Rabaty kwiatowe – jak je komponować, żeby pięknie wyglądały

Katarzyna Józefowicz
Rabata może wyglądać jak kwitnący dywan. Jej stworzenie wymaga starannego zaplanowania, ale warto poświęcić na to czas.
Rabata może wyglądać jak kwitnący dywan. Jej stworzenie wymaga starannego zaplanowania, ale warto poświęcić na to czas. Steinchen - pixabay.com
Rabata wyglądająca jak dywan z kwiatów będzie ozdobą ogrodu. Podpowiadamy, jak stworzyć efektowną rabatę kwiatową.

Dobry plan podstawą rabaty kwiatowej

Latem w ogrodach botanicznych, w parkach i na skwerach wielu polskich miast podziwiać można niezwykle piękne i efektowne dywany kwiatowe. Taki kolorowy kwietnik możemy stworzyć też we własnym ogrodzie, ale zadanie nie będzie łatwe. Przede wszystkim rabatę musimy najpierw dobrze zaplanować, gdyż inaczej zamiast wspaniałej ozdoby ogrodu, uzyskamy mało atrakcyjny chaos kwiatowy, zniechęcający nas do dalszej pracy.

Zobacz zdjęcia

Źle dobrane rośliny będą się wzajemnie zagłuszać i zasłaniać, słabo kwitnąć lub tworzyć wyjątkowo pstrokatą kompozycję. Aby uniknąć podobnych problemów, podczas przygotowywania dywanu kwiatowego musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim na kwietnik powinniśmy przeznaczyć odpowiednio dużą przestrzeń, dzięki czemu wzory kwiatowe nie będą zduszone, ale dobrze wyeksponowane. Trzeba przy tym pamiętać, że kwietnik oglądamy zwykle z co najmniej 2-3 stron, dlatego z każdej powinien prezentować się równie dobrze i mieć podobny układ. Tworząc kwietnik płaski, nie będziemy mieć z tym większych problemów, jeśli jednak zdecydujemy się na kwietnik stopniowany (rośliny różnej wysokości), najniższe rośliny (obwódkowe) musimy posadzić z przodu kompozycji, wyższe (rośliny tła) bardziej z tyłu, a najwyższe w centralnym punkcie rabaty.

Kolorowy dywan z kwiatów

Zestawiając ze sobą rośliny, nie możemy też sadzić ich całkowicie przypadkowo, bo wtedy nie stworzą spójnej całości. Najpiękniejsze dywany kwiatowe uzyskuje się z roślin wielobarwnych, ale tylko wtedy, gdy tworzą jednokolorowe grupy. Poszczególne grupy mogą ze sobą sąsiadować bezpośrednio lub być oddzielne pasem roślin w stonowanym lub kontrastowym kolorze.

Między roślinami nie powinno być natomiast widać pustych przestrzeni, które bardzo szpecą kompozycję. Dobrze jest też, jeśli układ grup kwiatowych ma kształt geometryczny (koło, prostokąt, kwadrat), gdyż wtedy kwietnik prezentuje się najlepiej, ale może mieć też nieregularną formę np. w postaci fali.

Pamiętaj o wymaganiach roślin

Dobierając rośliny na dywany kwiatowe musimy też wziąć pod uwagę ich wymagania uprawowe, gdyż może się okazać, że w wybranym miejscu nie będą czuły się dobrze i przestaną kwitnąć lub zaczną chorować. Przykładowo aksamitka kochająca słońce w cieniu będzie słabiej kwitła niż begonia czy niecierpek, a szałwia błyszcząca nie zniesie suszy tak dobrze jak begonia stale kwitnąca.

Rośliny sezonowe na rabaty kwiatowe

Najefektowniejsze kwietniki uzyskuje się z roślin sezonowych takich jak: begonie bulwiaste i stale kwitnące, pelargonie rabatowe, szałwie błyszczące, aksamitki, żeniszki meksykańskie, lobelie, heliotropy i niecierpki. Są to gatunki niezbyt wymagające i bardzo długo kwitnące, dlatego stanowią ozdobę ogrodu od późnej wiosny do pierwszych przymrozków.

Utworzone z nich jednokolorowe, symetryczne wzory (np. trójkąty lub prostokąty), oddziela się pasami roślin o neutralnych barwach (starzec popielny, iresine, turzyca Morrowa) lub kontrastowych kolorach (np. plama czerwonych begonii i żółtych begonii, oddzielona od siebie pasem pomarańczowych aksamitek lub niebieskich żeniszków).

Rabata kwiatowa na planie koła – kilka pomysłów

Dużo możliwości daje kwietnik na planie koła. Można np.:

  • skomponować go z szerokich, trójkątnych, barwnych pasów (np. z pomarańczowych aksamitek, żółtych begonii i czerwonych pelargonii rabatowych),
  • wykonać w jego centralnej części oryginalny wzór (np. żółtą gwiazdę z aksamitek otoczoną fioletową lobelią lub czerwone serce z begonii bulwiastych na tle żółtych aksamitek),
  • umieścić rośliny w jednokolorowych okręgach (np. pierwszy okrąg z żółtych begonii bulwiastych otoczony obwódką ze starców popielnych, drugi z czerwonych begonii bulwiastych, a trzeci, najmniejszy z pomarańczowych aksamitek),
  • wykonać zegar kwiatowy (np. z barwnych odmian wilca ziemniaczanego urozmaiconych szałwią błyszczącą lub aksamitkami)
  • stworzyć kompozycję stopniowaną, gdzie roślinami obwódkowymi będą np. aksamitki, tłem czerwone szałwie lub fioletowe heliotropy, a w centralnym punkcie znajdą się kanny lub floksy wiechowate.

Możliwości komponowania kwietników i dywanów kwiatowych są nieskończone i zależą wyłącznie od naszej wyobraźni, dlatego każdego roku warto eksperymentować i uatrakcyjniać nasz ogród nową, efektowną kompozycją kwiatową.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl