Staw kąpielowy a tradycyjny basen – porównanie

Wojciech Lechowski
Staw kąpielowy w ogrodzie sprawi radość przez cały rok.
Staw kąpielowy w ogrodzie sprawi radość przez cały rok. Bevie Pixabay
Stawy kąpielowe i ekobaseny wciąż pozostają w naszym kraju mniej popularne niż baseny tradycyjne. A szkoda, ponieważ ich budowa i eksploatacja kosztuje mniej. Ponadto zdecydowanie lepiej komponują się z architekturą ogrodów.

Warto zdawać sobie sprawę, że niegdyś kąpieli zażywano wyłącznie w wodach naturalnych. Dopiero na skutek wzrostu zanieczyszczenia w rzekach i jeziorach odkryto, że wodę można uzdatniać chemicznie i tak też zaczęły powstawać pierwsze tradycyjne baseny kąpielowe. Wprawdzie woda oczyszczona i przystosowana do kąpieli za pomocą chemikaliów jest sterylna, ale czyż nie powoduje podrażnień u dzisiejszego pokolenia alergików? Inną kwestią jest jej charakterystyczny ostry zapach oraz specyficzny posmak. Nowe technologie i coraz lepsza znajomość biologii stworzyły możliwość powstawania kąpielisk wypełnionych wodą czystą, spełniającą wszelkie wymagania sanitarne, ale uzdatnioną za pomocą metod naturalnych. Taka właśnie woda wypełnia stawy kąpielowe oraz ekobaseny.

Staw kąpielowy w ogrodzie

Wprawdzie staw kąpielowy jest zbiornikiem sztucznym, stworzonym przez człowieka. Jednak jego wygląd zachwyca doskonałą kompozycją z otoczeniem ogrodowym. Jest do doskonała alternatywa dla tradycyjnego basenu kąpielowego, ponieważ jakość wody i rozmiary stawu pozwalają na wodne igraszki, pływanie i relaksacyjne kąpiele w otoczeniu przyrody. Budowę takiego stawu szczególnie warto polecić osobom, które poszukują rozwiązań pośrednich pomiędzy zwykłym oczkiem wodnym o tradycyjnym basenem. Jak wiadomo, w oczku wodnym wykąpać się raczej nie da. Z kolei w basenie woda jest chlorowana, co nie każdemu użytkownikowi odpowiada. W prawidłowo zaprojektowanym i fachowo wykonanym stawie kąpielowym, choć istnieje życie wodne, to tafla wody jest przejrzysta i krystalicznie czysta. Pamiętajmy jednak, że stworzenie takiego zbiornika wymaga zastosowania zaawansowanych technologii oraz specjalistycznej wiedzy. Inną kwestią jest konieczność dysponowania obszerną działką. Minimalna wielkość stawu kąpielowego wynosi bowiem 50 m². To jednak właściwie jedyny mankament tych zbiorników i jednocześnie argument przemawiający na korzyść tradycyjnego basenu.

Minimalna wielkość stawu to 50 m kw. więc, aby zdecydować się na to rozwiązanie musimy dysponować dużą działką.
Minimalna wielkość stawu to 50 m kw. więc, aby zdecydować się na to rozwiązanie musimy dysponować dużą działką. Foundry Pixabay

Po pierwsze – koszty

Pierwsze stawy kąpielowe i ekobaseny powstały w Europie Zachodniej. Aktualnie buduje się je niemal na całym świecie. Jednak to właśnie Niemcy dowiedli, że budowa stawu kąpielowego kosztuje mniej niż wykonanie tradycyjnego basenu. Przeprowadzono też badania świadczące o tym, że aż o połowę tańsza jest eksploatacja stawu kąpielowego. O czasie, który trzeba poświęcić na pielęgnację obydwu zbiorników nie ma nawet co wspominać, ponieważ i pod tym względem dużo korzystniej wypadają stawy.

Uwzględniając, że budowa stawu kąpielowego wymaga zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych, użycia specjalistycznego sprzętu oraz biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce wciąż jest to produkt niszowy – nie spodziewajmy się, że inwestycja ta będzie niewiele znaczącym dla naszej kieszeni wydatkiem. Jednak o ile wykonanie 1 m² tradycyjnego basenu kosztuje pomiędzy 1 – 2 tys. zł, o tyle tę samą powierzchnię stawu kąpielowego można uzyskać już za 600 – 1 500 zł. Takie ceny oferują wyspecjalizowane w budowie tego rodzaju zbiorników firmy. To jednak jedynie pierwotne założenia kosztowe. W zależności od nietypowych wymagań inwestora oraz uwarunkowań gruntowych – wydatek może się podwoić lub nawet potroić. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie inaczej jest w przypadku tradycyjnych basenów, które jak wiadomo mogą posiadać różny poziom standardu.

Po drugie – ekologia

Stawy kąpielowe są rozwiązaniem w pełni ekologicznym i nie chodzi tu tylko o niestosowanie chemikaliów do uzdatniania wody. Taki zbiornik współgra harmonijnie z otoczeniem i staje się jego integralną częścią. Ingerencja człowieka w istniejące w stawie życie sprowadza się do sporadycznego zastosowania produktów mineralno – biologicznych lub bakteryjnych oraz użycia prostych narzędzi, służących do pielęgnacji zbiornika. Procesy cyrkulacji i oczyszczania wody przebiegają naturalnie. Odpowiada za nie część regeneracyjna stawu, która najczęściej mieści w sobie masę bujnej roślinności.

Po trzecie – czas wykorzystywania

Baseny tradycyjne należy przed każdą zimą opróżniać. Są to czynności, których nie lubi żaden użytkownik, a wielu zwyczajnie nie ma na nie czasu. Inną rzeczą jest, że w naszym klimacie ze zwykłych basenów (nawet przy podgrzewaniu w nich wody) można korzystać zaledwie przez kilka miesięcy. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że staw kąpielowy może być funkcjonalny przez okrągły rok kalendarzowy. W lecie służy on kąpielom i innym wodnym zabawom. Wiosną i jesienią można odpoczywać przy jego brzegach, podziwiając zmiany następujące w przyrodzie. Zimą natomiast staw kąpielowy z powodzeniem można zamienić w prywatne lodowisko i korzystać z uciech przypisanych dla tej pory roku.

Po czwarte – wygląd zewnętrzny

Tradycyjny basen wygląda sztucznie. Mieści się na ogół w sztywnych założeniach i nieskomplikowanej formie. Nie otaczają go żadne rośliny, ponieważ podłoże wokół niego wymaga utwardzenia i wykończenia. Wszystko jest uszyte na idealną miarę i o żadnych odstępstwach od tej reguły nie może być mowy. Natomiast staw kąpielowy prezentuje się naturalnie. Jeśli jest dobrze zaprojektowany – nawiązuje do pozostałej części ogrodu. Ta harmonia wody z roślinnością potrafi oczarowywać i zachwycać swoim pięknem. Stawy kąpielowe mogą mieć piaszczyste lub kamienne dna. Mogą prowadzić do nich romantyczne ścieżki. Zaś one same mogą znajdować się w bardzo zróżnicowanym otoczeniu, mieć dowolne kształty, różnorodną formę i ostateczne wykończenie.

Podłoże wokół niego wymaga utwardzenia i wykończenia.
Podłoże wokół niego wymaga utwardzenia i wykończenia. gbeaty Pixabay

Czyż nie są to argumenty dające tym zbiornikom wodnym przewagę nad wciąż konkurencyjnymi dla nich – tradycyjnymi basenami, wypełnionymi po same brzegi chlorowaną wodą?...

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl