Tawlina jarzębolistna. Jak uprawiać ten krzew i na co uważać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Tawlina ładnie kwitnie, a jej liście są kolorowe wiosną i jesienią.
Tawlina ładnie kwitnie, a jej liście są kolorowe wiosną i jesienią. Cywpekr (pixabay.com)
Tawlina to ładny krzew o niewielkich wymaganiach. Ale może też sprawiać problemy. Podpowiadamy, jak uprawiać sorbarię i jak sobie z nią radzić.

Spis treści

Tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia) jest również znana jako sorbaria jarzębinowa, a także tawulec jarzębolistny. Po angielsku jest zwana też „fałszywą tawułą” („false spiraea”). To ładny i wytrzymały krzew o minimalnych wymaganiach. Ma też pewną wadę, którą jednak daje się opanować, a nawet wykorzystać na własną korzyść.

Jak wygląda tawlina jarzębolistna

Tawlina jest niezbyt wysokim krzewem, osiąga wysokość od 1 do 3 m. Ma proste, wzniesione pędy, gęsto pokryte pierzastymi liśćmi. Są one dość długie i składają się z 13-23 listków. Ogólnym wyglądem przypominają liście jarzębiny (jarząbu pospolitego) i stąd właśnie wzięła się część nazwy tawliny – jarzębolistna.

W czerwcu i lipcu tawlina zakwita. Jej kwiaty są białokremowe, drobne, ale zebrane w gęste, wiechowate kwiatostany. Są miododajne. Owoce to mieszki, które dobrze zasychają.

Jesienią liście tawliny ładnie przebarwiają się. Ale kolorowe są również młode liście, pojawiające się wczesną wiosną. Początkowo są różowopomarańczowe, potem żółkną, a następnie zielenieją. Szczególnie intensywnie i długo przebarwiają się liście u tawliny jarzębolistnej "Sem" (jest to holenderska odmiana ozdobna).

Uprawa sorbarii – wymagania uprawowe

Tawlina jarzębolistna pochodzi z Azji północnej i północno-wschodniej, a więc obszarów, gdzie panują surowe warunki naturalne. Dlatego jest odporna na mróz, ale też suszę, a wymagania ma minimalne. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach słonecznych, na żyznych, lekko wilgotnych, ale przepuszczalnych ziemiach, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Ale poradzi sobie niemal w każdych warunkach. Nie wymaga też żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, choć można ją przycinać.

 Przycinanie tawliny

Tawlinie służy przycinanie, może być ono nawet bardzo mocne (do kilkunastu centymetrów nad ziemią). Jej pędy szybko odrosną. Ważne jest to, że sorbarię przycina się zimą, bo bardzo wcześnie „budzi się” po zimie i rozpoczyna wegetację.

Uwaga na rozrastanie się tawliny

Tawlina może być jednak uciążliwa. Wytwarza ona liczne odrosty korzeniowe, za pomocą których rozrasta się na boki. W sprzyjających warunkach może szybko zarosnąć ogród. Niestety wycinanie odrostów nie jest skuteczne, a nawet sprzyja ich odrastaniu (podobnie jak u sumaka octowca, zwanego „zemstą sąsiada”).

Dlatego już przy sadzeniu tawliny trzeba zadbać o ograniczenie jej ekspansji. Można wkopać w ziemię specjalne bariery korzeniowe, wykonane z odpornego tworzywa sztucznego (najczęściej HDPE – polietylenu o wysokiej gęstości). Można ją też posadzić w dużej donicy lub np. starej beczce lub innym tego typu pojemniku.

Do mniejszych ogrodów warto wybierać wspomnianą odmianę tawliny "Sem", która poza tym, że jest kolorowa, to również jest mniejsza i nieco słabiej rozrasta się.

Odmiana tawliny "Sem" nie dość, że jest ładniejsza, to także mniej uciążliwa.
Odmiana tawliny "Sem" nie dość, że jest ładniejsza, to także mniej uciążliwa. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz (wikimedia.commons CC BY-SA 4.0)

licencja CC BY-SA 4.0

Jak wykorzystać tawlinę w ogrodzie

Tendencję do rozrastania się tawliny można jednak wykorzystać. Jeśli nasz ogród jest naprawdę duży, jego fragment możemy łatwo i szybko zagospodarować za pomocą tego krzewu. Tawlina świetnie nadaje się także do obsadzania skarp i stabilizowania gruntów. Jest tym bardziej pożyteczna, że jest bardzo odporna na różne zanieczyszczenia, zarówno powietrza, jak i ziemi. Sprawdzi się np. jako wał zieleni oddzielający od ruchliwej ulicy (pamiętajmy jednak, że jej liście opadną na zimę).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl