyć się chwastów

  • Zapobiegamy wzrostowi chwastów

Aby ogród był łatwy do utrzymania, chwasty nie powinny mieć w nim warunków do rozwoju. Ich wzrostowi sprzyja spulchniona i odsłonięta gleba, dlatego należy okryć ją rozdrobnioną korą, posadzić rośliny okrywowe lub połączyć oba sposoby. Aby obszary odsłonięte ochronić przed chwastami, należy płytko je motykować. Dzięki temu zniszczymy młode siewki chwastów - zawsze łatwiej zapobiegać niż zwalczać.

  • Walczymy z już wyrośniętymi

Jeśli na rabacie pojawią się wieloletnie chwasty, poszczególne rośliny należy potraktować herbicydem systemicznym zawierającym glifosat. Należy się z nim obchodzić uważnie, ponieważ jeśli spryskamy nim uprawiane rośliny, one też zginą. Zabiegi z herbicydem wymagają staranności i kilku powtórzeń, ale na dłuższa metę są skutecznym sposobem na pozbycie się chwastów.

  • Pnącza i rozłogi

Zwalczając pędy pnących i rozłogowych chwastów, możemy zastosować dwie metody. Pnączom możemy pozwolić wspiąć się na tyczki, a następnie po położeniu pędów na folii polietylenowej spryskać je herbicydem. Możemy także pędy roślin włożyć do worka i wtrysnąć do jego wnętrza herbicyd. Worek zdejmujemy, gdy oprysk wyschnie, a chwasty pozostawiamy na kilka tygodni, aby preparat dostał się do ich systemu korzeniowego i zniszczył go.

Piękny ogród bez wysiłku
Efraimstochter Pixabay.com
  • Wokół roślin ozdobnych

Jeśli chwasty otoczą małe rośliny ozdobne, można nakryć je wiadrem, aby ochronić przed szkodliwym działaniem trucizny, następnie opryskujemy chwasty herbicydem kontaktowym. Chwastów można też się pozbyć, używając lampy benzynowej lub palnika, należy jednak wcześniej osłonić uprawiane rośliny żaroodporną osłoną.

Kontrola rozsiewania roślin

Na to, że rośliny rozsiewają się same nie mamy wpływu. Możemy jednak spróbować kontrolować ten proces. Usuwając przekwitłe kwiaty, zanim wydadzą nasiona, możemy poskromić takie rośliny, jak: ogórecznik lekarski, fenku włoski, czosnki, roczne dzwonki czy przywrotnik miękki.
Jeśli nasza rabata ma być samowystarczalna i niewymagająca pielenia, dobrym pomysłem jest posadzenie na niej gatunków silnie rozrastających się, takich jak dzwonek Poszarskiego, mięta, melisa lekarska, tojeść kropkowana, czy mozga trzcinowata. Pamiętajmy jednak, że te rośliny posadzone na rabacie mieszanej szybko wyprą inne gatunki.

Mało pracochłonna rabata

Oto kilka gatunków roślin niewymagających wiele pracy, które mogą stworzyć atrakcyjne i barwne rabaty: ostrogowiec czerwony, dąbrówka rozłogowa, bodziszek (geranium), jasnota plamista, mikołajek alpejski, rozwar wielkokwiatowy, liliowiec żółty, trytoma.

Nawożenie roślin

Nadmiar nawozu, a co za tym idzie azotu, w glebie powoduje zbyt szybki wzrost roślin, wydłużanie i wiotczenie pędów oraz osłabienie kwitnienia. Rośliny nawożone zbyt mocno stają się także podatne na szkodniki, choroby i uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy, że dawka nawozu powinna być dostosowana do gatunku rośliny i gleby. Żyzna, gliniasta gleba w ogóle nie wymaga nazwożenia, a lekkie i przepuszczalne gleby piaszczyste wymagają nawożenia raz w roku. Dobrze jest używać nawozów naturalnych, takich jak np. biohumus czy mączka kostna, ponieważ nie zaburzają one gospodarki mineralnej  podłoża. Korzystny wpływ na jakość gleby ma także ściółkowanie.

Palikowanie roślin

Aby oszczędzić czas na pielęgnacji roślin, dobrze jest sadzić takie, które nie wymagają podpierania. Są to np. dziewanna, funkia (hosta), naparstnica, parzydło leśne, rudbekia, pluskwica, rodgersja czy trytoma. Jeśli decydujemy się na rośliny wymagające palikowania, zbieg ten należy wykonać zanim rośliny osiągną duże rozmiary, używajmy także gotowych podpór.

Przedłużanie atrakcyjności rabaty

Aby rabata wyglądała korzystnie, należy usunąć przekwitłe kwiaty co nosi nazwę ogławiania. Zabieg ten można przyspieszyć używając nożyc ogrodniczych. Nie spieszmy się ze ścinaniem roślin na jesieni, chyba że nie chcemy, by się rozsiały. Uschnięte pędy takich roślin jak tawułka czy mikołajek mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie pokryte szronem.
Zeschnięte pędy i liście mogą posłużyć jako ochrona dla trwałych części roślin, takich jak rodgersje i mrozoodporne funkie. W chłodniejszych okolicach warto okryć trwałe części roślin kompostem lub rozdrobnioną

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl