„Róże Bożego Narodzenia” ozdobią dom, ale musisz o nie zadbać. Sprawdź, co zrobić, żeby ciemierniki w doniczkach długo wyglądały pięknie

Katarzyna Józefowicz
Kwitnące „róże Bożego Narodzenia”, czyli ciemierniki w grudniu można kupić w kwiaciarniach. Te kwiaty mogą być piękną i oryginalną świąteczną dekoracją.
Kwitnące „róże Bożego Narodzenia”, czyli ciemierniki w grudniu można kupić w kwiaciarniach. Te kwiaty mogą być piękną i oryginalną świąteczną dekoracją. Katarzyna Laszczak
„Róże Bożego Narodzenia” to wyjątkowo piękne rośliny, które kwitną zimą. Ich prawdziwa nazwa to ciemiernik biały. Można uprawiać je w ogrodach, ale oraz częściej pojawiają się w sprzedaży jako rośliny doniczkowe, które kwitną na Boże Narodzenie. Ciemierniki będą piękną świąteczną ozdobą, ale trzeba o nie zadbać. Sprawdź, co lubią, a czego nie.

Spis treści

Z racji pięknych, dużych kwiatów i niezwykłej pory kwitnienia, ciemierniki z powodzeniem zasługują na miano ogrodowej królowej zimy. Znanych jest kilkanaście gatunków tych atrakcyjnych roślin, ale w uprawie znaczenie ma zaledwie klika z nich.

Ciemierniki to kwiaty zimy

Do najpopularniejszych należy między innymi ciemiernik biały (polska nazwa odnosi się do barwy kwiatów, natomiast łacińska – Helleborus niger – do koloru korzenia), ale też ciemiernik cuchnący, czerwonawy, korsykański i wschodni. Dużą popularnością cieszą się także mieszańcowe odmiany ciemierników, nazywane ciemiernikami ogrodowymi, które zachwycają pięknymi, barwnymi, dużymi kwiatami, często ozdobionymi kontrastowym rysunkiem nerwów, cętkami lub plamkami. Wszystkie ciemierniki są wieloletnimi bylinami i w zależności od gatunku oraz odmiany, kwitną późną jesienią i zimą (listopad/grudzień-luty/marzec) lub późną zimą i wczesną wiosną (luty-kwiecień/maj).

Sprawdź: Jak uprawiać ciemierniki w ogrodzie i jakie gatunki wybrać

Ciemierniki z racji swoich upodobań najlepiej czują się w gruncie, jednak niektóre z nich próbuje się także uprawiać w doniczkach. Niestety, samodzielnie dość trudno sprawić, żeby ciemierniki zakwitły w doniczkach, i to zimą, gdyż wymagania roślin są dość szczególne i trudno im sprostać w warunkach domowych. Do zainicjowania kwitnienia potrzebują też niskich temperatur i przechłodzenia (w temp. ok. 4-10°C), bo tylko wtedy są w stanie zawiązać pąki kwiatowe. Jednak można je kupić.

UWAGA: ciemierniki są trujące. Uważajmy na przypadkowe zjedzenie tych roślin, a prace przy nich wykonujmy w rękawiczkach.

Ciemierniki w doniczkach to piękna dekoracja na Boże Narodzenie

Hodowcy wyszli tym oczekiwaniom naprzeciw i rozpoczęli produkcję ciemierników w doniczkach. Przez zapewnienie roślinom odpowiednich warunków, stymulują ich kwitnienie w pożądanym okresie czasu, przez co możemy spotkać je w sprzedaży niemal przez całą zimę, a przede wszystkim w grudniu.

Z tego względu piękne kwiaty tych roślin, stały się popularną ozdobą bożonarodzeniowego stołu i alternatywą dla wszechobecnych w tym okresie poinsecji. Niestety, w przeciwieństwie do gwiazdy betlejemskiej, ciemierniki nie lubią ciepła i na dłuższą metę źle czują się w mieszkaniach.

Jak zadbać o ciemierniki w doniczkach?

Jeśli chcemy utrzymać rośliny w dobrej formie i cieszyć się ich kwiatami jak najdłużej, postarajmy się umieścić je w stosunkowo chłodnym, ale widnym miejscu (najlepiej, aby temperatura nie przekraczała 15 st. C), pozostawiając w domu najkrócej, jak to możliwe (najlepiej wyłącznie na kilka dni świątecznych). Resztę zimy rośliny powinny spędzić na chłodnej werandzie, oszklonym balkonie lub w nieogrzewanym ogrodzie zimowym.

Jak zadbać o ciemierniki po świętach?

Niech jednak nie przyjdzie nam do głowy zaraz po świętach wystawiać ciemierników wprost do ogrodu, gdyż rośliny trzymane w cieple i uprawiane w doniczkach, nie są odpowiednio przygotowane do zimy, przez co daleko im do odpornych na chłody kuzynów, którzy cały rok spędzają w ogrodzie. Rozhartowane i wystawione na mróz, nie mają większych szans na przetrwanie, dlatego do wiosny lepiej pozostawić je w widnym, chronionym przed mrozem, ale stosunkowo chłodnym pomieszczeniu, gdzie będą mogły spokojnie przetrwać do wiosny.

Przez cały ten czas należy je też systematycznie, lecz umiarkowanie podlewać, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia podłoża, ani do przelania roślin. Wiosną, gdy tylko temperatura się ustabilizuje i minie ryzyko przymrozków, rośliny należy jak najszybciej posadzić w ogrodzie, nie przetrzymując ich w doniczkach dłużej, niż wymagają tego panujące na zewnątrz warunki. Pozostawione do czasu kolejnego kwitnienia w doniczce, mogą zacząć rozwijać zbyt dużo liści, kosztem kwiatów, co przecież nie jest naszym celem.

Czy wszystkie ciemierniki można uprawiać w doniczkach?

Należy też pamiętać, że nie wszystkie ciemierniki warto uprawiać w doniczkach. Do tego celu najlepiej nadają się kwitnące zimą ciemierniki białe oraz ich mieszańce, których piękne, duże, białe kwiaty pojawiają się zimą (zwykle w okresie świąt Bożego Narodzenia).

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl