Woda w ogrodzie – basen, staw kąpielowy czy oczko wodne?

Wojciech Lechowski
Basen, oczko wodne a może staw? Wybór zbiornika wodnego zależy od wielu czynników.
Basen, oczko wodne a może staw? Wybór zbiornika wodnego zależy od wielu czynników. gbeaty Pixabay
Każda, choćby najmniejsza forma wodna, uatrakcyjnia architekturę ogrodową i sprawia, że chętniej przebywamy w otoczeniu domu. Woda uspokaja skołatane nerwy i poprawia samopoczucie. Jeśli dodatkowo możemy się w niej ochłodzić w upalne dni – śmiało można mówić, że dysponujemy swoim własnym przydomowym rajem.

Sposobów na to, by woda zagościła w naszym ogrodzie jest aktualnie sporo. Architekci krajobrazu oferują wodne atrakcje tak na przestronne, jak i nieco mniejsze działki. Wybór zbiornika zależy od upodobań użytkowników, ich możliwości finansowych oraz powierzchni, jaką pod niego mogą przeznaczyć. Najmniej miejsca wymaga wybudowanie oczka wodnego. Inną kwestią jest, że akurat ten zbiornik można wykonać samodzielnie. Do budowy basenu i stawu kąpielowego trzeba zatrudnić profesjonalną firmę. Trzeba też dysponować przestrzenią o odpowiedniej wielkości i warunkach gruntowych. Jednak posiadanie tych zbiorników daje ogromną satysfakcję, podnosi wartość nieruchomości i dodaje jej prestiżu.

Willa z basenem

Willa z basenem – któż o niej nie marzy? Już sama nazwa brzmi dumnie, a uroków zamieszkiwania w takich warunkach nie trzeba nawet wymieniać. W naszym kraju jeszcze do niedawna przydomowe baseny były synonimem luksusu, a ich posiadanie świadczyło o ekstrawagancji właścicieli. Aktualnie, wyraźnie zauważalny jest wzrost zainteresowania tego rodzaju przedsięwzięciami. Inwestorzy coraz częściej pragną odpoczywać i relaksować się w zaciszu własnego domu lub ogrodu. Stąd też prywatnych basenów stale przybywa.

 

Koszt basenu przy domu nie jest mały.
Koszt basenu przy domu nie jest mały. 123097 Pixabay

Budowa tradycyjnego basenu kąpielowego przebiega wieloetapowo i sporo kosztuje. Szacuje się, że wybudowanie 1 m² takiego zbiornika to wydatek rzędu 1 – 2 tys. zł (w zależności od standardu). Basen, w którym woda uzdatniana jest chemicznie może mieć właściwie dowolne wymiary. Jednak, aby należycie pełnił on swoją rolę i był komfortowy w użytkowaniu określone kryteria powinny zostać spełnione. Standardowe wymiary przydomowych basenów to 4 x 8 m. Wówczas obszar pływalni obejmuje 32 m² i mieści 48 m³ wody. Biorąc pod uwagę wykończenie najbliższej okolicy zbiornika – trzeba dysponować około 50 m² wolnej przestrzeni w domu lub ogrodzie.

Ponadto pamiętajmy, że uzyskanie krystalicznie czystej wody wymaga stałego stosowania chemii, która sporo kosztuje. Inną sprawą jest, że kąpiel w niektórych miesiącach roku będzie możliwa tylko pod warunkiem, że basen będzie zadaszony, a woda w nim – podgrzewana. To niestety generuje kolejne koszty. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że zbiorniki usytuowane na wolnej przestrzeni przed zimą trzeba opróżnić.

Zupełnie inną kwestią jest fakt, że z tradycyjnego basenu niespecjalnie ucieszą się miłośnicy naturalnego piękna przyrody. Jak wiadomo, w tradycyjnym basenie nie istnieje absolutnie żadne życie wodne. Nic nie wyrośnie także w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Pozostajemy zatem z krystaliczną i przejrzyście czystą tonią wody i ceramiką lub innym twardym wykończeniem wokół niej.

Oczko wodne w ogrodzie

Nawet niewielkich rozmiarów zbiorniczek wodny, otoczony bujną zielenią prezentuje się niezwykle romantycznie i staje się największą atrakcją w ogrodzie. W takim miejscu chce się spędzać wolny czas i chwalić nim przed innymi. Przy brzegach oczka wodnego czas płynie jakby wolniej. Przebywanie w takim miejscu koi nerwy i sprzyja regeneracji sił. Przykro tylko, że w upalne dni nie można zanurzyć się w wodzie, by schłodzić wyczerpany słońcem organizm. To niestety zasadniczy minus zbiorników, jakimi są oczka wodne. Kolejnym jest fakt, iż niemal każde oczko wodne wymaga wspomagania jego funkcjonowania i stałej pielęgnacji ze strony człowieka. Pomimo, że zbiornik wygląda bardzo naturalnie, to jednak w rzeczywistości jest zbiornikiem sztucznym.

Rośliny wybrane do oczka wodnego w dużej mierze decydują o wyglądzie sadzawki. Ponadto wpływają na czystość wody i stworzenie warunków do zamieszkania
Rośliny wybrane do oczka wodnego w dużej mierze decydują o wyglądzie sadzawki. Ponadto wpływają na czystość wody i stworzenie warunków do zamieszkania oczka wodnego przez ryby i inne drobne stworzenia wodne. Magdalena Kmita-Kulesza

Oczka wodne mają też jednak i szereg zalet. Przede wszystkim, fantastycznie zdobią i poprawiają mikroklimat w ogrodzie. Ponadto, tętni w nich naturalne życie. Harmonia jaką tworzą rośliny i zwierzęta wodne jest dla miłośników przyrody bezcenna. Tylko nieliczni posiadacze oczek wodnych uważają, że wypoczynek w najbliższej okolicy zbiornika równa się z nieustającą walką z komarami. Na te kąśliwe owady są jednak sposoby. Ich ilość skutecznie umniejszą żyjące w oczku wodnym ryby oraz nietoperz zaproszony do naszego ogrodu, zbudowanym specjalnie dla niego domkiem.

Oczko wodne nie wymaga dużej ilości miejsca i można zbudować je samodzielnie, opierając się na własnych upodobaniach wizualnych. W specjalistycznych sklepach zdobędziemy wszelkie potrzebne nam podczas pracy materiały. Począwszy od materiałów do uszczelnienia dna, a skończywszy na roślinach oraz rybach. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że im zbiornik będzie większy, tym łatwiej będzie uzyskać w nim równowagę biologiczną. Łatwiej będą też zachodziły procesy samooczyszczania się wody. Warto również wiedzieć, że oczko wodne nie powinno być usytuowane pod drzewami. Dobrze jeśli jest zacienione jedynie częściowo i znajduje się w najbardziej reprezentacyjnej lub szczególnie lubianej przez użytkowników części ogrodu.

Biorąc pod uwagę fakt, że oczko wodne wykonamy samodzielnie – koszt jego budowy nie będzie wysoki. Dla miłośników ogrodnictwa zadanie to nie powinno być szczególnie skomplikowane. Zaś satysfakcja z własnego dzieła – bezwzględnie bezcenna. Ponadto, pamiętajmy, że oczko wodne może powstać niemal w każdym ogrodzie. Nawet tym o niewielkich rozmiarach.

Rozwiązanie pośrednie – staw kąpielowy

Pomysł budowy stawów kąpielowych wywodzi się z Europy Zachodniej. Chociaż na świecie istnieje już wiele takich zbiorników (funkcjonujących jako prywatne i jako publiczne), to w Polsce nadal są one mało znane. Tymczasem, staw kąpielowy jest genialnym sposobem na uzyskanie akwenu, będącego kompromisem pomiędzy urokliwie prezentującym się oczkiem wodnym i krystalicznie czystą wodą w tradycyjnym basenie.

Jakikolwiek zbiornik wodny w ogrodzie uatrakcyjni to miejsce.
Jakikolwiek zbiornik wodny w ogrodzie uatrakcyjni to miejsce. jaimemiralles Pixabay

Stawy kąpielowe są zbiornikami tworzonymi dziełem pracy ludzkiej. Jednak wyglądają tak, jakby powstały samoistnie, jedynie za sprawą Matki Natury. Prezentują się pięknie i wspaniale komponują w krajobrazie ogrodu. Współgrają harmonijnie z otoczeniem i są jego doskonałym dopełnieniem. Jednak największą ich zaletą jest to, że pełnią dwie funkcje – rekreacyjną i kąpielową. Nad stawem kąpielowym można bowiem zarówno przyjemnie wypoczywać w otoczeniu przyrody, jak również można się w nim kąpać. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych, ale zupełnie naturalnych technologii filtracyjnych – woda w stawie kąpielowym jest krystalicznie czysta i spełnia wszelkie wymagania sanitarne. Z powodzeniem nadaje się do kąpieli i nie powoduje alergii oraz uczuleń, chociaż do jej uzdatniania nie stosuje się żadnej chemii. W związku z powyższym – nie ma też charakterystycznego zapachu chloru i nieprzyjemnego posmaku.

Proces filtracji wody w stawach kąpielowych przebiega zupełnie naturalnie lub przy wspomaganiu mechanicznym. Wykorzystuje się tu złoża mineralne, roślinność oraz filtry biologiczno – mechaniczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że stworzenie naturalnej równowagi biologicznej stawu i jednoczesne uzyskanie wody o parametrach wody kąpielowej wymaga posiadania szerokiej wiedzy z zakresu wielu nauk. Dlatego też stawu kąpielowego nie wybudujemy samodzielnie. Pracę trzeba zlecić wyspecjalizowanej firmie, co generuje określone koszty. Te jednak paradoksalnie są niższe niż przy budowie tradycyjnego basenu. Stworzenie 1 m2 stawu kąpielowego kosztuje w granicach 600 – 1500 zł. Kwoty te mogą być jednak dużo wyższe, gdy np. staw będzie powstawał na kłopotliwym gruncie.

Inną wadą stawów kąpielowych jest ich powierzchnia. Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju zbiornik wymaga podziału na strefę rekreacyjną i regeneracyjną. Minimalna wielkość stawu kąpielowego wynosi 50 m2, ale biorąc pod uwagę jego otoczenie – będziemy potrzebowali znacznie więcej miejsca. Rozwiązanie jest zatem doskonałe, ale tylko dla osób posiadających przestronne działki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl