Ślimaki w ogrodzie - sposoby zwalczania

Beata Kubiak
Ślimaki w ogrodzie mogą dokonać w ogrodzie prawdziwego spustoszenia.
Ślimaki w ogrodzie mogą dokonać w ogrodzie prawdziwego spustoszenia. Fotolia
Ślimaki mogą spowodować ogromne szkody w ogrodzie, czasem nawet zniszczyć rośliny w ciągu jednej nocy. Dowiedz się jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie.

W naszych ogrodach spotykamy ślimaki z muszlami i tzw. ślimaki nagie. Oba typy żerują w nocy, więc o ich obecności dowiadujemy się dopiero dostrzegając widoczne ślady ich wizyty. Są to uszkodzone, pogryzione liście, czasem nawet objedzone całe rośliny wraz z łodygami i ślady błyszczącego śluzu. Jeśli rośliny rosną w wilgotnym i ciepłym miejscu, w ogrodzie czy szklarni, istnieje większe niebezpieczeństwo, że ślimaki zainteresują się takimi smacznymi kąskami. Czasami wystarczy przesadzenie rośliny lub przestawienie doniczki w miejsce suche i bardziej nasłonecznione, gdzie ślimaki niechętnie żerują. Gorzej, jeśli w grę wchodzą większe uprawy.

Kryjówki ślimaków

Ślimaki mogą kryć się we wszelkiego rodzaju wilgotnych kątach, szczelinach i pęknięciach ścian. W odpowiednich warunkach populacja ślimaków doskonale się rozwija, ku naszemu utrapieniu. Nocami żerują na roślinach, a w dzień wślizgują się do swych kryjówek. Ślimaki nagie mogą kryć się nawet pod doniczkami i pojemnikami, w których rosną rośliny. Przez co mają bliżej do pożywienia. Na dworze najwięcej szkód czynią one w ciepłe, wilgotne i pochmurne dni.

Zwalczanie ślimaków

Na terenach gdzie występuje plaga ślimaków zwalczanie ich wymaga wytrwałości. Najlepsze rezultaty osiągniemy rozkładając przynętę w ciepłą spokojną noc.

  • Dobre rezultaty przynosi metoda wyłapywania ślimaków i wynoszenia ich poza teren ogrodu (na łąkę lub do pobliskiego lasu). Jeśli wcześniej panowała susza i ślimaki są głodne chętniej nabiorą się na przynętę. Ślimaki można wyłapać układając wokół roślin odwrócone skórki grapefruitów. Szkodniki wpełzają do środka, by spędzić tam spokojnie dzień. Zbieramy je każdego ranka. Zamiast skórek grapefruitów można rozłożyć pomiędzy roślinami odwrócone liście kapusty, kawałki juty czy wilgotnego kartonu. Należy pamiętać o regularnym zbieraniu ślimaków zgromadzonych w przynętach. Ślimaki nagie można też wabić do puszek po piwie. Zapach piwa przyciąga ślimaki, jeśli na dnie pozostała jego nawet niewielka ilość.
  • W sklepach ogrodniczych dostępne są standaryzowane przynęty służące do zwalczania inwazji ślimaków.
  • W literaturze ogrodniczej mnóstwo jest informacji o domowych mieszankach służących do zwalczania ślimaków, ale nie zawsze są one bezpieczne dla roślin.
  • Ślimaki możemy zwalczać poprzez stosowanie środków chemicznych, które występują najczęściej pod postacią granulek. Granulki te rozkładamy pod glinianą doniczką lub innym pojemnikiem by uchronić je przed deszczem. Substancje aktywne chemicznie są trujące. Należy, więc sprawdzić, jaki jest okres karencji dla zbiorów roślin jadalnych. Stosując środki chemiczne, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i chrońmy przed nimi dzieci. Zalecane środki: Metaldehyd, Metiokarb.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl