Pomysł na ogród: zakładamy ogród różany

Katarzyna Laszczak
Ogród różany to świetny pomysł na aranżację fragmentu ogrodu.
Ogród różany to świetny pomysł na aranżację fragmentu ogrodu. Katarzyna Laszczak
Ogród różany to klasyczny pomysł na aranżację ogrodu - warto wykorzystać wiosnę lub jesień do posadzenia róż i założenia kącika różanego w ogrodzie.

Ogród różany, pomimo że składa się z jednego gatunku roślin nie jest monotonny – możemy wybierać wśród różnych odmian, wielkości, kolorów i zapachów. Ogrody różane, czyli rozaria powstawały w Europie od średniowiecza, a od tego czasu ogrodnicy wzbogacili nas o setki nowych odmian tych kwiatów. Oczywiście nie musimy przeznaczać całego ogrodu pod róże, ale posadzone w wybranym zakątku i odpowiednio skomponowane, stworzą efektowny różany ogródek.

Jak wybrać róże do ogrodu różanego

W ogrodzie dobrze będą wyglądały róże różnych typów, różniące się wielkością, pokrojem oraz liczbą kwiatów. Dobierając róże warto zwrócić uwagę na ich wielkość, by większe nie przysłaniały mniejszych krzewów.

Najdrobniejsze krzewy i kwiaty mają róże miniaturowe (karłowe) – dorastające do 20-30 cm, a ich delikatne kwiaty mają średnicę ok. 2,5 cm. Niskie, ale znacznie bardziej rozrastające się są róże okrywowe. Osiągają wysokość 30-50 cm, kwitną przez całe lato, wytwarzając wiele kwiatów.

Do ogrodu różanego znakomicie nadają się róże rabatowe (zwane też wielokwiatowymi lub poliantami). Róże te nie są zbyt wysokie (dorastają do 1 m), za to silnie rozkrzewiają się i obficie kwitną. Wiele odmian powtarza kwitnienie. Znacznie wyższe są róże parkowe – dorastają do ok. 2,5 m. Ich krzewy są mocne, a przy tym odporne na choroby i nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Również wytwarzają po kilka kwiatów na jednej łodydze, kwitną raz lub dwa razy w sezonie.

Najwyższe są róże pnące, ale potrzebują one podpór. Występują wśród nich odmiany o delikatnych, wiotkich pędach, dorastające do 5 metrów oraz odmiany sztywne (ramblery), które są nieco niższe (do 3 m). Bardzo efektownie wyglądają na trejażach i pergolach, sprawiając wrażenie jakby cała konstrukcja była obsypana kwiatami.

Na uwagę zasługują też róże pienne (wysokopienne), czyli szczepione na pniu. Wyglądają bardzo dekoracyjnie – jak bukiet wyrastający z nagiej łodygi. Są one dość wrażliwe na mrozy.

Oczywiście to tylko główne typy róż, a w obrębie każdego występują rośliny różnych odmian i kolorów. Ich wybór i kompozycja zależy od naszej fantazji i gustu.

Aranżacja ogrodu różanego

Pod rozarium warto wydzielić fragment ogrodu – chodzi o to, żeby róże były skupione na jednej powierzchni, a nie rozproszone po całym ogrodzie. Klasyczny ogród różany rządzi się swoimi prawami – powinien się składać z kilku-kilkunastu rabat o geometrycznym kształcie, oddzielonych od siebie ścieżkami. Oczywiście od klasycznego schematu możemy odejść i skomponować rabaty według własnego uznania.

W ogrodzie różanym nie powinno jednak zabraknąć też ławeczki, która pozwoli nam się cieszyć ogrodem i spokojnie napawać się widokiem i zapachem kwitnących róż. Jego architektonicznym urozmaiceniem są różnego rodzaju pergole i trejaże, przeznaczone pod pnące odmiany róż. W centralnej części może znaleźć się fontanna, do ogrodu różanego pasują też klasyczne rzeźby ogrodowe. Jeśli wolimy bardziej nowoczesne aranżacje, możemy zrezygnować z tych elementów.

Kiedy sadzić róże i jakie mają wymagania

Róże wymagają odpowiedniego stanowiska – ciepłego, zacisznego i z dobrym nasłonecznieniem. Nie powinniśmy więc wybierać miejsca o północnej ekspozycji (a przy południowej – trzeba wziąć pod uwagę, że kwiaty będą szybciej przekwitać).

Róże ponadto wymagają żyznej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej gleby. Przed posadzeniem krzewów ziemię trzeba przekopać i zasilić nawozem (np. kompostem). Warto też zadbać o odczyn gleby – właściwy dla róż to pH 6-6,5, czyli delikatnie kwaśny.

Róże najlepiej sadzić wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (październik-listopad).
Ogród różany to wręcz klasyczny element aranżacji ogrodu. Ale klasyka i tradycja ma swój urok – a w tym przypadku jest on szczególny.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl