Rośliny uprawiane w ogrodach mają różne oczekiwania względem odczynu podłoża. Większość z nich preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego, ale są też gatunki wymagające wyłącznie kwaśnej ziemi oraz takie, które dobrze rosną jedynie na podłożu zasadowym. Jeśli planujemy uprawę roślin preferujących zasadowy odczyn gleby lub jeśli nasz ogród posiada zbyt kwaśną ziemię, nieodpowiednią dla większości roślin, powinniśmy spróbować poprawić jej parametry i podwyższyć pH, czyli nadać bardziej zasadowy odczyn.
Sprawdź poziom pH, czyli czy ziemia jest kwaśna czy zasadowa
Zanim jednak do tego przystąpimy, musimy sprawdzić, jaki odczyn faktycznie posiada gleba w naszym ogrodzie (stąd dowiesz się, jak sprawdzić odczyn ziemi). Bardzo kwaśny to pH poniżej 4,5; kwaśny od 4,6 do 5,5; lekko kwaśny od 5,6 do 6,5; obojętny od 6,6 do 7,2; zasadowy – powyżej 7,3. Do tego celu możemy wykorzystać pH-metry glebowe (kwasomierze), dostępne w każdym sklepie ogrodniczym lub proste w użyciu i niedrogie, ale też niezbyt precyzyjne papierki lakmusowe.
Wapnowanie ziemi – kiedy to robić i na co zwrócić uwagę
Kiedy już ustalimy pH gleby i okaże się, że dla naszych roślin jest zbyt niskie (na kwaśnych glebach utrudnione jest przyswajanie przez rośliny substancji odżywczych i rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, a także zwiększa się szkodliwość działania jonów glinu), musimy je podwyższyć.